Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż w miesiącu październiku 1970 roku tj. w czasie trwania związku małżeńskiego strona otrzymała przydział... - Interpretacja - D-3/415/7/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 03.08.2006, sygn. D-3/415/7/06, Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż w miesiącu październiku 1970 roku tj. w czasie trwania związku małżeńskiego strona otrzymała przydział na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, zgodnie z którym prawo do zamieszkiwania miał również małżonek. W miesiącu październiku 1987 roku związek małżeński prawomocnym wyrokiem sądu został rozwiązany. W wyniku podziału majątku dorobkowego małżonków, przeprowadzonego w miesiącu lutym 2006 roku, strona uzyskała wyłączne prawo do przedmiotowego lokalu mieszkalnego, którego wartość określono na kwotę 120 000,00zł w zamian za dopłatę małżonkowi kwoty 60 000,00zł. W miesiącu maju 2006 roku lokal ten został przez stronę sprzedany za cenę 110 000,00zł.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) odpłatne zbycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego stanowi źródło przychodu, jeżeli nie następuje ono w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem 5 lat od wybudowania lub nabycia, licząc od końca roku kalendarzowego w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie. Przychód ten, zgodnie z art. 28 ust. 2 w/w ustawy, podlega opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym, płatnym bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania sprzedaży na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, chyba że w tym samym terminie podatnik złoży oświadczenie, że uzyskany ze sprzedaży przychód przeznaczy nie później niż w okresie dwóch lat od dnia dokonania tej sprzedaży, na cele mieszkaniowe, określone w art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. a) lub lit. e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 31 ustawy z dnia 25 lutego 1964 roku kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (Dz. U. Nr 9 poz. 59 z późn. zm.) z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje pomiędzy małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa obejmująca ich dorobek (wspólność ustawowa) i ma ona charakter współwłasności łącznej. W skład majątku wspólnego małżonków wchodzą przedmioty i prawa majątkowe nabyte w czasie trwania małżeństwa przez oboje małżonków lub jedno z nich, a udziały małżonków w tym majątku są równe. W wyniku wyroku sądowego orzekającego rozwód wspólność majątkowa ustaje, a do majątku, który był nią objęty, jak również do podziału tego majątku stosuje się odpowiednio przepisy o wspólności majątku spadkowego i o dziale spadku (art. 46 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).

Za datę nabycia nieruchomości w przypadku sprzedaży nieruchomości, która przypadła danej osobie w wyniku podziału majątku dorobkowego małżeńskiego, należy przyjąć datę jej nabycia w czasie trwania związku małżeńskiego, jeżeli wartość otrzymanej przez daną osobę nieruchomości w wyniku podziału tego majątku mieści się w udziale, jaki byłemu małżonkowi przysługuje w majątku dorobkowym małżeńskim. Jeżeli natomiast wartość otrzymanej przez byłego małżonka nieruchomości przekracza jego udział w majątku dorobkowym małżeńskim, to wówczas za datę nabycia tej części nieruchomości, która przekracza udział byłego małżonka w majątku dorobkowym małżeńskim, należy przyjąć dzień, w którym dokonano podziału majątku dorobkowego małżeńskiego.

Wartość przedmiotowego prawa do lokalu mieszkalnego, otrzymanego przez stronę, w wyniku podziału majątku wspólnego przekracza udział, jaki przysługiwał jej w majątku dorobkowym małżeńskim, w związku z czym strona dokonała spłaty na rzecz małżonka w kwocie 60 000,00zł. W przypadku sprzedaży prawa do lokalu mieszkalnego, za datę jego nabycia należy przyjąć dzień, w którym dokonano podziału majątku dorobkowego małżeńskiego. W dniu podziału majątku wspólnego tj. 21 lutego 2006 roku, w wyniku którego przypadło stronie na wyłączną własność spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, nabyła ona, w rozumieniu art. 10 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, część odpowiadającą kwocie dopłaty, która towarzyszyła podziałowi majątku. Odpłatne zbycie nastąpiło w dniu 30 maja 2006 roku, a więc przed upływem pięciu lat od daty uprawomocnienia się postanowienia sądu o podziale majątku dorobkowego. Zatem przychodem, podlegającym opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym będzie wartość nieruchomości w tej części, która odpowiada kwocie dopłaty tj. kwota 55 000,00zł.

Jednocześnie należy wskazać, że niniejsza interpretacja dotyczy konkretnego stanu faktycznego przedstawionego we wniosku na dzień zaistnienia zdarzenia, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika (art 14b §1 ustawy - Ordynacja podatkowa), wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b §2).

Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie