Pytanie podatnika - Interpretacja - DD4/033-01480/JG/06/422

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 06.12.2006, sygn. DD4/033-01480/JG/06/422, Minister Finansów

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14e oraz art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), udzielając interpretacji w zakresie postanowień umowy z dnia 21 czerwca 1985 r. zawartej między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Włoskiej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania (Dz.U. z 1989 r., Nr 62, poz. 374),

Minister Finansów uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku w sprawie zasad opodatkowania dochodów uzyskiwanych z tytułu działalności gospodarczej prowadzonej na terytorium Włoch.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Pan X posiada miejsce zamieszkania dla celów podatkowych na terytorium Polski. Podatnik prowadzi w Polsce działalność gospodarczą świadcząc usługi medyczne w zakresie fizjoterapii oraz sprzedaży detalicznej wyrobów medycznych i ortopedycznych. Podatnik zamierza rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej na terytorium Włoch w zakresie świadczenia usług fizjoterapeutycznych. Usługi będą wykonywane na podstawie kontraktu zawartego z kontrahentem włoskim na okres dwunastu miesięcy, przy czym okres ten może ulec przedłużeniu. Podatnik będzie wykonywał usługi osobiście, nie zamierza zatrudniać pracowników ani wynajmować w tym celu lokalu użytkowego we Włoszech. Jednak jeśli sytuacja ulegnie zmianie, Podatnik zakłada możliwość wynajęcia lokalu na gabinet, który będzie spełniał rolę pomocniczą przy realizacji kontraktu.

Zdaniem Podatnika, działalność na terytorium Włoch nie będzie prowadzona za pomocą położonego w tym państwie zakładu, gdyż siedziba firmy pozostanie w Polsce a Podatnik nie zamierza utworzyć we Włoszech oddziału. Oznacza to, iż jego dochód uzyskany z tytułu działalności gospodarczej prowadzonej we Włoszech nie będzie podlegał w tym państwie opodatkowaniu a Podatnik będzie opodatkowywał całość dochodu tylko w Polsce.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujące przepisy prawa, zważono co następuje:

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 z późn. zm) osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Polski, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy).

Zgodnie z art. 4a ustawy, powyższy przepis stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Polska.

Stosownie do art. 7 ust. 1 umowy z dnia 21 czerwca 1985 r. zawartej między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Włoskiej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania, zyski przedsiębiorstwa Umawiającego się Państwa podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie, chyba że przedsiębiorstwo prowadzi działalność w drugim Umawiającym się Państwie przez położony tam zakład. Jeżeli przedsiębiorstwo wykonuje działalność w ten sposób, zyski przedsiębiorstwa mogą być opodatkowane w drugim Państwie, jednak tylko do takiej wysokości, w jakiej mogą być przypisane temu zakładowi.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 i 2 umowy, określenie "zakład" oznacza stałą placówkę, przez którą całkowicie lub częściowo prowadzona jest działalność przedsiębiorstwa, w tym w szczególności miejsce zarządzania, filię, biuro, zakład fabryczny, warsztat lub kopalnię.

Z powyższych przepisów wynika, iż dochód osoby mającej miejsce zamieszkania w Polsce z tytułu działalności gospodarczej prowadzonej na terytorium Włoch, może być opodatkowany we Włoszech, pod warunkiem że działalność prowadzona jest poprzez położony na terytorium Włoch zakład. W takim przypadku dochód, który może być przypisany temu zakładowi może być opodatkowany we Włoszech. Jednocześnie dochód ten podlega również opodatkowaniu w państwie miejsca zamieszkania osoby uzyskującej dochód, czyli w Polsce. Jednakże, w celu zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu należy zastosować określoną w art. 23 ust. 2 pkt a) i c) umowy metodę unikania podwójnego opodatkowania (tzw. metodę wyłączenia z progresją).

Zgodnie z art. 23 ust. 2 pkt a) i c) umowy, jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania w Polsce osiąga dochód, który zgodnie z postanowieniami umowy może być opodatkowany we Włoszech, to Polska będzie zwalniać taki dochód od opodatkowania. Jednakże, Polska może przy obliczaniu podatku od pozostałego dochodu takiej osoby zastosować stawkę podatku, która byłaby zastosowana, gdyby zwolniony dochód nie uzyskał takiego zwolnienia.

Metoda ta znajduje zastosowanie na zasadach określonych w art. 27 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Mając na uwadze opisany we wniosku stan faktyczny oraz przedstawiony powyżej stan prawny, Minister Finansów stwierdza, iż nieprawidłowe jest stanowisko Podatnika, zgodnie z którym dochód uzyskiwany z tytułu działalności gospodarczej prowadzonej na terytorium Włoch podlega opodatkowaniu wyłącznie w Polsce. Działalność we Włoszech ma charakter stały, gdyż realizowana jest na podstawie kontraktu zawartego na okres 12 miesięcy, z możliwością jego przedłużenia. O posiadaniu zakładu w drugim państwie nie stanowi tylko posiadanie wynajętego do tego celu lokalu. Z prowadzeniem działalności w sposób stały mamy do czynienia również wówczas, gdy działalność ta prowadzona jest przez określony czas a z jej z charakteru nie wynika konieczność posiadania odrębnego, wynajętego do tego celu, lokalu (jak w przypadku realizowanych przez Podatnika usług fizjoterapeutycznych, które mogą być wykonywane w pomieszczeniach należących do klienta). Oznacza to, iż w stanie faktycznym przedstawionym przez Podatnika, jego działalność wykonywana na terytorium Włoch będzie realizowana za pomocą zakładu, w związku z czym, zgodnie z art. 7 ust. 1 umowy, dochód uzyskiwany z tytułu tej działalności będzie podlegał opodatkowaniu we Włoszech. Jednocześnie, w celu zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu tego dochodu w Polsce należy zastosować określoną w art. 23 ust. 2 umowy w związku z art. 27 ust. 8 ustawy metodę wyłączenia z progresją.

Minister Finansów informuje, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Odpowiedź nie jest wiążąca dla podatnika, jest natomiast wiążąca dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie, na podstawie art. 14e § 2, art. 14a § 4 oraz art. 236 § 1 i § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej, Stronie przysługuje zażalenie do Ministra Finansów w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

Minister Finansów