Prowadzi Pani działalność gospodarczą, której głównym przedmiotem jest wynajmowanie innym firmom zakupionych przez Panią nieruchomości. W lipcu br. z... - Interpretacja - RO-XV/415/PDOF-490/149/JS/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 25.10.2005, sygn. RO-XV/415/PDOF-490/149/JS/05, Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Prowadzi Pani działalność gospodarczą, której głównym przedmiotem jest wynajmowanie innym firmom zakupionych przez Panią nieruchomości. W lipcu br. zakupiła Pani od developera lokal mieszkalny i miejsce parkingowe, które zamierza Pani, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, przeznaczyć do odpłatnego wynajmu obcym firmom. Mieszkanie będzie wynajmowane firmom na cele biurowe.

Miejsce parkingowe znajduje się w zamkniętym garażu znajdującym się pod budynkiem mieszkalnym. Jest tam nawierzchnia utwardzona, ściany i sufit są otynkowane i pomalowane, garaż jest oświetlony, a dostęp do niego jest przez bramę wjazdową otwieraną pilotem i zamykane na klucz drzwi z klatek schodowych. Samo miejsce jest w sposób widoczny oznakowane i wydzielone spośród innych dostępnych tam miejsc parkingowych, tzn. ma określony wyraźnymi liniami namalowanymi na posadzce kształt i rozmiar, a na ścianie, w widocznym miejscu, znajduje się jego numer, który przyporządkowuje to właśnie miejsce mnie. Dostęp do garażu posiadają wyłącznie właściciele poszczególnych miejsc parkingowych i sprzątaczka, która dba o jego schludny wygląd.

W związku z powyższym, jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, postanowiła Pani w/w lokal i miejsce parkingowe wpisać do rejestru środków trwałych i amortyzować zgodnie z obowiązującymi stawkami i przepisami. Jako wartość początkową środków trwałych przyjęto cenę nabycia. W ramach prowadzonej działalności wystawia Pani (i będzie wystawiała) podmiotowi wynajmującemu w/w lokal i miejsce parkingowe fakturę VAT i w związku z tym postanowiła odliczyć podatek VAT zawarty w cenie zakupu zarówno lokalu mieszkalnego, jak i miejsca parkingowego.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku, mając na uwadze przedstawiony przez wnioskodawcę stan faktyczny i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia, postanawia udzielić następującej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego:

W świetle art. 22a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.) amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Zgodnie z art. 22c pkt 2 w/w ustawy amortyzacji nie podlegają lokale mieszkalne, służące prowadzonej działalności gospodarczej lub wydzierżawiane albo wynajmowane na podstawie umowy, jeżeli podatnik nie podejmie decyzji o ich amortyzowaniu.

Stosownie do art. 22n ust. 1 i 2 powołanej ustawy zarówno podatnicy prowadzący, zgodnie z przepisami o rachunkowości, księgi rachunkowe, jak i podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów obowiązani są do prowadzenia ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Natomiast w świetle art. 22n ust. 3 ustawy nie podlegają objęciu ewidencją m. in. budynki mieszkalne i lokale mieszkalne, których wartość początkową ustala się zgodnie z art. 22g ust. 10, tj. jako iloczyn metrów kwadratowych wynajmowanej powierzchni użytkowej budynku lub lokalu i kwoty 988 zł.

W przedstawionym stanie faktycznym, w ramach działalności gospodarczej prowadzonej w zakresie wynajmu nieruchomości, nabyła Pani lokal mieszkalny i miejsce parkingowe w podziemnym garażu. Wystawia Pani (i będzie wystawiała) faktury VAT potwierdzające najem w/w lokalu i miejsca parkingowego. Jako ich wartość początkową przyjęto cenę nabycia. Zatem w świetle cytowanych wyżej przepisów powinna Pani ująć w/w lokal i miejsce parkingowe w ewidencji środków trwałych i może je amortyzować.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku