Do Urzędu Skarbowego w Opatowie w dniu 15.01.2004 r. zwróciła się Pani o interpretację przepisów prawa podatkowego w zakresie opodatkowania dochodów ... - Interpretacja - PD-415/1/KE/04

shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 28.01.2004, sygn. PD-415/1/KE/04, Urząd Skarbowy w Opatowie

Temat interpretacji

Do Urzędu Skarbowego w Opatowie w dniu 15.01.2004 r. zwróciła się Pani o interpretację przepisów prawa podatkowego w zakresie opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej stawką podatku dochodowego w wysokości 19%. Z pisma wynika, że w 2003 r. nie prowadziła Pani działalności gospodarczej w zakresie prywatnej praktyki lekarskiej, a zatrudniona była na umowę o pracę, którą w dniu 31.12.2003 r. rozwiązano z uwagi na likwidację zakładu pracy. Pisze Pani również, że od 01.01.2004 r. prowadzi działalność gospodarczą i, że nie będzie świadczyła usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy.

Z art. 14a §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 rok Ordynacja podatkowa wynika, że m.in. właściwy naczelnik urzędu skarbowego na pisemne zapytanie podatnika, płatnika lub inkasenta jest obowiązany do udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Urząd Skarbowy w Opatowie biorąc pod uwagę stan faktyczny oraz przepisy prawa podatkowego zważył, co następuje.

Z opłacania podatku dochodowego według stawki 19% w 2004 r. mogą korzystać jedynie podatnicy, którzy osiągają przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, określone w art. 10 ust. 1 pkt 3 znowelizowanej ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz 176 ze zm.) Warunkiem skorzystania z opodatkowania podatkiem liniowym dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej jest nie wykonywanie przez podatników usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, u którego byli zatrudnieni w 2003 r. lub w 2004 r. i wykonywali lub wykonują czynności, które odpowiadają czynnościom będącym przedmiotem działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej uzyskanych przez podatników, którzy wybrali opodatkowanie na zasadach podatku liniowego wynosi 19 % podstawy obliczenia podatku. Podstawą obliczenia tego podatku jest dochód ustalony zgodnie z art. 9 ust. 1, 2, 3, 3a i 5, art. 24 ust. 1 i 2 lub art. 24 b ust. 1 i 2 lub art. 25 w/w ustawy. Dochód ten podatnicy mogą pomniejszać o składki na ubezpieczenie społeczne określone w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. a. Wysokość składek ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie. Składki na ubezpieczenie społeczne, o których mowa wart. 26 ust.1 pkt 2 lit. a, podlegają odliczeniu od dochodu, o ile nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nie zostały odliczone od dochodów opodatkowanych na zasadach określonych w art.27, oraz nie zostały odliczone od przychodów na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Podatnicy, których dochody opodatkowane są na podstawie art. 30c są obowiązani wpłacać miesięczne zaliczki na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje właściwy naczelnik w wysokości różnicy między podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonym zgodnie z art.30c, a sumą należnych zaliczek za poprzednie miesiące, z uwzględnieniem art. 27b. Podatek dochodowy obliczony zgodnie z art. 30c, w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne opłaconej w roku podatkowym bezpośrednio przez podatnika, pobranej w roku podatkowym przez płatnika zgodnie z przepisami o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia. Obniżenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód wolny od podatku na podstawie art. 2i,52 i 52a oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru tej składki. Wysokość składek ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie. Zaliczki miesięczne za okres od stycznia do listopada uiszcza się w terminie do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Zaliczkę za grudzień, w wysokości należnej za listopad, uiszcza się w terminie do dnia 20 grudnia. W terminach płatności zaliczek za miesiące od stycznia do listopada podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym deklaracje według ustalonego wzoru o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku.

Dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 oraz art. 30b. Jeżeli podatnik ma prawo do skorzystania z opodatkowania działalności gospodarczej na podstawie art. 30 c i zdecyduje się z tego prawa skorzystać, jest zobowiązany do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania. Podatnik, który wybierze dla prowadzonej działalności gospodarczej podatek dochodowy według stawki 19 % traci prawo do wspólnego rozliczania małżonków oraz prawo do niektórych zwolnień oraz ulg podatkowych, i to również tych, do których nabył już wcześniej prawo.

Biorąc pod uwagę stan faktyczny podany w piśmie oraz przepisy prawa podatkowego przysługuje Pani prawo do opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej w zakresie prywatnej praktyki lekarskiej 19% stawką podatku dochodowego od osób fizycznych.

Urząd Skarbowy w Opatowie