Stosownie do postanowień zawartych w art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowie... - Interpretacja - PO-I-415/20/2004

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 01.09.2004, sygn. PO-I-415/20/2004, Urząd Skarbowy w Brzesku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stosownie do postanowień zawartych w art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na żądanie z dnia 16.08.2004 r. dotyczące udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzesku informuje:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż prowadzi Pani działalność gospodarczą w zakresie indywidualnej praktyki pielęgniarskiej opodatkowaną na zasadach ogólnych. Działalność prowadzi Pani w terenie, w szczególności w terenie wiejskim.
Pytanie Pani dotyczy możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na zakup obuwia, kurtki, marynarki oraz pralki.
Według Pani stanowiska zaprezentowanego w piśmie z dnia 16.08.2004 r. wskazane wydatki stanowią koszty uzyskania przychodów.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy.
Oznacza to, że aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu, między tym wydatkiem a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowo-skutkowy tzn., że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu bądź na funkcjonowaniu źródła przychodu.

Wymienione w zapytaniu wydatki, w ocenie tut. organu podatkowego, mają charakter wydatków osobistych i nie mają bezpośredniego i wyraźnego związku z działalnością gospodarczą. Wobec powyższego nie można ich uznać za koszty uzyskania przychodów w rozumieniu powołanego na wstępie art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.Niezależnie czy dana osoba prowadzi działalność gospodarczą czy też nie, musi nabywać i posiadać ubrania, które się zużywają jak również wymagają okresowego prania.

Ponieważ pomiędzy powstaniem lub zwiększeniem uzyskiwanego przez Panią przychodu a poniesieniem wydatku na zakup odzieży oraz pralki trudno dopatrzyć się związku mającego przełożenie na wysokość uzyskiwanych przychodów z działalności gospodarczej, brak jest podstaw do zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie indywidualnej praktyki pielęgniarskiej.

Urząd Skarbowy w Brzesku