Skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości po upływie 5-ciu lat od daty nabycia. - Interpretacja - 0115-KDIT2-1.4011.16.2018.1.JG

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 14.02.2018, sygn. 0115-KDIT2-1.4011.16.2018.1.JG, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej

Temat interpretacji

Skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości po upływie 5-ciu lat od daty nabycia.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 7 stycznia 2018 r. (data wpływu 9 stycznia 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży udziału w nieruchomości jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 stycznia 2018 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży udziału w nieruchomości.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Zaistniały stan faktyczny związany jest ze sprzedażą nieruchomości zabudowanej domem mieszkalnym położonym w () przy ul. (), posadowionym na działce nr () o pow. () ha i działce nr () o pow. () ha, łącznie () ha. Powyższą nieruchomość Wnioskodawczyni nabyła wraz z bratem po 1/2 części. Jest to spadek po matce, która zmarła 16 maja 2012 r. Ojciec zmarł 20 października 1979 r. Obecnie Wnioskodawczyni z bratem przystąpiła do sprzedaży ww. nieruchomości. Z uwagi na niepełnosprawność brata w stopniu znacznym na stałe osoba niewidoma (decyzja z dnia 22 listopada 2002 r. o ustaleniu niepełnosprawności). Brat Wnioskodawczyni dotychczas zamieszkuje w domu po rodzicach i utrzymuje się z bardzo niskiej renty socjalnej oraz zasiłku pielęgnacyjnego. Wnioskodawczyni z bratem chcą zakupić samodzielny mały lokal mieszkalny w bloku dla brata Wnioskodawczyni, zaś swój udział Wnioskodawczyni chce przeznaczyć na zabezpieczenie swego życia w starości i leczenie chorego męża po dwóch udarach. Oboje z mężem są już na emeryturze.

Data sporządzenia aktu notarialnego została ustalona na dzień 18 stycznia 2018 r. Wnioskodawczyni zgromadziła wszystkie niezbędne dokumenty do sprzedaży domu po rodzicach, tj. :

  1. prawomocne Postanowienie Sądu Rejonowego w () o stwierdzeniu nabycia praw do spadku po ojcu z 18 grudnia 2002 r.,
  2. prawomocne Postanowienie Sądu Rejonowego w () o stwierdzeniu nabycia praw do spadku po matce z dnia 14 marca 2013 r.,
  3. kserokopię wypisu z rejestru gruntów z dnia 4 stycznia 2018 r.,
  4. kserokopię wypisu z kartoteki budynków z dnia 4 stycznia 2018 r.,
  5. zaświadczenie Naczelnika Urzędu Skarbowego w () z dnia 22 lipca 2013 r.,
  6. zaświadczenie Naczelnika Urzędu Skarbowego w () z dnia 23 lipca 2003 r.

W związku ze sprzedażą domu odziedziczonego po zmarłych rodzicach Wnioskodawczynię nurtuje temat podatku dochodowego od sprzedaży tejże nieruchomości (art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) mimo, że od śmierci matki Wnioskodawczyni upłynęło już ponad 5 lat. Pomimo licznych zapewnień ze strony organów podatkowych, iż w przypadku Wnioskodawczyni nie ma podstaw prawnych do uiszczenia przedmiotowego podatku, Wnioskodawczyni chciałaby uzyskać stosowną pisemną interpretację.

Po analizie treści wniosku z dnia 7 stycznia 2018 r. mając na względzie zakres kompetencji przyznanej tut. organowi i treść przepisu art. 14b Ordynacji podatkowej przyjęto, iż intencją Wnioskodawczyni było uzyskanie odpowiedzi na pytanie: czy sprzedaż udziału w nieruchomości nabytej w drodze spadku stanowi źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz czy Wnioskodawczyni jest zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego w związku z planowaną na dzień 18 stycznia 2018 r. sprzedażą?

