Stosownie do postanowień art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r... - Interpretacja - PSUS/OPBI/423/143/04/BW

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 09.09.2004, sygn. PSUS/OPBI/423/143/04/BW, Pierwszy Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stosownie do postanowień art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się m.in. przychody z tytułu udziału w funduszach kapitałowych. Z treści art. 30a ust. 1 pkt 5 ww. ustawy wynika, iż od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dochodów z tytułu udziału w funduszach kapitałowych pobiera się 19 % zryczałtowany podatek dochodowy.

Obowiązek podatkowy z tytułu uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym otwartym może powstać na skutek:

  1. odpłatnego zbycia jednostek uczestnictwa,
  2. umorzenia jednostek uczestnictwa w przypadku likwidacji funduszu inwestycyjnego,
  3. otrzymania dochodów, w przypadku gdy statut funduszu przewiduje wypłacenie tych dochodów uczestnikom bez odkupywania jednostek uczestnictwa.

Według przepisu art. 5 ust. 2 ustawy o funduszach inwestycyjnych, jednostki uczestnictwa reprezentują prawa majątkowe uczestników, określone ustawą i statutem funduszu inwestycyjnego. Możliwe jest uzyskiwanie przez inwestora dochodu z jednostek uczestnictwa bez dokonywania ich zbycia. Statut funduszu może bowiem, zgodnie z postanowieniami art. 14 ust. 2 pkt 11 ustawy o funduszach inwestycyjnych, określać zasady wypłacania dochodów uczestnikom funduszu bez odkupywania jednostek uczestnictwa.

Przepis art. 30a ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż dochodem z tytułu udziału w funduszach kapitałowych jest różnica między wypłaconą kwotą świadczenia a sumą składek wpłaconych do zakładu ubezpieczeń, które zostały przekazane na fundusz kapitałowy. Dochodu tego nie pomniejsza się o straty z tytułu udziału w funduszach kapitałowych oraz inne straty z kapitałów pieniężnych i praw majątkowych, poniesione w roku podatkowym oraz w latach poprzednich.

Biorąc pod uwagę treść ww. przepisów należy przyjąć, iż w odniesieniu do udziałów w funduszach kapitałowych opodatkowaniu podlega wypłacona kwota dochodu. Tak więc, jeżeli w związku z przedstawionym stanem faktycznym, statut funduszu nie przewiduje uzyskania przez uczestników funduszu dochodu tj. wypłacenia uczestnikom dochodów bez odkupywania jednostek uczestnictwa - stanowisko w sprawie jest właściwe.

Pierwszy Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu