P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1471/DPF/415/94/05/MJ/I

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 18.11.2005, sygn. 1471/DPF/415/94/05/MJ/I, Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm./, po rozpatrzeniu wniosku Spółdzielni "X" o udzielenie pisemnej interpretacji w części dotyczącej zasad opodatkowania wypłat dokonywanych na rzecz osób, o których mowa w art. 16 § 3 ustawy z dnia 16 września 1982r. Prawo spółdzielcze /Dz. U. z 2003r. Nr 188, poz. 1848 z późn. zm./ z tytułu zwrotu udziałów członkowskich oraz ich waloryzacji i oprocentowania powstałych z nadwyżki bilansowej Spółdzielni wypracowanej 2004r. Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan faktyczny oraz stan prawny

p o s t a n a w i a

- uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że uchwałą Zebrania Przedstawicieli podjętą w trybie art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991r. o waloryzacji udziałów członkowskich w spółdzielniach i zmianie niektórych ustaw /Dz. U. z 1991r. Nr 83 poz. 373 ze zmianami/ Spółdzielnia "X" dokonała waloryzacji udziałów członkowskich poprzez przeniesienie na fundusz udziałowy części funduszu zasobowego. Do dnia złożenia wniosku Spółdzielnia nie wypłaciła swoim członkom i innym uprawnionym osobom jakichkolwiek kwot z tytułu dokonanej waloryzacji udziałów. W latach 1995 - 1997 Spółdzielnia nie przekazała żadnych kwot z uzyskanego dochodu na powiększenie udziałów.

W dniu 28 kwietnia 2005r. Zebranie Przedstawicieli Spółdzielni podjęło uchwałę o rozpoczęciu wypłat kwot waloryzacji oraz oprocentowania udziałów (powstałego z nadwyżki bilansowej Spółdzielni wypracowanej w 2004r.), na rzecz jej członków i innych uprawnionych osób.
Kwoty udziałów przeniesione z funduszu zasobowego (waloryzacja) nie zostały do dnia złożenia wniosku wypłacone uprawnionym członkom Spółdzielni, część z nich tymczasem zmarła. Przepis art. 16 § 3 ustawy Prawo spółdzielcze przyznaje członkom spółdzielni prawo do wskazania w deklaracji lub w odrębnym pisemnym oświadczeniu złożonym spółdzielni osób, którym spółdzielnia obowiązana jest po ich śmierci wypłacić udziały - prawo z tego tytułu nie należy do spadku po zmarłym członku spółdzielni.

Następcy prawni zmarłych członków Spółdzielni uprawnieni na podstawie w/w deklaracji lub oświadczeń występują do Spółdzielni z roszczeniami o zwrot udziałów, należnych kwot waloryzacji oraz oprocentowania udziałów z nadwyżki bilansowej w spółdzielni.
Zarówno waloryzacja, jak i oprocentowanie są nieodłącznie związane z prawem do udziałów w spółdzielni - przysługują bowiem tylko tym osobom, które legitymują się tytułem prawnym do udziałów.

Zdaniem Spółdzielni przychody te należy uznać za przychody z kapitałów pieniężnych i powinny zostać w całości opodatkowane podatkiem zryczałtowanym w wysokości 19% oraz nie podlegają one łączeniu z innymi dochodami opodatkowanymi na zasadach ogólnych. Spółdzielnia wykonując obowiązki płatnika, powinna pobrać w/w podatek dochodowy i w terminie do 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrała ten podatek, przekazać go na rachunek urzędu skarbowego właściwego ze względu na jej siedzibę oraz w tymże terminie złożyć we wskazanym urzędzie skarbowym deklarację o zryczałtowanym podatku dochodowym PIT-8A.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /j.t. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm./ źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a - c.

Stosownie do art. 18 w/w ustawy za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpletnego zbycia tych praw.

Zgodnie z art. 16 § 3 ustawy Prawo spółdzielcze (Dz.U. z 2003r Nr 188 poz 1848 z poźn. zm) członek spółdzielni może w deklaracji, o której mowa w § 1 lub w odrębnym pisemnym oświadczeniu złożonym spółdzielni wskazać osobę, której spółdzielnia obowiązana jest po jego śmierci wypłacić udziały. Prawo z tego tytułu nie należy do spadku.Wobec faktu, iż prawo majątkowe utożsamiane jest także ze stanami faktycznymi, z których wynikają uprawnienia lub roszczenia mające wartość majątkową, zaś katalog praw majątkowych zawarty w art. 18 w/w ustawy ma charakter otwarty, należy stwierdzić, że kwota zwrotu udziałów członkowskich wypłacana osobom wskazanym w w/w deklaracji lub oświadczeniu stanowi przychód z tych praw podlegający opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 41 ust.1ustawy o podatku dochodowym.

Stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych osoby prawne , które dokonują wypłaty należności osobom określonym w art. 3 ust. 1 z tytułu określonego m. in. w art. 18 są obowiązane jako płatnicy pobierać z zastrzeżeniem ust. 4 zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19 % należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz pomniejszonej o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe , o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit b .

Stosownie do art. 42 ust. 1 w/w ustawy płatnicy, o których mowa w art. 41, przekazują kwoty pobranych zaliczek na podatek oraz kwoty zryczałtowanego podatku w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki(podatek) - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności gdy płatnik nie posiada siedziby przesyłając równocześnie deklaracje według ustalonego wzoru.

W ocenie Naczelnika tutejszego Urzędu, w przedstawionym stanie faktycznym, Spółdzielnia od w/w wypłat powinna pobrać zaliczkę na podatek dochodowy określoną w art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i przekazać w terminie określonym w art. 42 ust. 1 w/w ustawy do urzędu skarbowego właściwego według siedziby składając jednocześnie deklarację na zaliczkę miesięczną na podatek dochodowy od łącznej kwoty dokonanych wypłat PIT-4.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie