W dniu 07 kwietnia 2006r. Podmiot zwrócił się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie obowiązku sporządzania informacji PIT najemcom... - Interpretacja - PD/415-8/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 28.04.2006, sygn. PD/415-8/06, Urząd Skarbowy w Krasnymstawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W dniu 07 kwietnia 2006r. Podmiot zwrócił się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie obowiązku sporządzania informacji PIT najemcom, którym umorzono wierzytelności z tytułu czynszu za lokal użytkowy na podstawie Uchwały Rady Miasta w sprawie szczegółowych zasad umarzania wierzytelności budżetowych z tytułu należności pieniężnych, do których nie stosuje się przepisów ustawy Ordynacja podatkowa, udzielania innych ulg w spłacaniu tych należności oraz wskazania organów do tego uprawnionych. Zdaniem Wnioskodawcy umorzenie w/w wierzytelności nie wymaga sporządzenia informacji według ustalonego wzoru (PIT-8C), gdyż stanowi to dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą przychód z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm).

Po przeanalizowaniu treści złożonego wniosku oraz na podstawie obowiązujących przepisów stwierdza się, że stanowisko przedstawione we wniosku nie jest prawidłowe, albowiem zgodnie z art. 9 ust.1 cytowanej ustawy opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52 i 52a oraz dochodów, od których na podstawie Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. W myśl art. 20 ust. 1 w/w ustawy za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności:kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, z wyjątkiem alimentów na rzecz dzieci, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nie należące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17, oraz przychody nie znajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach. Sformułowanie "w szczególności" dowodzi, iż definicja przychodów z innych źródeł ma charakter otwarty i nie ma przeszkód, aby do tej kategorii zaliczyć również przychody inne niż wymienione w art. 20 ust. 1 w/w ustawy. Jak wynika z powyższego umorzone dłużnikom należności - czynsz za najem lokalu użytkowego - stanowią dla tych osób przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym.

Zgodnie z art. 42a cytowanej ustawy osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1 z wyjątkiem dochodów (przychodów) wymienionych w art. 21, 52 i 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku, od których nie są obowiązane pobierać zaliczki na podatek dochodowy lub zryczałtowanego podatku dochodowego, są obowiązane sporządzić informację według ustalonego wzoru (PIT-8C) o wysokości przychodów i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu właściwy według miejsca zamieszkania podatnika (...).

Zgodnie z treścią art. 14 ust. 1 pkt 6 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodem z działalności gospodarczej są również wartości umorzonych lub przedawnionych zobowiązań, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 6, w tym z tytułu zaciągniętych kredytów (pożyczek), z wyjątkiem umorzonych pożyczek z Funduszu Pracy.

W związku z powyższym Wnioskodawca nie jest zobowiązany do odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy w przypadku uzyskania przez dłużnika przychodu z innego źródła, a zatem również z tytułu umorzenia wierzytelności, a jedynie do sporządzenia informacji o wysokości przychodów na formularzu PIT-8C.Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Urząd Skarbowy w Krasnymstawie