Wnioskodawca zwrócił się o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego. Jak stanowi art. 14 a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosown... - Interpretacja - PDII/005-34/415-I/31/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 22.08.2005, sygn. PDII/005-34/415-I/31/05, Urząd Skarbowy w Tarnowskich Górach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Wnioskodawca zwrócił się o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego.
Jak stanowi art. 14 a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14 a § 4 ww. ustawy udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które służy zażalenie.
Z przedstawionej przez Wnioskodawcę sytuacji wynika, że na podstawie Zarządzenia nr 20 wydanego przez Dyrektora Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie z dnia 25.02.2003 r. oraz Zarządzenia nr 8 wydanego przez Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach z dnia 5.03.2003 r., Wnioskodawca wskazany jest do udzielenia pożyczek pracownikom Państwowego Gospodarstwa Leśnego w kwotach po około 25 tys. zł z przeznaczeniem na zakup samochodów osobowych, wykorzystywanych przez pożyczkobiorców do celów służbowych na podstawie odrębnych umów zawieranych z Nadleśnictwami, w których są zatrudnieni. Zdaniem Wnioskodawcy pożyczka taka nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym.
Tut. Organ podatkowy informuje, że zgodnie z brzmieniem art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. (t.j. Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zmianami), przychodami z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3 są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Natomiast w myśl art. 12 ust. 1 ww. ustawy za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub częściowo odpłatnych. Na podstawie art. 720 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. nr 13 poz. 93 ze zmianami) poprzez umowę pożyczki, pożyczkodawca zobowiązuje się przenieść na własność biorącego pożyczkę (pożyczkobiorcy) określoną ilość pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku. Wskutek tego pożyczkobiorca uzyskuje prawo swobodnego dysponowania pożyczonymi środkami. Dopiero w terminie określonym w umowie pożyczki powstaje po jego stronie obowiązek zwrotu. Umowa pożyczki zawarta pomiędzy zakładem pracy i pracownikiem nakłada na pożyczającego pracownika obowiązek zwrotu w oznaczonym w umowie terminie tej samej ilości pieniędzy. Tym samym udzielenie pożyczki przez Zakład Transportu i Spedycji Lasów Państwowych w ....., który został wyznaczony do tego przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe pracownikowi tego Gospodarstwa nie stanowi dla niego przychodu.
Odnośnie opodatkowania kwoty stanowiącej różnicę pomiędzy oprocentowaniem pożyczki, wynikającą z zawartej z pracownikiem umowy a oprocentowaniem kredytu zaciągniętego w banku, to w sytuacji gdy PGL LP Zakład Transportu i Spedycji Lasów Państwowych w ..... nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie udzielania pożyczek oraz udzielanie pożyczek odbywa się na tych samych zasadach i przy zawieraniu umów stosowana jest ta sama stopa procentowa, w związku z tym nie ma podstaw do uznania, iż w tym przypadku po stronie pracownika powstaje przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym w rozumieniu powołanego wyżej art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Reasumując tut. Organ podatkowy stwierdza że stanowisko wyrażone w przedmiotowym wniosku jest prawidłowe.

Urząd Skarbowy w Tarnowskich Górach