W dniu 06.06.2006r. złożyli Państwo do tut. Urzędu Skarbowego wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania p... - Interpretacja - 1425/032/415/18/06/MJ

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 06.07.2006, sygn. 1425/032/415/18/06/MJ, Drugi Urząd Skarbowy w Radomiu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W dniu 06.06.2006r. złożyli Państwo do tut. Urzędu Skarbowego wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego w Państwa indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.Zgodnie z przedstawionym we wniosku stanem faktycznym w dniu19 marca 1993r. zostali Państwo właścicielami domu jednorodzinnego. Jak piszecie Państwo w złożonym wniosku, dom ten stał na działce, którą dysponowaliście na zasadzie użytkowania wieczystego. W dniu 20 marca 2003r. Prezydent Miasta na Państwa wniosek dokonał w drodze decyzji przekształcenia prawa użytkowania wieczystego do w/w działki w prawo własności.W dniu 22 maja 2006r. dokonali Państwo sprzedaży w/w działki wraz z domem. Cały przychód uzyskany z tej sprzedaży zamierzacie Państwo przeznaczyć na spłatę części kredytu hipotecznego zaciągniętego na budowę budynku mieszkalnego. W związku z powyższym w złożonym wniosku zadajecie Państwo pytanie:czy w przedstawionym stanie faktycznym jesteście zobowiązani do zapłaty podatku dochodowego od sprzedaży w/w działki.W złożonym zapytaniu przedstawiacie Państwo stanowisko, z którego wynika, że w opisanym stanie faktycznym nie jesteście zobowiązani do zapłaty podatku dochodowego od sprzedaży w/w działki. Nie macie Państwo natomiast wątpliwości, że sprzedaż domu stojącego na tej działce jest zwolniona od podatku dochodowego, gdyż dom ten stanowi Państwa własność już od 13 lat.

Rozpatrując powyższy wniosek Naczelnik Drugiego Skarbowegow Radomiu w oparciu o przedstawiony stan faktyczny i stanowisko wnioskodawców w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego stwierdza co następuje:Użytkowanie wieczyste jest prawem rzeczowym, którego przedmiotem może być grunt stanowiący własność Skarbu Państwa, gminy lub związku międzygminnego. Jest to prawo rzeczy cudzej, jednak zakres i sposób określenia treści tego prawa zbliża je bardziej do prawa własności, niż praw rzeczowych ograniczonych. Ponadto na podstawie wyraźnych odesłań w art. 234 i 237 Kodeksu cywilnego do rozważanego prawa stosuje się odpowiednio przepisy o własności. Użytkowanie wieczyste jest prawem zbywalnym, podlega dziedziczeniu oraz egzekucji. Użytkownik wieczysty może więc rozporządzać swoim prawem.Możliwe jest także przekształcenie prawa użytkowania wieczystego, przysługującego osobom fizycznym będącym dotychczasowymi użytkownikami wieczystymi, w prawo własności. Zasady i tryb takiego przekształcenia reguluje ustawa z dnia 4 września 1997r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego przysługującego osobom fizycznym w prawo własności (Dz.U. Nr 123, poz. 781 z późniejszymi zmianami). Zgodnie z art. 2 ust. 2 tej ustawy decyzję w sprawie przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności wydaje właściwy organ, do którego wpłynął wniosek o dokonanie przekształcenia.

Analogiczna sytuacja miała miejsce w Państwa przypadku, bowiem jak piszecie w złożonym wniosku, dom, którego jesteście Państwo właścicielami od 1993r. stał na działce, którą dysponowaliście na zasadzie użytkowania wieczystego. W dniu 20 marca 2003r. Prezydent Miasta Radomia na Państwa wniosek dokonał w drodze decyzji przekształcenia prawa użytkowania wieczystego do w/w działki w prawo własności. W dniu 22 maja 2006r. dokonali Państwo sprzedaży w/w działki wraz z domem.W art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000r., poz. 176 z późn. zm.) zostały określone źródła przychodu. Zgodnie z art. 10 ust.1 pkt 8 lit. "a" źródłem przychodu jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości (...), jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. "a"-"c"- przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie (...). Za datę nabycia nieruchomości, od której upływa 5-letni termin określony w powołanym przepisie, nie można uznać momentu przekształcenia prawa wieczystego użytkowania w prawo własności na podstawie aktu administracyjnego, jakim jest decyzja administracyjna.Jest to bowiem jedynie zmiana formy prawnej faktycznego prawa do nieruchomości. Nabycie prawa do nieruchomości następuje w chwili zawarcia umowy o ustanowieniu prawa wieczystego użytkowania, zatem w Państwa przypadku nabycie prawa do przedmiotowej nieruchomości (działki wraz z budynkiem mieszkalnym) miało miejsce w 1993r.W związku z powyższym, sprzedaż nieruchomości (działki wraz z budynkiem mieszkalnym) dokonana przez Państwa w 2006r. nie będzie stanowić źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust.1 pkt 8 lit. "a" ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż minął okres 5-letni liczony, w sposób wskazany w powołanym artykule, od końca roku kalendarzowego, w którym zostało nabyte prawo użytkowania wieczystego, tj. od 1993r., a nie od końca roku kalendarzowego, w którym prawo to zostało przekształcone w prawo własności w rozumieniu ustawy z dnia 4 września 1997r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego przysługującego osobom fizycznym w prawo własności.W świetle powyższego stanowisko Państwa zawarte w złożonym wniosku jest prawidłowe.Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Państwa w stanie prawnym obowiązującym w dacie złożenia przedmiotowego wniosku.

Drugi Urząd Skarbowy w Radomiu