P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1421/BF/415-46/GJ/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 07.03.2006, sygn. 1421/BF/415-46/GJ/05, Urząd Skarbowy w Pruszkowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 217 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa / Dz. U. Z 2005r., nr 8, poz. 60 z późn. zm. / , art. 24 ust. 3 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz.U. Z 2000r. nr 14, poz. 176 z późn. zm./, art. 68 ustawy z dnia 02.07.2004r. - Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej / Dz. U. nr 173, poz. 1807/ w związku z Państwa wnioskiem z dnia 09.12.2005r. w kwestii skutków w podatku dochodowym w przypadku przekształcenia spółki małżeńskiej w spółkę cywilną , Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszkowie potwierdza Państwa stanowisko i uznaje je za prawidłowe .


U Z A S A D N I E N I E


Stan faktyczny sprawy przedstawiony przez wnioskodawcę:

Wnioskodawcy prowadzący działalność gospodarczą w formie spółki małżeńskiej w zakresie handlu drewnem zamierzają przekształcić spółkę małżeńską w cywilną. Czy powstanie obowiązek uiszczenia zryczałtowanego podatku dochodowego od remanentu likwidacyjnego spółki małżeńskiej?

Stanowisko w sprawie:

Zdaniem wnioskodawców nie ustala się dochodu na dzień likwidacji spółki podlegającego zryczałtowanemu podatkowi dochodowemu. Małżonkowie wszystkie składniki majątku w formie aportu wniosą do spółki cywilnej.

Ocena prawna stanowiska:

W związku z wejściem w życie ustawy z dnia 02.07.2004r. ? Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej /Dz. U. nr 173, poz. 1807/ wspólne prowadzenie działalności gospodarczej przez małżonków w 2006r. nie jest możliwe na podstawie jednego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej.

Art. 68 ustawy zobowiązywał małżonków zarejestrowanych w ewidencji działalności gospodarczej na podstawie wspólnego wpisu, aby w terminie sześciu miesięcy od dnia wejścia w życie powołanej ustawy złożyli wniosek o zmianę wspólnego wpisu. Jeśli małżonkowie nadal chcą prowadzić działalność np. w spółce cywilnej muszą spełnić wymagania stawiane przez przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej. Może to w praktyce polegać np. na tym, że jeden z małżonków nadal prowadzi firmę na podstawie starego wpisu, drugi zaś zakłada nową, czyli wpisuje się jako nowy przedsiębiorca do ewidencji i małżonkowie ? niezależni przedsiębiorcy zawiązują nową spółkę cywilną.

W takiej sytuacji wniesienie wkładu przez jednego z małżonków w postaci dotychczasowego przedsiębiorstwa powoduje wystąpienie generalnej sukcesji podatkowej. Polega to na przejęciu przez spółkę wszelkich praw i obowiązków przedsiębiorcy istniejącego przed wniesieniem aportu / art. 93a § 2 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ? Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm./. Zawiązanie spółki cywilnej między małżonkami jest równoznaczne z likwidacją działalności prowadzonej samodzielnie i tym samym rodzi obowiązek sporządzenia spisu z natury. Nie powoduje to jednak konsekwencji podatkowych związanych z likwidacją przedsiębiorcy.

Zgodnie z art. 24 ust. 3 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych / Dz. U. z 2000r. nr 14, poz. 176 z późn. zm. / nie ustala się dochodu na dzień likwidacji działalności gospodarczej, jeżeli:

1. w wyniku zmiany formy prawnej lub połączenia przedsiębiorstw składniki majątku objęte remanentem zostały wniesione w formie wkładu lub aportu do nowo powstałego lub istniejącego przedsiębiorcy,

2.nastąpiła całkowita lub częściowa zmiana branży,

3.osoba fizyczna wniosła w formie wkładu lub aportu do spółki cywilnej albo spółki handlowej składniki objęte remanentem,

4.nastąpiło przekształcenie spółki cywilnej w spółkę handlową lub osobowej spółki handlowej w inną osobową spółkę handlową albo kapitałową spółkę handlową.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika ,że będą Państwo kontynuowali prowadzenie działalności gospodarczej w tym samym zakresie ? składniki objęte remanentem likwidacyjnym będą wniesione do powstającej spółki cywilnej. Zatem ciąży na Państwu obowiązek dokonania spisu z natury na dzień likwidacji spółki małżeńskiej, którym należy objąć wszystkie składniki majątku wnoszone do spółki cywilnej . Remanent likwidacyjny nie będzie wówczas opodatkowany zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Analiza przedstawionych we wniosku okoliczności dokonana w świetle powyższych przepisów prawa podatkowego pozwoliła Naczelnikowi Urzędu Skarbowego w Pruszkowie uznać prezentowane przez wnioskodawcę stanowisko za prawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Zgodnie z przepisem art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, ul. Felińskiego 2b za pośrednictwem tut. Organu w terminie siedmiu dni od dnia jego doręczenia / art. 236 i art. 223 § 1 w zw. z art. 239 Ordynacji podatkowej/.

Urząd Skarbowy w Pruszkowie