P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1437/ZI/423/263/DF/06

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 27.07.2006, sygn. 1437/ZI/423/263/DF/06, Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a, art. 216 §. 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa /Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz.60 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Targówek

p o s t a n a w i a

uznać stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku złożonym w dniu 22 czerwca 2006 roku, uzupełnionym w dniu 11 lipca 2006r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych, za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz jego uzupełnienia wynika,że prowadzi Pani działalność gospodarczą w zakresie projektowania budowlanego, urbanistycznego,technologicznego- PKD 7420. Podjęła Pani naukę na uzupełniających studiach magisterskich w Wyższej Szkole Pożarniczej o kierunku- Inżynieria bezpieczeństwa pożarowego.Wybrany kierunek studiów jest niezbędny do wykonywania usług dotyczących projektowania w zakresie ochrony przeciwpożarowej,które jest przedmiotem dalszego rozwoju działalności przedsiębiorstwa.

W związku z przedstawionym stanem faktycznym wystąpiła Pani z zapytaniem: czy wydatki związane z opłacaniem nauki na studiach uzupełniających można uznać za koszt uzyskania przychodów z działalności gospodarczej ?

W Pani ocenie,koszty nauki stanowią koszt uzyskania przychodu z uwagi na fakt,iż profil studiów jest ściśle związany z prowadzoną działalnością a zdobyta wiedza na uczelni pozwoli na podniesienie kwalifikacji zawodowych ,co przełoży się na jakość świadczonych przez firmę usług.

Biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 926 z późniejszymi zmianami), kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 (...)".Z definicji ustawowej kosztów uzyskania przychodów wynika, że chodzi o koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów. Podatnik ma możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu określonych wydatków pod warunkiem, że wykaże ich bezpośredni związek z prowadzoną działalnością gospodarczą,a ich poniesienie ma lub może mieć bezpośredni wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. Aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu, między tym wydatkiem a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu bądź na funkcjonowanie źródła przychodu.Przyjmuje się zasadę, iż przy ustalaniu kosztów uzyskania przychodów, każdy przypadek poza wyraźnie wskazanymi w ustawie wymaga indywidualnej oceny pod kątem bezpośredniego związku z przychodami i racjonalnym działaniem zmierzającym do osiągnięcia przychodów. Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą mogą wydatki na odpłatne dokształcanie i doskonalenie zawodowe zaliczyć bezpośrednio w ciężar kosztów, jeżeli są ponoszone w rzeczywistym, konkretnie i jednoznacznie udowodnionym celu zmierzającym do uzyskania,względnie zwiększenia przychodu. Pytanie Pani obejmuje wątpliwości związane z zaliczeniem do kosztów uzyskania firmy wydatków związanych z opłacaniem nauki na uzupełniających studiach magisterskich.

W związku z powyższym wskazać należy, że wydatki na kształcenie podatnika na kierunku zgodnym z zakresem wykonywanej działalności gospodarczej mają wpływ na jakość świadczonych usług, a tym samym powodują uzyskanie bądź podwyższenie przychodu Pani przedsiębiorstwa.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że wykonywana działalność gospodarcza polega na świadczeniu usług w zakresie projektowania budowlanego urbanistycznego, technologicznego i ochrony przeciwpożarowej . Mając na uwadze fakt, iż podjęcie przez Panią studiów uzupełniających w Wyższej Szkole Pożarniczej na kierunku Inżynieria bezpieczeństwa pożarowego, zgodne jest z rodzajem i profilem prowadzonej działalności, a wiedza uzyskana na studiach może być wykorzystana przy wykonywaniu czynności związanych z projektowaniem to, zasadnym jest zaliczenie wydatków związanych z kształceniem do kosztów uzyskania przychodów z działalności gospodarczej.

W związku z powyższym,stanowisko Pani wyrażone we wniosku jest prawidłowe.

Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek