Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika co następuje. Wraz z innymi firmami przystąpił Pan do przetargu. Warunkiem wzięcia udziału w ty... - Interpretacja - IPD1/415-37/04

shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 12.10.2004, sygn. IPD1/415-37/04, Urząd Skarbowy w Bytomiu

Temat interpretacji

Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika co następuje. Wraz z innymi firmami przystąpił Pan do przetargu. Warunkiem wzięcia udziału w tym przetargu było wpłacenie na okres dwóch miesięcy wadium w kwocie 535.000,00 zł, jako zabezpieczenie przed wycofaniem się z niego. Z uwagi na wysokość kwoty, zawarł Pan umowę z firmą ubezpieczeniową o gwarancje ubezpieczeniowe zapłaty wadium. W zamian za to był Pan zobowiązany na rzecz firmy ubezpieczeniowej wpłacić tzw. gwarancję wadialną w wysokości 3.140,00 zł. Powyższą kwotę zaksięgował Pan do podatkowej księgi przychodów i rozchodów jako koszt uzyskania przychodu z działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnych źródeł są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ww. ustawy. Zwrot "w celu" użyty w art. 22 ust. 1 ww. ustawy oznacza, że nie wszystkie wydatki ponoszone przez podatnika w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą są kosztem uzyskania przychodu. Aby uznać wydatek za koszt uzyskania przychodu musi istnieć ścisły związek pomiędzy poniesionym wydatkiem a powstaniem lub podwyższeniem przychodu.

Obowiązek poniesienia przez Pana wymienionych wydatków wynika z ustawy z dnia 29 stycznia 2004r. "prawo zamówień publicznych" (Dz. U. z 2004 r. Nr 19, poz. 177). Zgodnie z art. 45 powyższej ustawy wykonawca przystępujący do przetargu jest obowiązany wnieść wadium w granicach od 0,5 % do 3 % wartości zamówienia na zasadach określonych w specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Wadium może być wnoszone m.in. w formie gwarancji ubezpieczeniowych. Natomiast w oparciu o art. 147 i art. 148 ww. ustawy zamawiający może żądać od wykonawcy zabezpieczenia należytego wykonania umowy, które może być wnoszone według wyboru wykonawcy w jednej lub w kilku formach, np. w formie gwarancji ubezpieczeniowej. Jak wynika z ww. uregulowań poniesienie takich wydatków przez przystępującego do przetargu jest niezbędne, gdyż w przeciwnym wypadku podatnik nie mógłby uczestniczyć w przetargu. W związku z powyższym, wydatki z tytułu wniesienia gwarancji wadialnych dotyczące udzielenia przez firmę ubezpieczeniową gwarancji należytego wykonania umowy zostały poniesione w celu uzyskania przychodu, spełniły dyspozycje wynikające z art. 22 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i stanowią koszt uzyskania przychodu, bez względu na wynik przetargu.

Urząd Skarbowy w Bytomiu