W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zmi... - Interpretacja - IIUSpbIA/2/413-18/04/AK

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 08.11.2004, sygn. IIUSpbIA/2/413-18/04/AK, Drugi Urząd Skarbowy w Białymstoku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zmian.) odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, prawa wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, stanowi źródło przychodów określone w w/w przepisie.

Z dołączonej do pisma umowy kupna-sprzedaży wynika, iż w dniu 19.07.2004 r. sprzedała Pani nakłady w postaci budynku-baraku parterowego murowanego, niepodpiwniczonegoo powierzchni ...., znajdującego się na działce oznaczonej numerem geodezyjnym ...., położonej w .... Przedmiot sprzedaży został przez Panią nabyty w dniu 05.07.1999 r. na podstawie umowy sprzedaży sporządzonejw formie aktu notarialnego za Repertorium A Nr ....

W ocenie tutejszego organu podatkowego przychód uzyskany ze zbycia w/w nakładóww postaci budynku-baraku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawyo podatku dochodowym od osób fizycznych i nie podlega opodatkowaniu zryczałtowanym 10% podatkiem dochodowym na podstawie art. 28 ust. 1 ustawy. Stanowi on źródło przychodu określone w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy, tj. kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy.

Zgodnie z art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnychw rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw. Ustawodawca nie definiuje pojęcia prawa majątkowe, a jedynie przykładowo wymienia ich rodzaje, na co wskazuje użycie w powołanym wyżej przepisie zwrotu "w szczególności". Katalog praw majątkowych jest zatem otwarty, co oznacza, iż możliwe jest zaliczenie do niego także innych praw nigdzie w ustawie nie wymienionych.

Pojęcie prawa majątkowego należy rozumieć szeroko. Obejmuje ono bowiem pewne stany faktyczne, z których wynikają konkretne uprawnienia lub roszczenia mające wartość majątkową. Podstawą wyróżnienia praw majątkowych jest typowy interes ekonomiczny jaki one realizują, tj. są to prawa uwarunkowane bezpośrednio ekonomicznym interesem uprawnionego podmiotu. Opierając się na wspomnianym kryterium do praw majątkowych zalicza się prawa rzeczowe, wierzytelności, prawa na dobrach niematerialnych o charakterze majątkowym, prawa rodzinneo charakterze majątkowym, prawo do spadku. Do kategorii wierzytelności, czyli praw wynikających ze stosunków zobowiązaniowych, należą również roszczenia pieniężne, w tym roszczenia odszkodowawcze.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody (w tym także z praw majątkowych), z wyjątkiem wymienionych w art. 21, 52 i 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Natomiast zgodnie z ust. 2 art. 9 wyżej cytowanej ustawy dochodem ze źródła przychodów jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Kosztami uzyskania przychodówz poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodówz wyłączeniem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podstawę opodatkowania w tym przypadku stanowić będzie kwota uzyskana z tytułu zbycia praw majątkowych (art. 19 ustawy) pomniejszona o koszty uzyskania przychodu (koszty odpłatnego zbycia oraz koszty nabycia prawa majątkowego). Tak ustalony dochód podlega kumulacji z dochodami z innych źródeł i powinien być wykazany w zeznaniu podatkowym składanym w Urzędzie Skarbowym do 30 kwietnia roku następnego po roku podatkowym, w którym uzyskano dochód.

Drugi Urząd Skarbowy w Białymstoku