W związku ze złożonym przez Panią w dniu 16.03.2004 r. zapytaniem, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty działając na podstawie art. 14a ... - Interpretacja - I USB XVI-412/282/2004

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 30.03.2004, sygn. I USB XVI-412/282/2004, Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W związku ze złożonym przez Panią w dniu 16.03.2004 r. zapytaniem, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) informuje:

Zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zimniejsza się na zasadach określonych w ust.ust. 2-15, jeżeli w roku podatkowym podatnik:

  • poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.

Kwota, o którą zmniejsza się podatek na wyżej wymienione cele, poczynając od 01.01.2003 r., nie może przekroczyć w okresie trzech kolejnych lat 19% kwoty poniesionych wydatków nie więcej jednak niż:

    • 3% kwoty, o której mowa w ust. 2 z zastrzeżeniem ust. 2a, obowiązującej w pierwszym roku każdego okresu trzyletniego - jeżeli wydatki dotyczą budynków mieszkalnych lub wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej,
    • 2,5% kwoty, o której mowa w ust. 2 z zastrzeżeniem ust. 2a, obowiązującej w pierwszym roku każdego okresu trzyletniego - jeżeli wydatki dotyczą lokali mieszkalnych z tym, że w razie zbiegu uprawnień do odliczeń z tytułu wydatków, o których mowa w literach a) i b), łączna kwota nie może przekroczyć kwoty limitu określonego w lit. a) .

    Wysokość wydatków na remont i modernizację ustala się na podstawie faktury wystawionej wyłącznie przez podatnika od towarów i usług, niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku, lub dowodu odprawy celnej, a w przypadku wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej - na podstawie dowodu wpłaty (art. 27a ust. 6 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

    Natomiast rodzaje wydatków na tzw. cele remontów i modernizacji określa rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej z dnia 21.12.1996 r. (Dz. U. Nr 156, poz. 788). Załącznik Nr 2 rozporządzenia zawiera wykaz robót zaliczonych do remontu i modernizacji lokalu mieszkalnego. W wykazie tym w ust. 1 pkt 3 wymienia się okno, świetliki i drzwi jako elementy lokalu podlegające remontowi, modernizacji jak również wymianie na nowe.

    Reasumując, zakup i zainstalowane trwale i na stale żaluzji w oknach mieszkania stanowi modernizację okien, a zatem i lokalu mieszkalnego. Żaluzje zabezpieczają lokal przed nadmiernym nasłonecznieniem, hałasem i kurzem, co powoduje poprawę użyteczności lokalu jako miejsca pobytu ludzi.

    Poza tym żaluzje są elementem na stałe związanym z oknem.

    Biorąc powyższe pod uwagę, jeżeli spełnia Pani wszystkie wymienione warunki, to może Pani korzystać z odliczeń od podatku dochodowego.

    Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty