Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, działając na podstawie przepisów art. 14a ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (... - Interpretacja - PUS.I/423/80/2004

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 06.09.2004, sygn. PUS.I/423/80/2004, Podkarpacki Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, działając na podstawie przepisów art. 14a ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), potwierdza prawidłową interpretację przepisów, przedstawioną w piśmie z dnia 19.07.2004 r. (znak: OP/076/GJ/154/04), które wpłynęło do tut. Urzędu w dniu 26.07.2004 r.

Z przedstawionego przez spółkę stanu faktycznego wynika, iż na rzecz spadkobierców po zmarłym emerycie - byłym pracowniku zakładu zostały sądownie zasądzone odsetki od wynagrodzenia za stosowanie wynalazku. Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52 i 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Jednakże przepis art. 2 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy wyłącza ze stosowania ustawy przychody podlegające przepisom od podatku od spadków i darowizn i odsyła do ustawy o podatku od spadków i darowizn. Z kolei przepis art. 3 pkt 2 ustawy z dnia 28.07.1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 1997 r. Nr 16, poz. 89 ze zm.) mówi, iż podatkowi od spadków i darowizn nie podlega nabycie w drodze spadku lub darowizny praw autorskich i praw pokrewnych, praw do projektów wynalazczych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych oraz wierzytelności wynikających z nabycia tych praw.

Treść zapytania dotyczy wypłaty przyznanych wyrokiem sądu odsetek od wynagrodzenia za stosowanie wynalazku. Kwestię przyznania odsetek za czas opóźnienia w spełnieniu świadczenia reguluje art. 481 ustawy z dnia 23.04.1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.). Mówi on, że jeżeli dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia pieniężnego, wierzyciel może żądać odsetek za czas opóźnienia, chociażby nie poniósł żadnej szkody i chociażby opóźnienie było następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi. Jeżeli stopa odsetek za opóźnienie nie była z góry oznaczona, należą się odsetki ustawowe.

Z powyższego przepisu wynika, że odsetki za zwłokę są traktowane niezależnie, tj. nie można ich utożsamiać ze świadczeniem pieniężnym, w tym przypadku z wynagrodzeniem za stosowanie wynalazku. Ponieważ zwolnienie w zakresie opodatkowania ww. odsetek nie wynika z żadnego zwolnienia przedmiotowego zawartego w przytoczonej ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, odsetki te są przychodem z innych źródeł na podstawie art. 20 ust. 1 ww. ustawy.

Jednocześnie należy nadmienić, że zgodnie z art. 42a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1, z wyjątkiem dochodów (przychodów) wymienionych w art. 21, art. 52 i art. 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku, od których nie są obowiązane pobierać zaliczki na podatek lub zryczałtowanego podatku dochodowego, są obowiązane sporządzić informację według ustalonego wzoru o wysokości przychodów (PIT-8C) i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o aktualny stan prawny oraz faktyczny przedstawiony w zapytaniu.

Podkarpacki Urząd Skarbowy