Zdaniem Wnioskodawczyni, przygotowując się do sprzedaży domu, Wnioskodawczyni kilkakrotnie wykonywała telefony do Urzędu Skarbowego w () oraz do Krajowej Informacji Skarbowej z zapytaniem, czy sprzedając dom w styczniu 2018 r. uniknie zapłacenia podatku dochodowego od osób fizycznych? Trzykrotnie uzyskała informację rozwiewającą wątpliwości Wnioskodawczyni, tj. że w żadnym wypadku nie będzie zobowiązana do uiszczenia przedmiotowego podatku, gdyż upłynął okres 5-ciu lat od śmierci mamy, liczony od końca roku kalendarzowego 2012 roku śmierci matki, tj. 2013, 2014, 2015, 2016, 2017. W niniejszej sprawie nie był przeprowadzany dział spadku. Wnioskodawczynię zapewniono, że zgodnie z art. 924 Kodeksu cywilnego z chwilą śmierci spadkodawcy (matki Wnioskodawczyni) doszło do otwarcia spadku, zaś chwila ta na mocy art. 925 Kodeksu cywilnego stanowiła moment nabycia przez spadkobierców (Wnioskodawczynię i Jej brata) spadku. Przenosząc te przepisy zgodnie z art. 1035 Kodeksu cywilnego na ogólne uregulowania dotyczące współwłasności zawarte w art. 195 i następne należy stwierdzić, że z chwilą śmierci spadkodawcy pomiędzy współspadkobiercami doszło do nabycia spadku. Powyższy stan rzeczy potwierdziło ponadto postanowienie Sądu rejonowego w () z dnia 14 marca 2013 r., sygn. akt () o stwierdzeniu nabycia spadku. Wskazane wyżej postanowienie o nabyciu spadku ma jedynie charakter deklaratoryjny, tzn. nie stworzyło ono nowego stanu prawnego, a potwierdziło jedynie stan prawny i faktyczny, jaki powstał przed wydaniem tegoż orzeczenia, tj. w dniu śmierci matki. W związku z powyższym prawo do spadku Wnioskodawczyni nabyła wraz z bratem w chwili otwarcia spadku, tj. w dniu śmierci matki. Tym samym w chwili nabycia przez Wnioskodawczynię i jej brata spadku nie miał znaczenia moment wydania przez sąd postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku, ponieważ spadek nabywany jest zawsze w chwili śmierci spadkodawcy, tj. ma charakter konstytutywny. Jeżeli zatem spadek dziedziczy kilku spadkobierców, w tym przypadku dwóch spadkobierców Wnioskodawczyni i Jej brat, to każde z nich w chwili otwarcia spadku nabyło z mocy prawa określony ułamkowo udział spadkowy, tj. po 1/2. Doszło wówczas do powstania wspólności majątku spadkowego.

Mając na względzie powyższe należy przyjąć, że po dokonaniu transakcji sprzedaży domu w dniu 18 stycznia 2018 r. Wnioskodawczyni zwolniona będzie z obowiązku uiszczenia podatku dochodowego od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2018 r., poz. 200, z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Z przepisu tego wynika, że opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkie dochody osiągane przez podatnika, z wyjątkiem tych dochodów, które zostały enumeratywnie wymienione przez ustawodawcę jako zwolnione z podatku, bądź od których zaniechano poboru podatku w drodze rozporządzenia wydanego przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych.

W świetle art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ww. ustawy, jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,

  • jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Powołany przepis formułuje generalną zasadę stanowiącą, iż odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości, przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. Tym samym, jeżeli wspomniane zbycie nastąpi po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie, nie generuje ono przychodu ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a co za tym idzie kwota uzyskana z takiego zbycia w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

Wobec powyższego, dla określenia skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości, jej części bądź udziału w nieruchomości decydujące znaczenie ma upływ czasu liczony w latach od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło ich nabycie lub wybudowanie do daty sprzedaży.

W celu ustalenia momentu nabycia nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości przez Wnioskodawczynię należy odnieść się do przepisów prawa cywilnego dotyczących nabycia spadku.

Zgodnie z art. 922 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny, prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób. W myśl art. 924 Kodeksu cywilnego spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku (art. 925 Kodeksu cywilnego). Oznacza to, że z chwilą śmierci należące do spadkodawcy prawa i obowiązki stają się spadkiem, który podlega przepisom prawa spadkowego, a data śmierci (chwila śmierci) spadkodawcy decyduje, kto staje się spadkobiercą oraz co wchodzi w skład masy spadkowej. Z kolei postanowienie sądu o nabyciu spadku potwierdza jedynie prawo spadkobiercy do tego spadku od momentu jego otwarcia. Istotny zatem dla podatku dochodowego jest dzień otwarcia spadku, czyli data śmierci spadkodawcy.

Przenosząc się na grunt rozpatrywanej sprawy, przy uwzględnieniu powyższego należy wskazać, że Wnioskodawczyni w opisanej przez siebie sytuacji nabyła przysługujący Jej udział w przedmiotowej nieruchomości w dniu 16 maja 2012 r., tj. w dacie śmierci swojej matki, nie zaś w dacie wydania przez sąd postanowienia o nabyciu spadku. Sprzedaż nieruchomości w 2018 roku nie stanowi więc dla Wnioskodawczyni źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, bowiem zostanie dokonana po upływie pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nabyto udział w nieruchomości, a co za tym idzie sprzedaż taka nie wiąże się z obowiązkiem zapłaty podatku dochodowego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (), w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2017 r., poz. 1369, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.

Stanowisko

prawidłowe

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej