Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2000r, Nr 14, poz. 176 z późn. zm.)... - Interpretacja - PDFII/415-12/06

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 22.08.2006, sygn. PDFII/415-12/06, Urząd Skarbowy w Białej Podlaskiej

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2000r, Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) źródłem przychodów jest odpłatne zbycie:
a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości
b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c) prawa wieczystego użytkowania gruntu
d) jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.
Przepisy ustawy o podatku dochodowym nie definiują pojęcia nieruchomości, należy posłużyć się przepisami prawa cywilnego. Zgodnie z art. 46 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny ( Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm. ) nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności ( grunty ), jak również budynki trwale z gruntem związane lub ich części tych budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności. Stosownie do postanowień art. 48 k.c. budynki należą do części składowej gruntu. Budynki trwale związane z gruntem, jako część składowa gruntu, nie może być przedmiotem odrębnej własności. Oznacza to, iż sprzedaż nieruchomości obejmuje zarówno zbycie gruntu, jak i znajdującego się na nim budynku trwale z nim związanego. Od takiej zasady przepisy szczególne przewidują wyjątki. W niektórych przypadkach niektóre trwale z gruntem związane budynki lub ich części stanowić mogą odrębny od gruntu przedmiot własności. Określa się je jako nieruchomości budynkowe. W rozpatrywanej sprawie nie mamy do czynienia z nieruchomością budynkową.
Zgodnie z treścią cytowanego wyżej art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( tj. Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm. ) źródłem przychodów jest sprzedaż nieruchomości lub jej części oraz udziału w nieruchomości. Przepis ten nie rozdziela więc sprzedaży budynku jako odrębnego źródła przychodów w podatku dochodowym od osób fizycznych. W rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowego od osób fizycznych, jak również kodeksu cywilnego, nie można traktować odrębnie sprzedaży gruntu oraz sprzedaży znajdującego się na nim budynku.Należy zatem stwierdzić, iż bieg terminu pięcioletniego, określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie może być liczony odrębnie dla nabycia własności gruntu oraz dla wybudowania na tym gruncie budynku, stanowiącego jego część składową. Oznacza to, iż bieg terminu liczony jest od daty nabycia własności gruntu, a data wybudowania budynku mieszkalnego nie ma znaczenia. W przedmiotowej sprawie termin pięcioletni liczony jest od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie tj. od 1996r.
Mając na uwadze powyższe dokonana w 2005r. sprzedaż przedmiotowego gruntu wraz z pobudowanym budynkiem mieszkalnym nie będzie stanowiła źródła przychodów o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Urząd Skarbowy w Białej Podlaskiej