1. Czy Wnioskodawcę obowiązuje opodatkowanie podatkiem dochodowym?2. Na jakich drukach i w jakim procencie ma się rozliczyć?3. W uzupełnieniu wniosku ... - Interpretacja - ILPB1/415-506/11-4/TW

shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 07.07.2011, sygn. ILPB1/415-506/11-4/TW, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu

Temat interpretacji

1. Czy Wnioskodawcę obowiązuje opodatkowanie podatkiem dochodowym?
2. Na jakich drukach i w jakim procencie ma się rozliczyć?
3. W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca natomiast postawił pytania, czy na Wnioskodawcy ciąży obowiązek podatkowy, tj. czy zobligowany jest do uiszczenia podatku od otrzymanego odszkodowania oraz otrzymanego wynagrodzenia? Jeśli ww. wynagrodzenia podlegają opodatkowaniu to według jakiej skali należy je wyliczyć?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 30 marca 2011 r. (data wpływu 31 marca 2011 r.), uzupełnionym w dniu 17 czerwca 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 marca 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14b § 3 i 14f § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, w związku z czym pismem z dnia 9 czerwca 2011 r., znak ILPB1/415-506/11-2/TW, na podstawie art. 169 § 1 i § 2 tej ustawy wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia podania bez rozpatrzenia.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 13 czerwca 2011 r., a w dniu 17 czerwca 2011 r. wniosek uzupełniono.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Na nieruchomości Wnioskodawcy pod ziemią posadowiona jest sieć ciepłownicza. Sieć zajmuje 64 m2 na powierzchni 100 m2. Teren jest wyjałowiony. Zainteresowany ponosi większe koszty pielęgnacji działki, tj. opłata za wodę, podatek od nieruchomości itd. W związku z powyższym Wnioskodawca uważa, że ponosi z tego tytułu straty, a nie dochody. W 2010 r. Zainteresowany zawarł ugodową umowę odpłatnej służebności przesyłu, do której stosuje się przepisy o służebnościach gruntowych. Z tego tytułu otrzymał odszkodowanie za bezumowne korzystanie z Jego nieruchomości za okres 2005-2010 oraz otrzymuje i będzie otrzymywał z tego tytułu wynagrodzenie. Umowa ustanowienia odpłatnej służebności zawarta jest na czas określony, to jest do czasu istnienia sieci ciepłowniczej.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca podał, że w dniu 15 września 2010 r. umową zawartą pomiędzy Wnioskodawcą a spółką z ograniczoną odpowiedzialnością została zawarta odpłatna służebność przesyłu. Na mocy przedmiotowej umowy Wnioskodawca zobowiązał się do ustanowienia na podstawie art. 3051 i następnych Kodeksu cywilnego na rzecz spółki na prawie własności nieruchomości służebności przesyłu obejmującej prawo do:

  1. posadowienia na nieruchomości sieci ciepłowniczych oraz sieci drenażowych. Sieci ciepłownicze na nieruchomości zajmują łącznie powierzchnię 64 m2 i stanowią własność spółki.
  2. korzystanie z nieruchomości, na której posadowione są sieci, polegające na swobodnym dostępie do sieci ciepłowniczych w celu przeprowadzenia prac związanych z eksploatacją, konserwacją, remontem, modernizacją, rozbudową i usuwaniem awarii sieci ciepłowniczych.

Za ustanowienie służebności przesyłu Spółka zobowiązała się wobec Zainteresowanego:

  1. płacić kwartalne wynagrodzenie w wysokości 345,60 zł z dołu za dany kwartał począwszy od dnia 1 stycznia 2010 r. Wynagrodzenie płatne będzie na podstawie rachunku wystawionego prawidłowo pod względem formalnym i merytorycznym przez Wnioskodawcę.
  2. wypłacić wynagrodzenie za okres bezumownego korzystania z nieruchomości w wysokości 4.000 zł w terminie 14 dni od dnia otrzymania przez spółkę rachunku prawidłowego wystawionego pod względem formalnym i merytorycznym przez Zainteresowanego.

