- Interpretacja - PD-415/23/03

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 12.12.2003, sygn. PD-415/23/03, Pierwszy Urząd Skarbowy w Tarnowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 24 ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) nie ustala się dochodu na dzień likwidacji działalności gospodarczej, jeżeli m.in.: osoba fizyczna wniosła w formie wkładu lub aportu do spółki cywilnej albo spółki handlowej składniki objęte remanentem.Dotychczasowa działalność prowadzona jako firma jednoosobowa będzie kontynuowana przy wykorzystaniu tych samych składników majątku przez nowo powstały podmiot.Tak więc remanent likwidacyjny nie będzie podlegał opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Nie ma więc obowiązku sporządzania załącznika PIT 5X.

W kwestii zaś opodatkowania dochodów osiąganych ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 6 (najem, podnajem, dzierżawa ..., z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą) należy zauważyć, że oświadczenie o opodatkowaniu w 2004 r. całości dochodu osiągniętego z powyższego źródła, należałoby złożyć w myśl noweli art. 8 ust. 4 ustawy wprowadzonej art. 1 pkt 3 lit. c) z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956) właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego najpóźniej do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został otrzymany, ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 6, pierwszy w roku podatkowym przychód ze wspólnej własności, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy.

Nie złożenie w powyższym terminie oświadczenia skutkuje tym, że do przychodów z tego źródła, będą miały zastosowanie uregulowania zawarte w art. 8 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym (proporcjonalnego rozliczenia stosownie do prawa w udziale).

Pierwszy Urząd Skarbowy w Tarnowie