Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U Nr 137, poz. 926 ze zm.)... - Interpretacja - PD II/417/93/42/2003

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 28.06.2003, sygn. PD II/417/93/42/2003, Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach

Temat interpretacji

Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 29.05.2003 r. w sprawie odliczenia poniesionych wydatków na wykonanie przykanalika do budynku mieszkalnego informuje, że :

Zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 1 lit. g ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 z 2000 r. ze zm.) podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1 obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza sie na zasadach określonych w ust. 2 - 17, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego zajmowanego na podstawie tytułu prawnego oraz wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów.

Podstawą dokumentowania wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, o którj mowa w art. 27a ust. 6 pkt 1 ww. ustawy mogą być wyłącznie dowody wpłaty, ze wskazaniem iż wpłata ta dotyczy wyodrębnionego funduszu remontowego spłódzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, przy czym bez znaczenia jest czy wpłata zostanie dokonana za pomocą przelewu bankowego, przekazu pocztowego lub bezpośrednio w kasie spółdzielni mieszkaniowej.

W myśl przepisu art. 27a ust. 3 pkt 3 w/w ustawy podatkowej kwota, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć w każdym okresie trzech kolejnych lat, poczynając od dnia 01.01.1997 r. - w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 1 lit. g - 19% kwoty poniesionych wydatków, nie więcej jednak niż:

  1. 3% kwoty, o której mowa w ust. 2, obowiązującej w pierwszym roku każdego okresu trzyletniego - jeżeli wydatki dotyczą budynków mieszkalnych lub wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej
  2. 2,5 % kwoty, o której mowa w ust. 2 obowiązującej w pierwszym roku każdego okresu trzyletniego - jeżeli wydatki dotyczą lokali mieszkalnych - z tym że w razie zbiegu uprawnień do odliczeń z tytułu wydatków, o których mowa w lit. a ) i b ), łączna kwota odliczeń nie może przekroczyć kwoty limitu określonego w lit. a).

Z przedłożonego projektu budowlano - wykonawczego wynika, że przykanalik kanalizacyjny został wykonany do Pana budynku mieszkalnego w K. przy ul. Z. od głównego kanału. Wpłata w wysokości 1.600,00 zł. dokonana na rzecz Komitetu Budowy i Rozbudowy Sieci Kanalizacyjnej K. - Wschód w świetle powołanych przepisów i przedłożonych dokumentów nie uprawnia Pana do odliczenia tego wydatku w ramach ulgi remontowej.

W Pana przypadku został utworzony Komitet Budowy i Rozbudowy Sieci Kanalizacyjnej K. - Wschód. W świetle powołanych przepisów i przedłożonych dokumentów nie będzie Pan mógł odliczyć wpłaconego przelewu na remont.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach