Postanowienie - Interpretacja - PO I-415/31/05

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 29.09.2005, sygn. PO I-415/31/05, Urząd Skarbowy w Zamościu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Postanowienie

Na podstawie przepisów art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U.Nr 8, poz. 60 z 2005r. z późn.zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego po rozpatrzeniu wniosku z dnia 23.09.2005r. postanawia uznać stanowisko zawarte we wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji stosowania przepisów prawa podatkowego za prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 23.09.2005r. Podatniczka zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Wypełniając dyspozycje art. 14 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa, w przedstawionym przez Podatniczkę stanie faktycznym i prawnym, obowiązującym w dniu zaistnienia zdarzenia, stanowisko zawarte we wniosku uznaję za prawidłowe.

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 43 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. Nr 14, poz.176 z późn.zm.), nie uważa się za koszty uzyskania przychodów podatku od towarów i usług, z tym że jest kosztem uzyskania przychodów podatek naliczony - jeżeli podatnik zwolniony jest od podatku od towarów i usług lub nabył towary i usługi w celu wytworzenia albo odsprzedaży towarów lub świadczenia usług zwolnionych od podatku od towarów i usług. Na podstawie przytoczonego wyżej przepisu koszty uzyskania przychodu prowadzonej działalności gospodarczej, w tym także raty leasingowe, powinny zawierać naliczony podatek od towarów i usług, ponieważ Podatniczka korzysta z przedmiotowego zwolnienia od podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. (Dz.U. Nr 54, poz.535 z późn.zm.).

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Podatniczkę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Natomiast jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona lub uchylona wyłącznie w drodze decyzji w określonym trybie określonym w art. 14b § 5 ustawy Ordynacja podatkowa.

Urząd Skarbowy w Zamościu