Powyższe uzgodnienia zostały potwierdzone aktem notarialnym.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy Wnioskodawcę obowiązuje opodatkowanie podatkiem dochodowym...

  • Na jakich drukach i w jakim procencie ma się rozliczyć...
  • W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca natomiast postawił pytania, czy na Wnioskodawcy ciąży obowiązek podatkowy, tj. czy zobligowany jest do uiszczenia podatku od otrzymanego odszkodowania oraz otrzymanego wynagrodzenia... Jeśli ww. wynagrodzenia podlegają opodatkowaniu to według jakiej skali należy je wyliczyć...

  • Zdaniem Wnioskodawcy, wypłacone wynagrodzenia za ustanowienie służebności przesyłu-gruntowej powinno być wolne od podatku dochodowego z uwagi na fakt, iż jest ono wypłacane na podstawie przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (t. j. Dz. U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603 ze zm.). Inwestycje w postaci budowy i rozbudowy sieci ciepłowniczych są inwestycją celu publicznego o znaczeniu ponad lokalnym, a zatem otrzymane odszkodowania korzystają ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 29 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i nie powinno być wykazywane w rocznym zeznaniu podatkowym. Przyczyną dla których ustawodawca wprowadził zasadę zwolnienia odszkodowań z podatku dochodowego jest fakt, iż odszkodowanie ma na celu zrekompensowanie poszkodowanemu poniesionej przez niego szkody, a nie wzbogacenie skutkujące przychodem, od którego co do zasady pobierany winien być podatek.

    W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

    Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

    Zgodnie z art. 11 ust. 1 ww. ustawy, przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

    W myśl art. 21 ust. 1 pkt 29 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z tytułu odszkodowania wypłacanego stosownie do przepisów o gospodarce nieruchomościami lub z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości na cele uzasadniające jej wywłaszczenie oraz z tytułu sprzedaży nieruchomości w związku z realizacją przez nabywcę prawa pierwokupu, stosownie do przepisów o gospodarce nieruchomościami; nie dotyczy to przypadków, gdy właściciel nieruchomości, o której mowa w zdaniu pierwszym, nabył jej własność w okresie 2 lat przed wszczęciem postępowania wywłaszczeniowego bądź odpłatnym zbyciem nieruchomości za cenę niższą o co najmniej 50% od wysokości uzyskanego odszkodowania lub ceny zbycia nieruchomości na cele uzasadniające jej wywłaszczenie lub w związku z realizacją prawa pierwokupu.

    Przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami przewidują, że właścicielowi gruntu przysługuje odszkodowanie w następujących przypadkach:

    • przejścia z mocy prawa działki na własność gminy, powiatu, województwa lub Skarbu Państwa, wówczas gdy została ona wydzielona pod drogę publiczną;
    • przejścia z mocy prawa na własność gminy wydzielonych działek pod nowe drogi lub pod poszerzenie dróg istniejących;
    • wywłaszczenia własności nieruchomości lub innego prawa.

    Wobec powyższego wypłacone odszkodowanie i wynagrodzenie z tytułu ustanowienia służebności przesyłu nie spełnia przesłanek do zastosowania zwolnienia od podatku dochodowego wskazanego w art. 21 ust. 1 pkt 29 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

    Należy również wskazać, że wypłacone odszkodowanie i wynagrodzenie nie podlega zwolnieniu przedmiotowemu określonemu w art. 21 ust. 1 pkt 120 ww. ustawy. W myśl bowiem tego przepisu wolne od podatku są odszkodowania wypłacone, na podstawie wyroków sądowych i zawartych umów (ugód), posiadaczom gruntów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, z tytułu:

    1. ustanowienia służebności gruntowej,
    2. rekultywacji gruntów,
    3. szkód powstałych w uprawach rolnych i drzewostanie

       - w wyniku prowadzenia na tych gruntach, przez podmioty uprawnione na podstawie odrębnych przepisów, inwestycji dotyczących budowy infrastruktury przesyłowej ropy naftowej i produktów rafinacji ropy naftowej oraz budowy urządzeń infrastruktury technicznej, o których mowa w art. 143 ust. 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 102, poz. 651 ze zm.).

