Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu ... - Interpretacja - PD-415/13/IW/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 12.05.2006, sygn. PD-415/13/IW/06, Urząd Skarbowy w Łomży

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Pana ........................................................................................................... z dnia 15 lutego 2006 roku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w świetle ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2006 roku w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu płaconych odsetek po dniu sprzedaży maszyny drukarskiej której zakup sfinansowany został kredytem

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łomży stwierdza, że spłacane odsetki po dniu sprzedaży maszyny drukarskiej , model SM 74 - 6+LX której zakup sfinansowany został kredytem stanowią koszt uzyskania przychodu.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 15 lutego 2006 roku wpłynął do tutejszego Organu podatkowego wniosek ................................................................................................ w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu płaconych odsetek po dniu sprzedaży maszyny drukarskiej której zakup sfinansowany został kredytem.

Stan faktyczny

Wnoszący zapytanie przedstawił stan faktyczny oraz własne stanowisko, z którego wynika, że:

W dniu 24-02-2000 została zawarta umowa o kredyt na finansowanie inwestycji przedmiotem której był zakup maszyny drukarskiej . Maszyna została oddana do użytku w sierpniu 2000 r. a wszystkie ponoszone wydatki związane z tą inwestycją do dnia oddania jej do użytku w tym odsetki i prowizje od kredytu inwestycyjnego zwiększały jej wartość początkową. Okres spłaty rat kredytu przypada na okres od 20 - 12 - 2001 do dnia 20 - 12 - 2006. Na koniec każdego miesiąca bank nalicza i pobiera z naszego rachunku odsetki od tego kredytu. W chwili obecnej mamy zamiar sprzedać za zgodą banku w/w maszynę przez upływem całkowitej spłaty kredytu inwestycyjnego.

Pytanie z zakresie podatku dochodowego:

Czy odsetki od w/w kredytu spłacane po dniu sprzedaży maszyny do dnia całkowitej jego spłaty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 r. (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176)?

Stanowisko podatnika

W świetle art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 w/w ustawy. Ponieważ w art. 23 tejże ustawy odsetki od kredytu inwestycyjnego udzielonego na zakup środka trwałego w przypadku jego sprzedaży przed momentem całkowitej spłaty kredytu nie są wymienione jako wydatki nie stanowiące kosztu uzyskania przychodu dlatego też naszym zdaniem odsetki te są w pełni kosztem uzyskania przychodu w poszczególnych miesiącach ich spłaty. Ponadto sprzedaż maszyny na podstawie art. 14 ust 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi przychód z działalności gospodarczej. Istnieje zatem związek pomiędzy odsetkami stanowiącymi koszty uzyskania przychodu a przychodem z tytułu sprzedaży tej maszyny."

Ocena prawna

Po analizie przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łomży na podstawie właściwych dla tego stanu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych postanawia uznać stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe, ponieważ:

Zgodnie z art.22 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art.23 tej ustawy.

Zwrot "wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów" oznacza, że do kosztów można zaliczyć każdy wydatek, jeżeli wykaże się jego bezpośredni związek z prowadzoną działalnością gospodarczą. Kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów. Warunkiem zakwalifikowania wydatku do kosztów uzyskania przychodu jest jego faktyczne poniesienie. Kredyt z którego sfinansowano zakup maszyny drukarskiej nie był bowiem związany z eksploatacją tej maszyny, ale przede wszystkim z prowadzoną działalnością gospodarczą, dawał możliwość prowadzenia i uzyskiwania przychodów z tytułu działalności gospodarczej.

Reasumując powyższe Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łomży na podstawie przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego oraz właściwych dla tego stanu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stwierdził, że spłacane odsetki po dniu sprzedaży maszyny drukarskiej której zakup sfinansowany został kredytem stanowią koszt uzyskania przychodu.

Dodatkowo informuję, że:

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę w stanie prawnym obowiązującym w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Interpretacja powyższa przestanie być aktualna, jeżeli przepis prawa obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia zostanie zmieniony lub przestanie obowiązywać.

Interpretacja powyższa nie jest wiążąca dla Strony; wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b ustawy Ordynacja podatkowa).

Na postanowienie niniejsze służy Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Białymstoku za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Łomży, w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.

Zażalenie na postanowienie organu podatkowego powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie - art. 222 ustawy Ordynacja podatkowa. W przypadku wniesienia odwołania należy dołączyć znaki opłaty skarbowej, zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000 roku o opłacie skarbowej (t.j. Dz. U. z 2004 roku Nr 253, poz. 2532). Wysokość tej opłaty określona jest w "Szczegółowym wykazie przedmiotów opłaty skarbowej, stawek oraz zwolnień" stanowiącym załącznik do tej ustawy.

Urząd Skarbowy w Łomży