POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1437/ZI/423/270/AM/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 08.09.2005, sygn. 1437/ZI/423/270/AM/05, Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a, 216 § 1 i § 2 oraz 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku ? Ordynacja podatkowa /Dz. U. 137 poz. 926 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek

postanawia

uznać stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku złożonym dnia 09.06.2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego , jako prawidłowe.

UZASADNIENIE

Biorąc pod uwagę przedstawiony przez Pana stan faktyczny oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza, co następuje:

- zgodnie art.21 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz.176 ze zm.) wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń rzeczowych wynikających z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy oraz ekwiwalenty za te świadczenia wypłacane zgodnie z przepisami wydanymi przez Radę Ministrów lub właściwego ministra, a także ekwiwalenty pieniężne za pranie odzieży roboczej, za używanie odzieży i obuwia własnego zamiast roboczego oraz wartość otrzymanych przez pracowników bonów, talonów, kuponów lub innych dowodów uprawniających do otrzymania na ich podstawie napojów bezalkoholowych, posiłków oraz artykułów spożywczych, w przypadku gdy pracodawca, mimo ciążącego na nim obowiązku wynikającego z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, nie ma możliwości wydania pracownikom posiłków i napojów bezalkoholowych.

Zatem, na mocy wyżej przytoczonego przepisu, ze zwolnienia od podatku korzysta wartość świadczeń rzeczowych wynikających z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy oraz ekwiwalenty za te świadczenia wypłacone zgodnie z przepisami wydanymi przez Radę Ministrów lub właściwego ministra.

Błędem byłoby twierdzenie, iż omawiane zwolnienie dotyczy wyłącznie posiłków i napojów profilaktycznych, otrzymywanych przez pracowników ( w tym przypadku osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę), stosownie do postanowień rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów (Dz. U. Nr 60, poz. 279). Zakresem przedmiotowego zwolnienia objęte są także posiłki i napoje wydawane funkcjonariuszom Straży Granicznej pełniącym służbę w warunkach szczególnie uciążliwych, w tym związanych z dużym wysiłkiem fizycznym, wydawane stosownie do postanowień rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2002r. w sprawie przypadków otrzymywania przez funkcjonariuszy Straży Granicznej wyżywienia oraz norm tego wyżywienia (Dz. U. Nr 86, poz. 783).

W przeciwieństwie do przepisów wydanych na podstawie kodeksu pracy, funkcjonariuszom Straży Granicznej, którym względy techniczno-organizacyjne uniemożliwiają korzystanie z wyżywienia przysługującego temu funkcjonariuszowi w naturze ? na mocy rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 14 czerwca 2002r. (Dz. U. Nr 85, poz. 775) ? wypłacany jest równoważnik pieniężny w wysokości równej wartości pieniężnej przysługującej normy wyżywienia.

Mając powyższe na uwadze, należy zauważyć, iż w sytuacji, w której otrzymywane przez Pana jako funkcjonariusza Straży Granicznej, na podstawie wyżej powołanego rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2002r. (Dz. U. Nr 86, poz. 783) wyżywienie w naturze wynika z zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, a co za tym idzie, korzysta ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 21 ust1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to również otrzymywany w zamian za to wyżywienie równoważnik pieniężny, stosownie do postanowień rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 14 czerwca 2002r. (Dz. U. Nr 85, poz. 775) nie podlega opodatkowaniu.

Jednocześnie organ podatkowy informuje, że powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 86 poz. 960 ze zm.) wniesienie zażalenia podlega opłacie skarbowej w wysokości 5 zł oraz od załączników po 0,50 gr.

Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek