Świadczenie usług na rzecz byłego pracodawcy a podatek liniowy (art. 30e updof). - Interpretacja - ITPB1/415-100/11/RR

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 19.04.2011, sygn. ITPB1/415-100/11/RR, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy

Temat interpretacji

Świadczenie usług na rzecz byłego pracodawcy a podatek liniowy (art. 30e updof).

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni, przedstawione we wniosku z dnia 25 stycznia 2011 r. (data wpływu 28 stycznia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania w formie podatku liniowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 stycznia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania w formie podatku liniowego.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca - osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej - zarejestrował i rozpoczął działalność gospodarczą w styczniu 2011 r. Przed dniem osiągnięcia pierwszego przychodu, dokonał wyboru sposobu opodatkowania na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (podatek liniowy). Przedmiotem usług świadczonych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej będzie pełnienie obowiązków kierownika budowy dla podmiotów gospodarczych prowadzących inwestycje budowlane. W poprzednim roku podatkowym Wnioskodawca zatrudniony był w oparciu o umowę o pracę. Do jego obowiązków należało pełnienie funkcji kierownika budowy dla swojego pracodawcy. Stosunek pracy ustał jeszcze w poprzednim roku podatkowym - umowę o pracę rozwiązano z dniem 31 grudnia 2010. W roku podatkowym 2011 Wnioskodawca nie wykonywał czynności kierownika budowy w oparciu o stosunek pracy. Po założeniu działalności gospodarczej, pracodawca zatrudniający Wnioskodawcę w poprzednim roku podatkowym zwrócił się z propozycją podjęcia współpracy w przedmiocie pełnienia funkcji kierownika budowy, czyli w zakresie odpowiadającym czynnościom wykonywanym w oparciu o stosunek pracy w poprzednim roku podatkowym. Współpracy jednak jeszcze nie podjęto wobec wątpliwości co do możliwości korzystania z opodatkowania przychodów podatkiem liniowym po osiągnięciu dochodów z tytułu czynności wykonanych na rzecz byłego pracodawcy które odpowiadają czynnościom wykonywanym na rzecz byłego pracodawcy (art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawca, uzyskując przychody z działalności gospodarczej wykonywanej samodzielnie w roku podatkowym 2011 ze świadczenia usług na rzecz byłego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które w poprzednim roku podatkowym wykonywał u tego pracodawcy w oparciu o stosunek pracy rozwiązany z dniem 31 grudnia 2010 r., traci prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1 oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek...

Zdaniem Wnioskodawcy, w opisanym zdarzeniu przyszłym, nie straci on prawa do opodatkowania w sposób określony w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i nie będzie obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku ani za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek. Przepisy art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przewidują utratę prawa do opodatkowania podatkiem liniowym tylko w sytuacji gdy podatnik uzyska przychody z działalności gospodarczej ze świadczenia usług na rzecz byłego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które Wnioskodawca wykonywał na rzecz tego pracodawcy, w roku podatkowym.

Zasadniczą dla sprawy jest zatem ocena, co oznacza pojęcie "wykonywał w roku podatkowym" użyte przez ustawodawcę w art. 9a ust. 3 pkt 2 ustawy podatkowej. Biorąc pod uwagę istotę tego przepisu i cel jego wprowadzenia a przede wszystkim cel dokonania zmiany art. 9a ust. 3 z. dniem 20 maja 2010, na mocy której wykreślono art. 9a ust. 3 pkt 1 (który stawiał dodatkowe ograniczenie wykonywania czynności podobnych, także w roku poprzedzającym), dojść należy do wniosku, iż ustawa wyłącza opodatkowanie podatkiem liniowym tylko w sytuacji, w której w tym samym roku podatkowym podatnik wykonuje (lub wykonywał) na rzecz tego samego podmiotu czynności podobne w ramach stosunku pracy i w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

W sytuacji, którą opisał Wnioskodawca, istotną jest data zakończenia stosunku pracy, który wygasł jeszcze w poprzednim roku podatkowym. Czynności kierownika budowy w oparciu o stosunek pracy na rzecz byłego pracodawcy Wnioskodawca wykonywał zatem w poprzednim roku podatkowym. W przypadku osiągnięcia w roku 2011 przychodów za wykonywanie na rzecz byłego pracodawcy tych samych czynności w ramach działalności gospodarczej podatnik nie straci prawa do opodatkowania podatkiem liniowym.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9a ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307), podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

W myśl art. 9a ust. 3 ww. ustawy w brzmieniu obowiązującym od dnia 20 maja 2010 r. jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

  • wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

    - w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

Stosownie do treści art. 30c ust. 1 ww. ustawy podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub ust. 7, z zastrzeżeniem art. 29, 30 i 30d wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Zgodnie z powyższym, możliwość opodatkowania dochodu z działalności gospodarczej w sposób określony w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest wyłączona w stosunku do podatników, którzy uzyskują przychód z działalności gospodarczej z tytułu świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy i usługi te są tożsame z czynnościami, które podatnik, lub przynajmniej jeden z jego wspólników, wykonywał na rzecz tegoż pracodawcy w tym samym roku podatkowym, w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy.

Z opisanego zdarzenia przyszłego wynika że w roku 2011 Wnioskodawca, będzie świadczył usługi na rzecz byłego pracodawcy na podstawie umowy cywilnoprawnej, jednak nie będzie już u niego zatrudniony w ramach umowy o pracę. Umowa o pracę rozwiązana została z dniem 31 grudnia 2010 r. Przed uzyskaniem pierwszego przychodu Wnioskodawca złożył oświadczenie o wyborze tej formy opodatkowania w terminie określonym w art. 9a ust. 2 ww. ustawy.

Mając powyższe na uwadze stwierdzić należy, że w sytuacji opisanej we wniosku Wnioskodawca nie utraci prawa do opodatkowania dochodów uzyskiwanych w 2011 r. z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jeżeli opis przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego nie jest zgodny ze stanem rzeczywistym wydana interpretacja nie chroni Wnioskodawcy w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego stanu faktycznego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zmianami).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy