W odpowiedzi na pismo w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie opodatkowania kwoty otrzymanego odszkodowania z tytułu rozwiązan... - Interpretacja - POV-415/31/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 16.08.2004, sygn. POV-415/31/04, Urząd Skarbowy w Zamościu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W odpowiedzi na pismo w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie opodatkowania kwoty otrzymanego odszkodowania z tytułu rozwiązania umowy o pracę wynikającego z ugody, stosownie do postanowień art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr. 137 poz. 926 z późn. zm.) uprzejmie informuję:
. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3,3a i 3b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osob fizycznych (Dz.U. Nr 14 poz. 176 z 2000 r. z późn. zm.), w brzmieniu obowiązującym w 2004 roku wolne od podatku dochodowego są: otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw z wyjątkiem:
a) określonych w prawie pracy odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę,
b) odpraw pieniężnych wypłacanych na podstawie przepisów o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn nie dotyczących pracowników,
c) odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia funkcjonariuszom pozostającym w stosunku służbowym,
d) odszkodowań przyznanych na podstawie przepisow o zakazie konkurencji,
e) odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą,
f) odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, z których dochody są opodatkowane na zasadach o których mowa w art. 27 ust. 1,
g) odszkodowań wynikających z zawartych umów lub ugód
- odszkodowania otrzymane na podstawie przepisów o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu państwa polskiego,
- inne odszkodowania otrzymane na podstawie wyroku lub ugody sądowej do wysokości określonej w tym wyroku lub ugodzie, z wyjątkiem odszkodowań:
a) otrzymanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą,
b) dotyczących korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.

Jak wynika ze stanu faktycznego w wyniku zlikwidowania stanowiska pracy została Pani zwolniona z zakładu pracy za wypowiedzeniem otrzymując odprawę wynikającą z przepisów Karty Nauczyciela, nastepnie pozwała Pani pracodawcę do sądu o ponowne zatrudnienie. W dniu 26 maja 2004 r. protokółem Sądu Rejonowego zawarła Pani ugodę na zapłatę odszkodowania przez pracodawcę w związku z rozwiazaniem umowy o pracę, wobec powyższego postanowieniem Sąd Rejonowy umorzył postępowanie w sprawie ustalenia sposobu rozwiązania umowy o pracę.

Z treści powołanych wyżej przepisów wynika, że nie wszystkie odszkodowania otrzymywane przez osoby fizyczne wolne są od podatku dochodowego. Ze zwolnienia przedmiotowego korzystają bowiem te odszkodowania, których wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów rangi ustawy lub aktów wykonawczych wydanych na ich podstawie, bądź wyroków sądowych, z wyjątkiem wyłączonych ze zwolnienia wolą ustawodawcy.
Zapis art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. g) ustawy o podatku dochdowym od osób fizycznych wyraźnie wskazuje, iż otrzymane odszkodowania wynikające z zawartych umów lub ugód sądowych nie zostały objęte zwolnieniem od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Ugoda sądowa nie może być od strony formalnej utożsamiana z wyrokiem sądu. Pomimo zbieżności (np. możliwości wykonania w sądowym postpowaniu egzekucyjnym) ugoda sądu i wyrok sądu sa zasadniczo różnymi instytucjami prawnymi.

Zdaniem tut. organu podatkowego na mocy powołanego przepisu art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. g) ustawy o podatku dochdowym od osób fizycznych ze zwolnienia od podatku nie korzystają odszkodowania wynikające z zawartych umów lub ugód. Reasumując, świadczenie od byłego pracodawcy w kwocie 3.300,00 zł wypłacone w 2004 roku w związku z ugodą zawartą przed sądem nie korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych. Jako związane bezpośrednio ze stosunkiem pracy, stanowi źródło przychodu określone w art. 10 ust. 1 pkt 1 powołanej powyżej ustawy o podatku dochodwym od osób fizycznych i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych.

Urząd Skarbowy w Zamościu