Z przytoczonego przez podatnika stanu faktycznego wynika, że w listopadzie 2002r. bank PKO BP S.A. udzielił kredyt na zakup mieszkania na rynku pierwo... - Interpretacja - ZF/415-28/06/LUG

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 29.05.2006, sygn. ZF/415-28/06/LUG, Urząd Skarbowy Poznań-Nowe Miasto

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przytoczonego przez podatnika stanu faktycznego wynika, że w listopadzie 2002r. bank PKO BP S.A. udzielił kredyt na zakup mieszkania na rynku pierwotnym. Na podstawie wydanego przez bank zaświadczenia o wysokości spłacanych odsetek z tytułu powyższego kredytu Podatnik dokonał odpowiedniego odpisu ulgi odsetkowej za lata 2003 i 2004. W dniu 24 stycznia 2005r. przeniósł swoje zobowiązania kredytowe związane z finansowaniem zakupu w/w mieszkania do banku BPH S.A. zawierając nową umowę kredytu hipotecznego. W dniu 28 stycznia 2005r. Bank PKO BP S.A. wystawił zaświadczenie o całkowitej spłacie zobowiązania wynikającego z umowy kredytowej zawartej z tym bankiem.

W swoim stanowisku Podatnik zawarł przekonanie, że zmiana kredytodawcy w istocie rzeczy nie zmieniła przedmiotu oraz charakteru zobowiązania kredytowego i nie zmienia celu w jakim zaciągnięte zostało zobowiązanie kredytowe tj. zakupu mieszkania. Tym samym Podatnik uważa, że pomimo zmiany kredytodawcy i przeniesienia zobowiązania do innego banku, przeznaczeniem zobowiązania kredytowego jest w dalszym ciągu finansowanie zakupu nieruchomości lokalowej na rynku pierwotnym, a tym samym odsetki wynikające z zobowiązania wobec nowego kredytodawcy podlegają dalej odliczeniu w ramach tzw. "ulgi odsetkowej".

Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań - Nowe Miasto po rozważeniu sprawy, stwierdza co następuje.

Ulga podatkowa w postaci możliwości odpisania od podstawy opodatkowania wydatków na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) przeznaczonego na sfinansowanie inwestycji mieszkaniowych podatnika została uregulowana w art. 26b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity - Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), dalej zwanej "updof".Stosownie do postanowień ust. 1 powołanego artykułu, od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 updof, odlicza się, z zastrzeżeniem ust. 2-4, faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej w szczególności z zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej.

Warunki zastosowania ulgi z tytułu spłaty odsetek od kredytu określa przepis art. 26b ust. 2 updof. Zgodnie z powołanym przepisem od podstawy opodatkowania można odliczyć odsetki na spłatę kredytu hipotecznego, zwłaszcza jeżeli kredyt (pożyczka) był udzielony przez podmiot uprawniony na podstawie przepisów prawa bankowego albo przepisów o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych do udzielania kredytów (pożyczek), a z umowy kredytu (pożyczki) wynika, że dotyczy on jednej z inwestycji wymienionych w ust. 1 art. 26b updof (w niniejszej interpretacji pominięto szczegółowe wyliczenie warunków skorzystania z przedmiotowej ulgi, z uwagi na przedmiot zapytania podatnika).

Podatnicy, którzy spłacają zaciągnięty w banku kredyt mieszkaniowy przeznaczony na zakup lokalu mieszkalnego i spełniają pozostałe warunki zawarte w cytowanych przepisach prawa podatkowego mają prawo do odliczania od dochodu wydatków poniesionych na spłatę odsetek od tego kredytu.

Przeniesienie zadłużenia z jednego banku do drugiego nie stanowi przeszkody w nabyciu i kontynuacji praw do wymienionej ulgi, jednakże pod warunkiem, że nowa umowa kredytowa spełni wymagania wymienione w art. 26b updof, tzn. gdy w szczególności kredyt został udzielony przez podmiot uprawniony na podstawie przepisów prawa bankowego albo przepisów o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych do udzielania kredytów (pożyczek), a z umowy kredytu (pożyczki) wynika, że dotyczy on jednej z inwestycji wymienionych w ust. 1 art. 26b updof.

W przypadku, gdy z nowej umowy kredytowej wynika, iż zaciągnięty kredyt przeznaczony będzie na spłatę poprzedniego kredytu, wówczas pomimo spełnienia pozostałych warunków, spłata odsetek od tego kredytu nie stanowi podstawy do skorzystania z ulgi odsetkowej.

Zgodnie z art. 69 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. prawo bankowe (tekst jednolity - Dz.U. z 2002r. Nr 72, poz. 665 ze zm.) przez umowę kredytu bank zobowiązuje się oddać do dyspozycji kredytobiorcy na czas oznaczony w umowie kwotę środków pieniężnych z przeznaczeniem na ustalony cel, a kredytobiorca zobowiązuje się do korzystania z niej na warunkach określonych w umowie, zwrotu kwoty wykorzystanego kredytu wraz z odsetkami w oznaczonych terminach spłaty oraz zapłaty prowizji od udzielonego kredytu. Natomiast zgodnie z ust. 2 omawianego artykułu umowa kredytu powinna być zawarta na piśmie i określać w szczególności strony umowy, kwotę i walutę kredytu, cel, na który kredyt został udzielony. Celem tym zgodnie z art. 26b ust. 2 pkt 2 updof ma być jedna z inwestycji, o której mowa w art. 26b ust. 1 updof.

W przypadku podatnika celem drugiej umowy kredytowej zawartej z bankiem BPH S.A. jest spłata kredytu mieszkaniowego zaciągniętego pierwotnie w banku PKO BP S.A. oraz pokrycie kosztów transakcji kredytowej (zgodnie z § 2 umowy kredytu hipotecznego zawartego z bankiem BPH S.A. z dnia 24 stycznia 2005r.). Zatem cel tej umowy kredytowej nie spełnia przesłanek stawianych przez ustawę podatkową.

Zgodnie z zasadą prawa podatkowego, wyrażoną w art. 9 ust. 1 updof, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Treść tego przepisu wskazuje na zasadę powszechności przedmiotowej opodatkowania podatkiem dochodowym wszystkich dochodów. Z uwagi na generalną zasadę interpretacyjną przepisów prawa - w tym prawa podatkowego - stanowiącą zakaz rozszerzającej wykładni wyjątków, przepisy takie (a jest nim również art. 26b updof) należy rozumieć ściśle - językowo. Stąd, jeżeli celem kredytu jest spłata innego kredytu, to nie można zgodzić się ze stanowiskiem podatnika o możliwości korzystania przez Niego w dalszym ciągu z omawianej tutaj ulgi podatkowej.

Powyższa interpretacja jest oparta o stan faktyczny przedstawiony we wniosku podatnika oraz o stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia przedstawionego zdarzenia.

Urząd Skarbowy Poznań-Nowe Miasto