    Zgodnie z art. 143 ust. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami przez budowę urządzeń infrastruktury technicznej rozumie się budowę drogi oraz wybudowanie pod ziemią, na ziemi albo nad ziemią przewodów lub urządzeń wodociągowych, kanalizacyjnych, ciepłowniczych, elektrycznych, gazowych i telekomunikacyjnych.

    Służebność gruntowa, uregulowana została w art. 285 ustawy z dnia z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zm.). Stanowi on, że nieruchomość można obciążyć na rzecz właściciela innej nieruchomości (nieruchomości władnącej) prawem, którego treść polega bądź na tym, że właściciel nieruchomości władnącej może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, bądź na tym, że właściciel nieruchomości obciążonej zostaje ograniczony w możności dokonywania w stosunku do niej określonych działań, bądź też na tym, że właścicielowi nieruchomości obciążonej nie wolno wykonywać określonych uprawnień, które mu względem nieruchomości władnącej przysługują na podstawie przepisów o treści i wykonywaniu własności (służebność gruntowa).

    Zgodnie natomiast z art. 3052 Kodeksu cywilnego nieruchomość można obciążyć na rzecz przedsiębiorcy, który zamierza wybudować lub którego własność stanowią urządzenia, o których mowa w art. 49 § 1, prawem polegającym na tym, że przedsiębiorca może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, zgodnie z przeznaczeniem tych urządzeń (służebność przesyłu).

    Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż na podstawie zawartej umowy, aktem notarialnym ustanowiono odpłatnie na rzecz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością służebność przesyłu, polegającą na korzystaniu z nieruchomości. Na nieruchomości tej znajduje się sieć ciepłownicza.

    Zatem biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku opis stanu faktycznego oraz powołane przepisy, stwierdzić należy, iż brak jest podstaw do zastosowania zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 29 i pkt 120 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych otrzymanego odszkodowania jak również wynagrodzenia z tytułu ustanowienia służebności przesyłu.

    Zarówno odszkodowanie jak i wynagrodzenie przyznane zostało Wnioskodawcy z tytułu ustanowienia służebności przesyłu, a nie ustanowienia służebności gruntowej, którą przepis art. 21 ust. 1 pkt 120 wymienia jako tytuł uprawniający do zastosowania zwolnienia podatkowego. Żaden inny przepis nie zwalnia takiego odszkodowania (odszkodowania przyznanego w związku z ustanowieniem służebności przesyłu) od opodatkowania, a zatem nie może być ono zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

    Stosownie do art. 20 ust. 1 wyżej powołanej ustawy, za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

    Sformułowanie w szczególności dowodzi, że definicja przychodów z innych źródeł ma charakter otwarty i nie ma przeszkód, aby do tej kategorii zaliczyć również przychody inne niż wymienione wprost w przepisie art. 20 ust. 1 ustawy. O przychodzie podatkowym z innych źródeł należy mówić w każdym przypadku, kiedy u podatnika wystąpią realne korzyści majątkowe.

    W myśl art. 42a ww. ustawy osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej, które dokonują wypłat należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1, z wyjątkiem dochodów (przychodów) wymienionych w art. 21, 52 i 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku, od których nie są obowiązane pobierać zaliczki na podatek lub zryczałtowanego podatku dochodowego, są obowiązane sporządzić informację według ustalonego wzoru o wysokości przychodów i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.

    Reasumując, należy stwierdzić, że kwota otrzymanego odszkodowania jak i wynagrodzenia za ustanowienie służebności przesyłu stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, gdyż nie są spełnione warunki zwolnienia od opodatkowania zawarte w omówionych uprzednio przepisach. Oznacza to, iż kwota odszkodowania jak również wynagrodzenia jako przychód z innych źródeł podlega opodatkowaniu wg skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i powinna zostać wykazana w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) za dany rok podatkowy.

    Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

    Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

    Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

    Wniosek ORD-IN

    Treść w pliku PDF

    Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu