P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - DF/415-36b/05/JM

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 13.09.2005, sygn. DF/415-36b/05/JM, Urząd Skarbowy w Kartuzach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art.14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zmian.) po rozpatrzeniu wniosku Pana (...) z dnia 28.06.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych udziału kapitałowego wypłaconego wspólnikowi występującemu ze spółki jawnej, przewyższającego wartość wniesionego wkładu,

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku, uzupełnionym pismem z 01.08.2005r., jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

U z a s a d n i e n i e

Podatnik 15.04.2005 r. wystąpił ze spółki jawnej, która składała się z trzech wspólników. Spółka prowadzi księgi rachunkowe i sporządziła osobny bilans na okoliczność wystąpienia ze spółki jednego wspólnika, aby ustalić wartość udziału kapitałowego przysługującego występującemu wspólnikowi. Spółka jawna wypłaciła podatnikowi udział kapitałowy, którego wartość przewyższa wniesiony wkład. W związku z powyższym pojawiła się wątpliwość odnośnie opodatkowania podatkiem dochodowym udziału kapitałowego wypłaconego wspólnikowi występującemu ze spółki jawnej, przewyższającego wartość wniesionego wkładu. Podatnik uważa, że ta część wypłaconego udziału nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Zgodnie z art.65 § 1 i 5 ustawy z 15 września 2000 roku Kodeks spółek handlowych (Dz. U. nr 94, poz. 1037 z późn. zmian.) w przypadku wystąpienia wspólnika ze spółki wartość udziału kapitałowego wspólnika albo jego spadkobiercy oznacza się na podstawie osobnego bilansu, uwzględniającego wartość zbywczą majątku spółki. Wspólnik występujący albo spadkobierca wspólnika uczestniczą w zysku i stracie ze spraw jeszcze niezakończonych; nie mają oni jednak wpływu na ich prowadzenie. Mogą jednak żądać wyjaśnień, rachunków oraz podziału zysku i straty z końcem każdego roku obrotowego.

Z powyższych przepisów wynika, że wystąpienie wspólnika ze spółki jawnej powoduje obowiązek rozliczenia się z pozostałymi wspólnikami. Rozliczenie to poprzedza ustalenie wartości udziału kapitałowego wspólnika występującego ze spółki, poprzez sporządzenie osobnego bilansu uwzględniającego wartość zbywczą spółki, tj. wartość jej majątku w obrocie prawnym i gospodarczym (wartość, jaką można uzyskać za spółkę). Bilans ten winien zawierać wszystkie składniki materialne i niematerialne (wg cen rynkowych), które mają wartość wymierną w pieniądzu. Występującemu wspólnikowi przysługuje prawo do zwrotu udziału kapitałowego. Wypłacenie występującemu wspólnikowi wartości ustalonego udziału kapitałowego stanowi dla niego przysporzenie majątkowe, które podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych. Zgodnie jednak z art.21 ust.1 pkt 50 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz.176 z późn. zmian) wolne od podatku dochodowego są przychody otrzymane w związku ze zwrotem udziałów lub wkładów w spółdzielni albo wkładów w spółce osobowej, do wysokości wniesionych udziałów lub wkładów do spółdzielni albo wkładów do spółki osobowej. W przypadku, gdy wartość wkładu występującego wspólnika jest równa wartości zbywczej przypadającego na niego majątku spółki, podatek dochodowy z tytułu wypłaty udziałów występującego wspólnika nie wystąpi. Obowiązek podatkowy wystąpi natomiast po stronie występującego wspólnika w przypadku, gdy wartość rzeczywiście wniesionego przez niego wkładu jest niższa od wypłaty udziałów. Opodatkowaniu podlega wówczas różnica pomiędzy kwotą wypłaconą wspólnikowi a kwotą wniesionego przez niego wkładu. Zwolnione z podatku dochodowego są bowiem wyłącznie przychody otrzymane w związku ze zwrotem wkładu w spółce w części stanowiącej jego koszt nabycia.

Zatem mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny i prawny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kartuzach nie podziela Pana zdania w sprawie braku obowiązku opodatkowania nadwyżki udziału kapitałowego wypłaconego ponad wartość wniesionego wkładu.

Urząd Skarbowy w Kartuzach