Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000 r., poz. 176 ze zm.) wolne ... - Interpretacja - PD II 413/19/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 28.07.2004, sygn. PD II 413/19/04, Izba Skarbowa we Wrocławiu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000 r., poz. 176 ze zm.) wolne od podatku dochodowego są dochody otrzymane przez podatnika z tak zwanych środków pomocowych, o ile dochody te spełniają łącznie następujące kryteria:

    a) pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy oraz
    b) podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy; zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca - bez względu na rodzaj umowy - wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.

Zgodnie z ww. przepisem oprócz ściśle określonego źródła dochodu podatnik winien bezpośrednio realizować cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy aby móc skorzystać z przedmiotowego zwolnienia. Jednocześnie zwolnienie to nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu - bez względu na rodzaj umowy - zleca wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.
W przedstawionym stanie faktycznym środki z bezzwrotnej pomocy zagranicznej otrzymała Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad w Polsce na realizację zadania jakim jest budowa (remont) autostrady. Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad w Polsce jako dysponent środków pomocowych zawarła z podmiotem gospodarczym (spółką akcyjną) określanym jako dostawca usług (konsultant), umowę o zarządzanie i nadzór nad projektem budowy (remontu) autostrady (umowa główna). Podmiot gospodarczy będący dostawcą usług zawarł kolejną umowę z osobą fizyczną prowadząca działalność gospodarczą, określoną jako podwykonawca, powierzając jej sprawowanie nadzoru technologicznego, prowadzenie analiz i kontroli realizowania projektu budowy (remontu) autostrady.
Podwykonawca wykonuje zatem zadanie zlecone w ramach umowy głównej dostawcy usług. Uwzględniając zatem treść przepisu art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i przedstawiony stan faktyczny zwolnienie z opodatkowania przysługuje dostawcy usług jako bezpośrednio realizującemu cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy, a nie podwykonawcy określonych czynności zleconych przez firmę bezpośrednio realizująca cel programu w ramach umowy głównej z dysponentem środków pomocowych.

Izba Skarbowa we Wrocławiu