POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1437/ZI/423/301/DJW05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 30.09.2005, sygn. 1437/ZI/423/301/DJW05, Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a, art. 216 §. 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa /Dz. U. 137 poz. 926 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek

postanawia

uznać stanowisko w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego zawarte we wniosku złożonym dnia 4 lipca 2005 roku, przekazanym w dniu 11 lipca 2005 roku do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kamiennej Górze oraz odesłanym w dniu 16 sierpnia 2005 roku, za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że w 1998 roku ciągnęli Państwo w banku kredyt na cele mieszkaniowe - zakup mieszkania w nowobudowanym wielorodzinnym budynku. Po kilku latach spłacania kwota główna zadłużenia powiększała się zamiast maleć. Wobec powyższego wystąpili Państwo do banku o możliwość spłaty całej kwoty głównej oraz o spłatę 50% odsetek i umorzenie pozostałej części. Bank przychylił się do prośby o częściowe umorzenie odsetek bankowych. Zadłużenie wobec banku zostało spłacone jednorazowo, a w zamian bank podpisując umowę ugody umorzył pozostałe odsetki.Zapytują Państwo czy w takiej sytuacji będziecie zmuszeni odprowadzić od tej kwoty podatek dochodowy.

Stoją Państwo na stanowisku, iż w przypadku gdy bank wyraził zgodę na umorzenie odsetek to równocześnie zobowiązanie wygasło i nie powstał przychód konieczny do opodatkowania.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza co następuje:

Na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52 i 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 20 ust. 1 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt. 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, z wyjątkiem alimentów na rzecz dzieci, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nie należące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nie znajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

Zwolnienie podatnika przez bank z zapłaty odsetek bankowych od kredytu mieszkaniowego w wyniku zawarcia umowy ugody stanowi tylko zmianę warunków umowy o kredyt. W związku z tym nie występuje przysporzenie majątkowe po stronie podatnika jako spłacającego zaciągnięty kredyt. Zawarcie umowy ugody, w wyniku której dochodzi do zwolnienia z odsetek nie powoduje powstania przychodu do opodatkowania u podatnika, jako osoby spłacającej kredyt mieszkaniowy.

W związku z powyższym wartość umorzonych odsetek bankowych nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt. 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej /Dz. U. Nr 86 poz. 960 ze zm./ wniesienie zażalenia podlega opłacie skarbowej w wysokości 5 zł oraz od załączników po 0,50 gr.

Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek