Dnia 23 lutego 2005 roku Podatnik zbył na podstawie umowy sprzedaży, zawartej w formie aktu notarialnego, nieruchomość zabudowaną, w której skład wch... - Interpretacja - RO ?XV/415/PDOF-358/12/RF/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 25.07.2005, sygn. RO ?XV/415/PDOF-358/12/RF/05, Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Dnia 23 lutego 2005 roku Podatnik zbył na podstawie umowy sprzedaży, zawartej w formie aktu notarialnego, nieruchomość zabudowaną, w której skład wchodziły: 1. nieruchomość zabudowana częścią zakładu produkcyjnego (zwanego dalej "Budynkiem Produkcyjnym") oraz częścią budynku mieszkalnego, wykorzystywanego w części jako budynek biurowy (zwany dalej "Budynkiem Mieszkalnym"), oznaczona w ewidencji gruntów jako działki o numerach geodezyjnych ....., będąca współwłasnością Podatnika i jego małżonki /zwana dalej "Nieruchomością nr 1); w dacie sprzedaży, część Budynku Mieszkalnego położona na "Nieruchomości nr 1" była w całości wykorzystywana na potrzeby biurowe, 2. nieruchomość zabudowana częścią Budynku Produkcyjnego, oznaczona w ewidencji gruntów jako działka o numerze geodezyjnym .... będąca współwłasnością Podatnika i jego małżonki oraz małżonków ..... - każde z małżeństw udział w wysokości #189; /zwana dalej "Nieruchomością nr 2"/, 3. nieruchomość zabudowana częścią Budynku Mieszkalnego, oznaczona w ewidencji gruntów jako działka o numerze geodezyjnym ...., będąca współwłasnością Podatnika-Wnioskodawcy i jego małżonki (zwana dalej "Nieruchomością nr 3"); w dacie sprzedaży, część Budynku Mieszkalnego położona na "Nieruchomości nr 3" była wykorzystywana w części na potrzeby biurowe, a w części pełniła funkcje mieszkalne. Wyżej wymienione nieruchomości lub ich części zostały nabyte przez Podatnika i jego małżonkę w stanie niezabudowanym w następujących latach:1)Nieruchomość nr 1 - w roku 1980 (działka nr 164) i w roku 1981 (działka nr 652),2)Nieruchomość nr 2- w roku 1995, 3) Nieruchomość nr 3 - w roku 1980. Zabudowa "Nieruchomości nr 1" Budynkiem Produkcyjnym była dokonywana przez Wnioskodawcę i jego małżonkę od roku 1987 do przekazania "Nieruchomości nr 1" do korzystania Spółce Cywilnej małżonki Strony. "Nieruchomość nr 3" oraz "Nieruchomość nr 1" (w części) została zabudowana Budynkiem Mieszkalnym przez Podatnika i małżonkę - Budynek Mieszkalny został oddany do użytku w roku 1990. Prawa własności gruntu Nieruchomości nr 1, 2 i 3 oraz Budynek Mieszkalny nie były ujęte w żadnej z ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez Zbywców, w tym również przez Podatnika. Podatnik z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej jest opodatkowany na zasadach ogólnych w formie podatku liniowego i prowadzi podatkową księgę przychodówi rozchodów.

Wnioskodawca przyjął następujący sposób opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych sprzedaży udziału w nieruchomości oraz sposobu udokumentowania uzyskanego z tego tytułu przychodu:

1.Zbycie prawa własności gruntu "Nieruchomości nr 1 i nr 3" oraz udziału w prawie własności gruntu "Nieruchomości nr 2" nie podlega opodatkowaniu.2. Podatnik nie jest podatnikiem z tytułu zbycia prawa własnościczęści Budynku Produkcyjnego położonego na "Nieruchomości nr 1" oraz udziałuw części Budynku Produkcyjnego położonego na "Nieruchomości nr 2". 3. Zbycie prawa własności Budynku Mieszkalnego nie podlega opodatkowaniu.4. Podatnik nie jest zobowiązany do dokumentowania dla celów podatkowych zbycia prawa własności części mieszkalnej Budynku Mieszkalnego oraz zbycia prawa własności gruntu "Nieruchomości nr 3", w części związanej z częścią mieszkalną Budynku Mieszkalnego.5. Podatnik nie jest zobowiązany do dokumentowania dla celów podatkowych zbycia prawa własności części biurowej Budynku Mieszkalnego,a także zbycia związanych z nią praw własności gruntu:części Nieruchomości nr 1,części Nieruchomości nr 3.6.Podatnik nie jest zobowiązany do dokumentowania dla celów podatkowych zbycia prawa własności części Budynku Produkcyjnego położonego na "Nieruchomości nr 1" oraz zbycia związanego z nim prawa własności gruntu części "Nieruchomości nr 1".7.Podatnik nie jest zobowiązany do dokumentowania dla celówpodatkowych zbycia udziału w prawie własności części Budynku Produkcyjnego położonego na "Nieruchomości nr 2" oraz udziału w prawie własności gruntu "Nieruchomości nr 2".8. Przychód ze zbycia prawa własności gruntów "Nieruchomości nr 1 i 3" oraz udziałuw prawie własności gruntu Nieruchomości nr 2 nie podlega ujęciu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów Podatnika.9. Przychód ze zbycia prawa własności Budynku Mieszkalnego nie podlega ujęciuw podatkowej księdze przychodów i rozchodów Podatnika.10. Przychód ze zbycia prawa własności części Budynku Produkcyjnego położonego na "Nieruchomości nr 1" nie podlega ujęciu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów Podatnika.11. Przychód ze zbycia udziału w prawie własności części Budynku Produkcyjnego położonego na "Nieruchomości nr 2" nie podlega ujęciu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów Podatnika.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku, mając na uwadze przedstawiony przez wnioskodawcę stan faktyczny i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia, postanawia udzielić następującej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt. 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity -Dz.U. Z 2000 roku nr 14 poz. 176 ze zm.) źródłem przychodów jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie

Zgodnie z art. 46  § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks Cywilny (Dz.U. Nr 16 poz. 93 ze zm.) nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności. Również art. 10 ust. 1 pkt. 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie rozdziela sprzedaży gruntu od budynku stanowiącego jego część składową.

Ze stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wynika, że Nieruchomości nr 1, 2 i 3 zostały zakupione przez osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczejz osobistych majątków, a tylko Spółka cywilna, której Pana żona była udziałowcem, spółka akcyjna i spółka z ograniczoną odpowiedzialnością korzystały z tych nieruchomości ponosząc nakłady na budynki (inwestycje w obcym środku trwałym) to nieruchomość gruntowa będzie przedmiotem sprzedaży dokonanej przez Pana, jako osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej.

Pięcioletni termin, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt. 8 lit. a o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy liczyć od dnia nabycia własności gruntu. W przedmiotowej sprawie nie zachodzi warunek określony w art. 10 ust. 1 pkt. 8 lit. a w/w ustawy, zatem zbycie przez Stronę prawa własności Nieruchomości nr 1 i 3 oraz udziału w prawie własności Nieruchomości nr 2 nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku