Podatniczka przedstawiła następujący stan faktyczny sprawy: Wyrokiem Sądu z dnia 08.10.2004 roku orzekającym rozwód, wadza rodzicielska nad małoletni... - Interpretacja - DN/415-29/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 05.06.2006, sygn. DN/415-29/06, Urząd Skarbowy Poznań-Winogrady

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Podatniczka przedstawiła następujący stan faktyczny sprawy: Wyrokiem Sądu z dnia 08.10.2004 roku orzekającym rozwód, wadza rodzicielska nad małoletnimi dziećmi została powierzona obojgu rodzicom. Podatniczka podaje, że na jej utrzymaniu jest dwoje dzieci: córka Katarzyna, ur. 23.02.1984 roku i syn Jan, ur. 18.08.1985 roku (studiujących), natomiast na utrzymaniu byłego męża pozostaje jedno małoletnie dziecko.

W opisanym stanie faktycznym, według Podatniczki prawo do rozliczania się w sposób przewidziany dla osoby samotnie wychowującej dziecko przysługuje obojgu rodzicom.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego sprawy, stanowiska przedstawionego przez Podatnika oraz obowiązujących w omawianym zakresie przepisów prawa podatkowego stwierdzić należy, że stanowisko Podatnika jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 6, ust. 4 ustawy z dnia 26.07.1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 roku, Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2004 roku od osób samotnie wychowujących w roku podatkowym:

1.dzieci małoletnie,

2.dzieci, bez względu na wiek, na które, zgodnie z odrębnymi przepisami, pobierany jest zasiłek pielęgnacyjny,

3.dzieci do ukończenia 25 lat uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty lub w przepisach o szkolnictwie wyższym, lub w przepisach o wyższych szkołach zawodowych, jeżeli w roku podatkowym dzieci te nie uzyskały dochodów z wyjątkiem dochodów wolnych od podatku dochodowego, renty rodzinnej oraz dochodów w wysokości nie powodującej obowiązku zapłaty podatku

- podatek może być określony, z zastrzeżeniem ust. 8, na wniosek wyrażony w rocznym zeznaniu podatkowym, w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodów osoby samotnie wychowującej dzieci, z uwzględnieniem art. 7; z tym że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w tej ustawie.

Za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się jednego z rodziców albo opiekuna prawnego, jeżeli osoba ta jest panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów. Za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się również osobę pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności (art. 6 ust. 5 tej ustawy). Stosownie do art. 6 ust. 8 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 4 nie ma zastosowania w sytuacji, gdy do osoby samotnie wychowującej dziecko lub do jej dziecka mają zastosowanie przepisy art. 30c lub ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Z przepisu art. 6 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że prawo do preferencyjnego sposobu opodatkowania dochodów przysługuje wyłącznie temu rodzicowi, który samotnie wychowuje dzieci.

Za osobę samotnie wychowującą dzieci należy uznać tę osobę, której powierzono wykonywanie władzy rodzicielskiej. W pojęciu tym mieści się wychowanie - całokształt zabiegów mających na celu ukształtowanie człowieka pod względem fizycznym, moralnym i umysłowym (Słownik Języka Polskiego - Wydawnictwo Naukowe PWN Wydanie VII z 1992 roku).

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, podatniczka może korzystać z preferencyjnego opodatkowania swoich dochodów w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci.

Urząd Skarbowy Poznań-Winogrady