Zgodnie z art. 14a § 1 wyżej cytowanej ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbow... - Interpretacja - PDFII/415-26/2005

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 20.09.2005, sygn. PDFII/415-26/2005, Pierwszy Urząd Skarbowy w Koszalinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 14a § 1 wyżej cytowanej ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta lub marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Wnosząca zapytanie przedstawiła stan faktyczny, z którego wynika, że prowadzi działalność gospodarczą w zakresie indywidualnej praktyki lekarskiej oraz tego samego rodzaju usługi wykonuje na zlecenie prokuratury i sądów jako biegły. Sądy i prokuratura opodatkowują osiągnięty dochód podatnika z umów zleceń zgodnie z art. 13 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W ocenie podatnika prowadząc indywidualną praktykę lekarską w ramach działalności gospodarczej oraz jako biegły sądowy, może rozliczać się z uzyskanych dochodów systemem podatku liniowego.

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego:

  • art. 13 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r., o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem oceny prawnej stanowiska podatnika, uzasadnionej w sposób następujący:

Zgodnie z art. 13 pkt 6 ww. ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 uważa się przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonanie określonych czynności, a zwłaszcza przychody biegłych w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym oraz płatników, z zastrzeżeniem art. 14 ust. 2 pkt 10 i inkasentów należności publicznoprawnych, a także przychody z tytułu udziału w komisjach powoływanych przez organy władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 9.

W świetle powyższego, przychody, jakie podatnik uzyskuje z tytułu wykonywania funkcji biegłego, na zlecenie sądu i prokuratury należy kwalifikować do przychodów, o których mowa w powołanym wyżej art. 13 pkt 6 w związku z art. 10 ust. 1 pkt 2 wyżej cytowanej ustawy.

Ponadto należy podkreślić, iż na gruncie prawa podatkowego nie ma przeszkód, aby osoby prowadzące działalność gospodarczą równocześnie wykonywały na zlecenie sądu lub prokuratury określone czynności i osiągały przychody, o których mowa w art. 13 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Konsekwencją takiej kwalifikacji przychodu jest, spoczywający na sądach (płatnikach) dokonujących wypłaty przedmiotowych kwot, obowiązek płatnika określony w art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. pobieranie zaliczek na podatek dochodowy w wysokości 19% należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz pomniejszonej o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b).

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 41 ust. 2) przewiduje, że płatnik nie pobiera zaliczek od wypłaconego wynagrodzenia z tytułu umowy zlecenia lub umowy o dzieło, o których mowa jedynie w art. 13 pkt 2 i 8, jeżeli otrzyma od podatnika oświadczenie, w którym ten informuje, że wykonywane usługi wchodzą w zakres prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.

Przepis powyższy nie daje takiej możliwości w odniesieniu do przychodów biegłych w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym.

Systematyka ww. ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie daje możliwości dowolnego opodatkowania uzyskiwanych przez podatnika przychodów. Nakazuje je opodatkowywać według zasad przewidzianych dla źródeł przychodów określonych w art. 10 ust. 1 tej ustawy.

Zgodnie zaś z art. 30c ust. 1 przedmiotowej ustawy, podatek dochodowy wynoszący 19% podstawy obliczenia podatku dotyczy wyłącznie uzyskiwanych przez podatnika dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej (o ile wybrali w odpowiednim terminie ten sposób rozliczeń).

W związku z powyższym przyjęcie tych rozwiązań do przychodów z innych źródeł, tj. z działalności wykonywanej osobiście jest niedopuszczalne.

Tym samym stanowisko podatnika należy w powyższej materii uznać za nieprawidłowe.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Koszalinie