POSTANOWIENIE - Interpretacja - PD-1/415/7/06/LA

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 20.07.2006, sygn. PD-1/415/7/06/LA, Drugi Urząd Skarbowy w Krakowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Kraków, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 20.04.2006 r. złożonego w tut. organie podatkowym, uzupełnionego w dniu 06.06.2006 roku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczącego art. 22 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami) - stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Podatnik zwrócił się z zapytaniem dotyczącym prawidłowości księgowania przez niego kosztów uzyskania przychodu.
Wnoszący zapytanie przedstawił stan faktyczny, z którego wynika, iż prowadzona jest przez niego na własne nazwisko pozarolnicza działalność gospodarcza, która dotyczy pośrednictwa finansowego oraz działalności developerskiej. Działalność ta została przez Podatnika opodatkowana podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych i rozliczana na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. W związku z prowadzoną działalnością developerską Podatnik zakupił grunt pod budowę domów jednorodzinnych, traktując go jako wkład do majątku prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej pod nazwą X, na dowód czego przedstawiony został w tutejszym organie podatkowym akt notarialny z dnia 10.06.2005 roku, Repertorium A nr .../... dotyczący umowy przeniesienia własności.
Ponadto Pan X jako reprezentant firmy X uzyskał w dniu 06.04.2006 roku decyzję Nr dla inwestycji polegającej na budowie dwóch budynków mieszkalnych jednorodzinnych z garażami dwustanowiskowymi wraz z wszystkimi przyłączami.Podatnik w swoim wniosku o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie poinformował organ podatkowy o przeprowadzonych pracach porządkowych na zakupionym gruncie oraz o rozpoczęciu skupowania materiałów potrzebnych pod budowę w/w budynków.
Pan X w złożonym przez siebie wniosku zapytuje, czy wydatki związane z budową w/w budynków jednorodzinnych budowanych w celu dalszej odsprzedaży stanowić dla niego będą koszt uzyskania przychodu już w momencie ich poniesienia.Wyżej wymieniony przedstawiając własne stanowisko w sprawie uważa, iż ponoszone przez niego wydatki w związku z rozpoczętą inwestycją polegającą na budowaniu budynków w celu ich dalszej odsprzedaży stanowią dla niego koszt uzyskania przychodu w momencie ich poniesienia.W związku z tym (zgodnie z treścią uzupełnionego przez Podatnika w dniu 06.06.2006 roku wniosku), koszty poniesione w związku z pracami porządkowymi na zakupionym terenie pod budowę, jak i sam zakup gruntu zostały zaksięgowane w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w pozycji zakup towarów handlowych i materiałów według cen zakupu.

Mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony w niniejszej sprawie, jak również obowiązujący w 2006 roku stan prawny, tutejszy organ podatkowy udziela następującej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami) kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ust. 1 wyżej wymienionej ustawy. W świetle art. 22 ust. 1 powołanej ustawy poniesiony wydatek winien pozostawać w związku przyczynowo - skutkowym z przychodami i jednocześnie nie może znajdować się na wykazie wydatków nie zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów wymienionych w art. 23 ust. 1 wyżej cytowanej ustawy.Sposób prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, szczegółowe warunki jakim powinna ona odpowiadać określony został w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 roku w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2003 roku Nr 152, poz. 1475 ze zmianami). Zgodnie natomiast z objaśnieniami do prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów stanowiącymi załącznik nr 1 do w/w rozporządzenia, w kolumnie 10 wyżej wymienionej księgi zatytułowanej "Zakup towarów handlowych i materiałów według cen zakupu" należy zaewidencjonować zakup gruntu, który stanowi później część składową sprzedanego produktu oraz zakup materiałów budowlanych udokumentowanych fakturami wystawionymi na firmę należącą do Podatnika.Natomiast w kolumnie 11 podatkowej księgi przychodów i rozchodów nazwanej "Koszty uboczne zakupu" należy wpisywać pozostałe koszty związane z zakupem gruntu, takie jak opłaty notarialne, czy opłaty sądowe, zaś prace porządkowe wykonane na zakupionym terenie winny być wpisane w kolumnie 14 jako "Pozostałe wydatki". Zatem poniesione przez Pana wydatki zapisane w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w sposób opisany powyżej, stanowić będą w ciągu roku podatkowego koszty uzyskania przychodów. Jednak w przypadku nie zakończenia inwestycji na koniec roku podatkowego, zobowiązany jest Pan zgodnie z § 27 ust. 1 w/w rozporządzenia sporządzić i wpisać do księgi spis z natury towarów handlowych, materiałów podstawowych, pomocniczych, półwyrobów i produkcji w toku, wyrobów gotowych braków i odpadów. Materiały i towary handlowe objęte spisem z natury winny być zgodnie z § 29 ust. 1 wyżej przywołanego rozporządzenia wycenione w cenach zakupu lub nabycia, lub wg kosztów wytworzenia budowy niezakończonej.

Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 w/w ustawy - Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.
Na postanowienie, zgodnie z art. 14a § 4 w/w ustawy - Ordynacja podatkowa służy zażalenie. Stosownie do art. 236 § 1 powyższej ustawy zażalenie wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Kraków w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Drugi Urząd Skarbowy w Krakowie