Postanowienie - Interpretacja - POI-415/28/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 08.09.2005, sygn. POI-415/28/05, Urząd Skarbowy w Zamościu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Postanowienie

Na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz.U.nr 8, poz. 60 z 2005r.) Naczelnik Urzędu Skarbowego po rozpatrzeniu wniosku złożonego do Urzędu Skarbowego dnia 02.08.2005r.,
postanawia uznać stanowisko Podatnika zawarte we wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji stosowania przepisów prawa podatkowego za prawidłowe

Uzasadnienie

W dniu 25.08.2005 r. Podatnik zwrócił się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie.

Zgodnie z przepisem art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz.U.nr 8, poz. 60 z 2005r.) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Wypełniając dyspozycje art. 14 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa w przedstawionym przez Podatnika stanie faktycznym i prawnym, obowiązującym w dniu zaistnienia zdarzenia, stanowisko zawarte we wniosku uznaję za prawidłowe.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Podatnik prowadził działalność gospodarczą łącznie z małżonką na podstawie wspólnego wpisu do rejestru ewidencji działalności gospodarczej. Obecnie małżonka zostanie wykreślona z ewidencji, a działalność gospodarczą Podatnik będzie kontynuował dalej samodzielnie. Działalność gospodarcza nie będzie likwidowana, nie ulegnie zmianie również numer identyfikacji podatkowej NIP.

Biorąc pod uwagą przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza:
Zgodnie z przepisem § 27 ust. 1 rozporzadzenia Ministra Finansów a dnia 26 sierpnia 2003 r w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U.Nr 152 poz. 1475 z późn.zm), podatnicy są obowiązani do sporządzenia i wpisania do księgi spisu z natury towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadów, zwanego dalej "spisem z natury", na dzień 1 stycznia, na koniec każdego roku podatkowego, na dzień rozpoczęcia działalności w ciągu roku roku podatkowego, a także w razie zmiany współnika, zmiany proporcji udziałów współników lub likwidacji działalności.

Uwzględniając informację, że działalność gospodarcza nie była prowadzona w formie spółki cywilnej- z zaistniałych zdarzeń obowiązujących do sporządzenia spisu z natury wykluczyć należy przesłanki zmiany współnika lub zmiany umowy spółki. W sytuacji gdy działalność prowadzona jest jak wskazuje Podatnik na imię obojga małżonków, przy czym działalność zarejestrowana jest na jednego z małżonków- zaprzestanie prowadzenia działalności przez drugiego małżonka nie jest równoznaczne z likwidacją działalności i tym samym nie rodzi obowiązku sporządzenia spisu z natury.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Natomiast jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona lub uchylona wyłącznie w drodze decyzji w określonym trybie (art. 14a § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa).
Mając powyższe na uwadze postanawiam jak w sentencji postanowienia.

Urząd Skarbowy w Zamościu