W roku 1989 Podatnikowi zostały udzielone zezwolenia na następujące budowy:decyzja Nr NGB-8381/1I/63/89 z dnia 14.09.1989 r. na budowę budynku jednor... - Interpretacja - PDI/415/1/6166/05/2006

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 09.06.2006, sygn. PDI/415/1/6166/05/2006, Urząd Skarbowy w Ząbkowicach Śląskich

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W roku 1989 Podatnikowi zostały udzielone zezwolenia na następujące budowy:
decyzja Nr NGB-8381/1I/63/89 z dnia 14.09.1989 r. na budowę budynku jednorodzinnego;
decyzja Nr NGB-8381/I/120/89 z dnia 06.10.1989 r. na budowę budynku warsztatowego.
Podatnik rozpoczął budowę budynku warsztatowego. Ze względu na zmiany na rynku usług instalatorstwa sanitarnego zrezygnował z dużej inwestycji budowy warsztatu na rzecz przekształcenia obiektu w budynek mieszkalny z małym aneksem warsztatowym. Budowę w stanie surowym ukończono w końcu roku 1990 i pozostawała w takim stanie do roku 2003. W marcu 2003 r. Podatnik podjął zamiar kontynuowania budowy i zwrócił się do Inspektoratu Nadzoru Budowlanego o wydanie odpowiedniego zezwolenia. W dniu 08.05.2003 r. Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego wydał decyzję stwierdzającą, że inwestor wykonywał roboty związane z budową budynku garażowo-warsztatowego niezgodnie z otrzymanym pozwoleniem na budowę. Wobec powyższego wstrzymano prace budowlane i nałożono na inwestora obowiązek wykonania określonych czynności w celu doprowadzenia wykonanych robót do stanu zgodnego z prawem i uzyskania pozwolenia na wznowienie robót budowlanych. W dniu 20.08.2003 została wydana decyzja o zatwierdzeniu projektu budowlanego i wydaniu pozwolenia na wznowienie robót budowlanych związanych z budową budynku mieszkalno-usługowego.
W dniu 11.12.2003 r. zwarto umowę kredytu mieszkalno-hipotecznego z Bankiem z przeznaczeniem na zakończenie rozpoczętej budowy. Budowa została zakończona w dniu 09.11.2005 r. - potwierdzeniem jest decyzja Nr 208/2005 Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego o udzieleniu pozwolenia na użytkowania budynku mieszkalno-usługowego.
Natomiast decyzja Nr NGB-8381/I/63/89 z dnia 14.09.1989 r. udzielająca zezwolenia na budowę domku jednorodzinnego wygasła (budowy nie rozpoczęto).
Wnioskodawca prosi o wyjaśnienie, czy w związku z opisanym stanem faktycznym przysługuje mu prawo do skorzystania z ulgi na spłatę odsetek od zaciągniętego kredytu mieszkaniowego.
Jednocześnie stwierdza iż, przedstawiony stan fatyczny pozwala na skorzystanie z przedmiotowej ulgi.
W oparciu o przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujące przepisy Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ząbkowicach Śl. wyjaśnia:
Kwestie dotyczące odliczeń wydatków na spłatę odsetek od kredytów zaciągniętych na własne potrzeby mieszkaniowe regulują przepisy art. 26b ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.).
Stosownie do postanowień ww. przepisu od podstawy obliczenia podatku odlicza się faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu lub pożyczki udzielonej podatnikowi na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej z:

    1. budową budynku mieszkalnego;
    2. wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku,
    3. zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy lub od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej,
    4. nadbudową i rozbudową budynku na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.

Jednakże uprawnienie do odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków poniesionych na spłatę odsetek od kredytu mieszkaniowego przysługuje tylko w określonych warunkach. Warunki uprawniające do skorzystania z ulgi oraz jej ograniczenia zostały szczegółowo wymienione w art. 26b ust. 2 - 8 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Niedopełnienie któregokolwiek z warunków określonych przez ustawodawcę powoduje, że podatnik traci możliwość skorzystania z przedmiotowego odliczenia.
Jednym z warunków uprawniającym do skorzystania z odliczenia jest zakończenie inwestycji przed upływem trzech lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym uzyskano pozwolenie na budowę w rozumieniu prawa budowlanego, a zakończenie inwestycji nastąpiło nie wcześniej niż w 2002 roku, przy czym zakończenie inwestycji musi być potwierdzone określonym w przepisach prawa budowlanego pozwoleniem na użytkowanie budynku mieszkalnego, a w razie braku obowiązku jego uzyskania - zawiadomieniem o zakończeniu budowy takiego budynku (art. 26b ust. 2 pkt 4 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).
Zgodnie z art. 3 pkt 12 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2003 roku, Nr 207, poz. 2016 ze zm.) przez pozwolenie na budowę należy rozumieć decyzję administracyjną zezwalającą na rozpoczęcie i prowadzenie budowy lub wykonywania robót budowlanych innych niż budowa obiektu budowlanego.
Z wyjaśnień Ministerstwa Finansów udzielonych w piśmie z dnia 01.08.2002 r. Nr PB5/MC-033-299-1889/02 wynika, że "termin określony w art. 26b ust. 2 pkt 4 lit. a ustawy, jest terminem prawa materialnego, od którego przepisy ustawy nie przewidują żadnego wyjątku. Zatem jego bieg trwa nieprzerwanie od momentu, w którym dana inwestycja uzyskała pozwolenie na budowę, w rozumieniu prawa budowlanego". (...) "Jednakże należy uznać, że wstrzymanie rozpoczęcia budowy lub jej kontynuacji, np. na podstawie prawomocnej decyzji administracyjnej lub orzeczenia sądu, nie wstrzymuje biegu terminu, o którym mowa w art. 26b ust. 2 pkt 4 ustawy (...)".
Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, iż w roku 1989 uzyskał Pan pozwolenie na budowę budynku warsztatowego, który w trakcie prowadzenia budowy zmieniono na budowę budynku mieszkalno-usługowego (roboty budowlane zostały wstrzymane a następnie po wykonaniu określonych czynności w celu doprowadzenia wykonanych robót do stanu zgodnego z prawem w dniu 20.08.2003 r. uzyskano pozwolenie na wznowienie robót budowlanych budynku mieszkalno-usługowego). Budowę zakończono w roku 2005 (uzyskano pozwolenie na użytkowanie budynku).
Analizując powyższe, w opinii tut. organu podatkowego trzyletni termin realizacji inwestycji należy liczyć od końca roku 1989 ponieważ w tym roku uzyskano pozwolenie na budowę. Natomiast w związku z tym, iż zakończenie inwestycji miało miejsce w roku 2005 nie przysługuje Panu możliwość odliczenia odsetek od zaciągniętego kredytu.
Biorąc powyższe pod uwagę Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ząbkowicach Śl. stwierdza, że stanowisko Pana wyrażone we wniosku jest nieprawidłowe.

Urząd Skarbowy w Ząbkowicach Śląskich