D E C Y Z J A - Interpretacja - 1401/FB/005-23/JO/06

ShutterStock

Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 02.02.2006, sygn. 1401/FB/005-23/JO/06, Izba Skarbowa w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

D E C Y Z J A


Na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz.60) po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 22 grudnia 2005 r. /data wpływu do Urzędu Skarbowego / na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa - Targówek z dnia 13 grudnia 2005r. Nr 1437/ZI/423/443/DJW/05- uznającej za nieprawidłowe Pana stanowisko zawarte w piśmie z dnia 29 listopada 2005r. / data wpływu do Urzędu Skarbowego /, o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania zwolnienia wynikającego z art. 21 ust.1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - do uzyskanego przez Pana odszkodowania na mocy zawartej ugody, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


o r z e k a


- odmówić zmiany zaskarżonego postanowienia.


UZASADNIENIE


Jak wynika z akt sprawy, wnioskiem z dnia 29 listopada 2005r. zwrócił się Pan do Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji art.21 ust.1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.)Z akt sprawy wynika, że na mocy wyroku Sądu Rejonowego dla Warszawy ( Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych ) z dnia 02 czerwca 2004r. zostało Panu zasądzone odszkodowanie za nieuzasadnione wypowiedzenie umowy o pracę (przez Dom Pomocy Społecznej ) wraz z odprawą pieniężną.Następnie w dniu 26 października 2005r. przed Sądem Rejonowym dla Warszawy zawarł Pan ugodę z byłym pracodawcą, na mocy której Dom Pomocy Społecznej zobowiązał się wypłacić Panu zryczałtowane odszkodowanie w terminie 14 dni od uprawomocnienia się ugody. Ugoda wyczerpała wszystkie roszczenia pomiędzy stronami.Dokonując wypłaty kwoty wynikającej z zawartej ugody płatnik pobrał zaliczkę na podatek dochodowy w wysokości 19%.We wniosku z dnia 29 listopada 2005r. wskazał Pan, iż uzyskane przez Pana odszkodowanie powinno korzystać ze zwolnienia od podatku wynikającego z art.21 ust.1 pkt 3, pkt 3b), pkt 3g) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Postanowieniem z dnia 13 grudnia 2005r. Nr 1437/ZI/423/443/DJW/05 Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek uznał Pana stanowisko wyrażone w w/w wniosku za nieprawidłowe. Na powyższe postanowienie, pismem z dnia 22 grudnia 2005r. złożył Pan zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, ponawiając swój wniosek o uznanie uzyskanego odszkodowania za zwolnionego od podatku dochodowego od osób fizycznych.


Rozpatrując sprawę w wyniku złożonego zażalenia Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie zważył co następuje:Stosownie do art. 45 ust.1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974r. Kodeks pracy ( Dz.U. z 1998r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) w razie ustalenia, że wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nie określony jest nieuzasadnione lub narusza przepisy o wypowiadaniu umów o pracę, sąd pracy - stosownie do żądania pracownika - orzeka o bezskuteczności wypowiedzenia, a jeżeli umowa uległa już rozwiązaniu - o przywróceniu pracownika do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowaniu.Zgodnie z art.47 Kodeksu pracy odszkodowanie, o którym mowa w art. 45, przysługuje w wysokości wynagrodzenia za okres od 2 tygodni do 3 miesięcy, nie niższej jednak od wynagrodzenia za okres wypowiedzenia.Za nieuzasadnione wypowiedzenie umowy o pracę, w oparciu o powyższe przepisy Kodeksu pracy Sąd Rejonowy dla Warszawy zasądził na rzecz Pana odszkodowanie wraz z odprawą pieniężną.Przechodząc na grunt ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy zauważyć iż nie wszystkie odszkodowania podlegają opodatkowaniu.Na podstawie art.21 ust.1 pkt 3 wolne od podatku dochodowego są otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, z wyjątkiem:a) określonych w prawie pracy odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę,b) odpraw pieniężnych wypłacanych na podstawie przepisów o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników,c) odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia funkcjonariuszom pozostającym w stosunku służbowym,d) odszkodowań przyznanych na podstawie przepisów o zakazie konkurencji,e) odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą,f) odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, z których dochody są opodatkowane na zasadach, o których mowa w art. 27 ust. 1,g) odszkodowań wynikających z zawartych umów lub ugód.


Z kolei w myśl art.21 ust.1 pkt 3b) powołanej ustawy o podatku dochodowym, wolne od podatku dochodowego są inne odszkodowania ( czyli m. in. inne niż te, których zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw ), otrzymane na podstawie wyroku lub ugody sądowej do wysokości określonej w tym wyroku lub ugodzie, z wyjątkiem odszkodowań:a) otrzymanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą,b) dotyczących korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.


Mając powyższe na uwadze, należy zauważyć, iż skoro wysokość odszkodowania, o którym mowa w art.45 ust.1 w związku z art.47 Kodeksu pracy wynika wprost z przepisów rangi ustawowej, to tego rodzaju odszkodowanie stanowi świadczenie, o którym mowa w zdaniu wstępnym w art.21 ust.1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a co za tym idzie, nie ma do niego zastosowania art.21 ust.1 pkt 3b) tej ustawy.Jednocześnie z uwagi na fakt, iż z zakresu zwolnienia określonego w art.21 ust.1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym wyłączone zostały odszkodowania wynikające z zawartych umów lub ugód - o czym stanowi lit. g) tego przepisu - tym samym odszkodowanie, o którym mowa w art.45 ust.1 w związku z art.47 Kodeksu pracy, otrzymane przez Pana na podstawie ugody sądowej podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.


Równocześnie Dyrektor Izby Skarbowej wyjaśnia, że w uzasadnieniu postanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek zostały powołane przepisy art.52§1 oraz art.56§1 Kodeksu pracy dotyczące pracowników, z którymi rozwiązano umowę o prace bez wypowiedzenia z naruszeniem przepisów o rozwiązaniu umów o pracę w tym trybie.W Pana przypadku miały natomiast zastosowanie przepisy art.45 ust.1 w związku z art.47 Kodeksu pracy, dotyczące pracowników z którymi rozwiązano umowę o pracę za wypowiedzeniem. Nie zmienia to jednak istoty interpretacji, którą jest opodatkowanie odszkodowania, którego zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw.


Wobec tego, że postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek z dnia 13 grudnia 2005r. Nr 1437/ZI/423/443/DJW/05 nie narusza rażąco prawa, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie postanowił odmówić zmiany tego postanowienia.Z tego względu Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie orzekł jak w sentencji.

Izba Skarbowa w Warszawie