Dotyczy: odpowiedzi na pismo z dnia 20.05.2003 r. w sprawie interpretacji art. 19 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. - Interpretacja - US.II-443/22/2003

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 27.05.2003, sygn. US.II-443/22/2003, Urząd Skarbowy w Gorlicach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Dotyczy: odpowiedzi na pismo z dnia 20.05.2003 r. w sprawie interpretacji art. 19 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym.

Działając zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Urząd Skarbowy w Gorlicach wyjaśnia co następuje:

Zapis art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) daje podatnikowi prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, związanych ze sprzedażą opodatkowaną.
Mając na względzie zapis ust. 3 pkt 1 tegoż artykułu, obniżenie kwoty podatku należnego o podatek naliczony następuje nie wcześniej niż w rozliczeniu za miesiąc, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny i nie później niż w rozliczeniu za miesiąc następny.
Jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego w terminie określonym w art. 19 ust. 3 pkt 1 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, może obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji dla podatku od towarów i usług, nie później jednak niż w ciągu roku, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym podatnik nabył prawo do obniżenia kwoty podatku należnego (art. 19 ust. 3b ustawy).

Korekta taka może być dokonana wyłącznie w przypadku, gdy spełnione zostaną łącznie następujące warunki:
1) nie zostało wobec podatnika wszczęte postępowanie podatkowe lub postępowanie kontrolne przez urząd skarbowy lub organ kontroli skarbowej za okres, którego dotyczy korekta,
2) w całości została uregulowana należność obejmująca kwotę podatku z tyt.zakupionych towarów i usług, w przypadku podatku od importu towarów - kwota podatku wynikająca z dokumentów celnych.

Ponadto tut. Urząd informuje, że zgodnie z zapisem art. 23 ust. 1 pkt 43 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.), podatek VAT jest kosztem uzyskania przychodów w tej części, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług - jeżeli naliczony podatek od towarów i usług nie powiększa wartości środka trwałego.

Nie ma znaczenia zatem fakt, czy podatnik dokonał odliczenia podatku naliczonego w obowiązującym terminie, lecz ważnym jest to, czy podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia tego podatku.

Urząd Skarbowy w Gorlicach