Wnioskodawca zwrócił się do Urzędu Skarbowego o interpretację przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, przedstaw... - Interpretacja - PD-I/415-82/13/05

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 07.11.2005, sygn. PD-I/415-82/13/05, Pierwszy Urząd Skarbowy w Kaliszu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Wnioskodawca zwrócił się do Urzędu Skarbowego o interpretację przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, przedstawiając w nim następujący stan faktyczny:

Podatnik jednoosobowo prowadzi działalność gospodarczą, której przedmiotem jest indywidualna, specjalistyczna praktyka lekarska wykonywana w dziedzinie ginekologii i położnictwa. W związku z opłatami ponoszonymi za swój przewód doktorski w dziedzinie ginekologii i położnictwa, wnioskodawca pyta, czy opłaty te będą stanowić koszty prowadzonej przez niego działalności w zakresie praktyki lekarskiej. Zdaniem podatnika wszczęty przewód doktorski ma na celu zdobywanie wiedzy i umiejętności niezbędnych w prowadzonej praktyce lekarskiej, w związku z czym ponoszone z tego tytułu wydatki mają ścisły związek z prowadzoną działalnością gospodarczą. Z uwagi na to, że wydatki z tego tytułu nie są wymienione w art. 23 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), w dalszej części niniejszego postanowienia oznaczanej skrótem ?uopdoof? - zdaniem podatnika - wydatki te mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej przez niego działalności.

Po przeanalizowaniu przedstawionego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kaliszu stwierdził, iż stanowisko wnioskodawcy w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 uopdoof, kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Wydatki ponoszone na opłacenie przewodu doktorskiego, z którymi mamy do czynienia w niniejszej sprawie, to wydatki na kształcenie zmierzające do zdobycia wiedzy i umiejętności niezbędnej w prowadzonej przez podatnika działalności, której przedmiotem jest praktyka lekarska w dziedzinie ginekologii i położnictwa. Wydatki te mają zatem bezpośredni związek z prowadzoną działalnością i zmierzają do zachowania i doskonalenia tego źródła przychodu. Jak to słusznie zauważył również wnioskodawca - wydatki te nie są wymienione w katalogu art. 23 ust. 1 uopdoof, mogą być one zaliczone do kosztów uzyskania przychodu.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Kaliszu