POSTANOWIENIE - Interpretacja - PW-2/415-0050/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21.10.2005, sygn. PW-2/415-0050/05, Drugi Urząd Skarbowy w Gdyni

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz.U. Nr 8 z 2005r., poz. 60 z późn.zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 29.07.2005r. (wpływ do tut. organu w dniu 04.08.2005r.) Pana X o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie odliczenia od podatku 2005r. składek na ubezpieczenie zdrowotne

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że pracodawca Pana X w latach 2000-2004 nie uwzględnił do podstawy naliczenia składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne uzyskanych przez pracowników przychodów z tytułu zawartych polis ubezpieczeń na życie. Od powyższych przychodów płatnik pobrał zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

W wyniku przeprowadzonej w 2005r. kontroli przez ZUS ustalono, że opłacone za pracowników składki z tytułu zawartych polis ubezpieczeń na życie winny być przyjęte do podstawy naliczeń składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Ustalone przez ZUS składki społeczne i zdrowotne za lata 2000-2004 zostały potrącone pracownikom z bieżącego wynagrodzenia wypłaconego w 2005r. Pobrana za bieżący okres zaliczka na podatek dochodowy została pomniejszona o kwotę składek na ubezpieczenie zdrowotne ustalonych od bieżących dochodów. Potrącone składki zdrowotne za okresy poprzednie nie zostały odliczone od bieżących zaliczek na podatek dochodowy.

Pan X pyta, czy potrącone i przekazane w 2005r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składki zdrowotne dotyczące lat poprzednich, które nie zostały odliczone od miesięcznej zaliczki na podatek dochodowy z uwagi, iż były ustalone w kwocie przewyższającej wysokość miesięcznej zaliczki na podatek dochodowy może odliczyć od podatku obliczonego w rocznym zeznaniu podatkowym za 2005r.

Zdaniem podatnika zapis art.27b ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pozwala na odliczenie od podatku 2005r. zapłaconych przez podatnika w roku podatkowym składek na ubezpieczenie zdrowotne, niezależnie od tego jakiego okresu dotyczą.

Zgodnie z treścią art.27b ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (jednolity tekst Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz.176 z późn.zm.) podatek dochodowy, obliczony zgodnie z art.27 lub art.30c, w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którym mowa w ustawie z 27 sierpnia 2004r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. Nr 210, poz.2135):

  1. opłaconej w roku podatkowym bezpośrednio przez podatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych,
  2. pobranej w roku podatkowym przez płatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych
  3. obniżenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) wolny od podatku na podstawie art.21, 52, 52a i 52c oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć 7,75 % podstawy wymiaru tej składki. Wysokość wydatków na powyższy cel ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie (art.27b ust.2 i 3 w/w ustawy)

W myśl zaś art.31 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, zwane dalej ?zakładami pracy?, są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy, a w spółdzielniach pracy ? wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej.

Obliczoną za dany miesiąc zaliczkę na podatek dochodowy płatnik zmniejsza, z zastrzeżeniem art.27b ust.1 pkt 2 i ust.2 o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, pobranej w tym miesiącu przez zakład pracy zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych - (art.32 ust.3b ustawy o podatku dochodowym).

Zasady powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego reguluje ustawa z dnia 27 sierpnia 2004r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. Nr 210, poz.2135 z późn.zm.).

Zgodnie z art.83 ust.1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004r. - w przypadku gdy składka na ubezpieczenie zdrowotne obliczona przez płatnika jest wyższa od zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, obliczonej przez tego płatnika zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych składkę za poszczególne miesiące obniża się do wysokości tej zaliczki.

Natomiast art.95 ust.1 pkt 1 w/w ustawy stanowi: składka na ubezpieczenie zdrowotne podlega odliczeniu od podatku dochodowego od osób fizycznych na zasadach określonych w ustawie z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jak wynika z powyższego warunkiem dokonania pomniejszenia podatku dochodowego od osób fizycznych o składki na ubezpieczenie zdrowotne jest przede wszystkim fakt pobrania przez płatnika tych składek.

Uwzględniając stan faktyczny przedstawiony przez podatnika należy stwierdzić, że pobrane przez płatnika w 2005r. składki na ubezpieczenie zdrowotne (zaległe i bieżące) podlegają odliczeniu od podatku obliczonego w rocznym zeznaniu podatkowym za 2005r., z zachowaniem warunku zawartego w art.27b ust.2 ustawy o podatku dochodowym tj. do wysokości 7,75 % podstawy wymiaru tej składki.

W świetle powyżej przywołanych przepisów prawnych oraz stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika ? postanowiono jak na wstępie.

Drugi Urząd Skarbowy w Gdyni