POSTANOWIENIE - Interpretacja - P-3-415-18/1/06

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 08.09.2006, sygn. P-3-415-18/1/06, Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216, art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 r. z późn. zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie udziela pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w następującej kwestii:

powstania przychodu i dochodu z tytułu zamierzonej sprzedaży udziałów w spółce z o.o. przez Spółkę jawną, w której jest Pan wspólnikiem

i uznaje przedstawione we wniosku stanowisko za nieprawidłowe.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 09.06.2006 r. (data wpływu 13.06.2006 r.) zwrócił się Pan do tut. organu o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w którym przedstawił Pan następująco stan faktyczny:

Jest Pan wspólnikiem spółki jawnej. Wspólnicy Spółki podjęli uchwałę o wydzieleniu części nieruchomości stanowiącej składnik majątkowy Spółki w drodze podziału geodezyjnego i wniesieniu jej tytułem wkładu niepieniężnego (aportu) innego niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część do Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w zamian za udziały w spółce z o.o., które stanowić będą majątek niematerialny spółki jawnej.

W związku z powyższym zwrócił się Pan do tut. organu z zapytaniem czy z tyt. zamierzonej sprzedaży przez Spółkę jawną posiadanych udziałów w spółce z o.o. powstanie przychód i dochód.

Pana zdaniem zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w dacie zbycia udziałów powstanie przychód, który zostanie pomniejszony o koszty uzyskania przychodu (art. 22 ust. 1f ustawy o podatku dochodowym). W sytuacji, gdy cena zbycia udziałów równa będzie wartości nominalnej udziałów, dochód nie powstanie i nie spowoduje to powstania obowiązku podatkowego.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 r. z późn. zm.), stosownie do swojej właściwości miejscowej naczelnik urzędu skarbowego, na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z powyższym udzielam interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następująco:

Spółka jawna należy do grupy spółek osobowych. Jako jednostka organizacyjna nie mająca osobowości prawnej nie posiada podmiotowości prawnopodatkowej w podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż podatnikami są konkretne osoby fizyczne (wspólnicy).

Opodatkowanie dochodów osób fizycznych reguluje ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 z 2000 r. z późn. zm.).

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 174 z 2000 r. z późn. zm.) przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą składników majątku będących:
a) środkami trwałymi,
b) składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500 zł,
c) wartościami niematerialnymi i prawnymi
ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b), spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Katalog wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji zawiera art. 22b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. W świetle powołanego przepisu udziały objęte w spółce posiadającej osobowość prawną w zamian za wkład niepieniężny nie stanowią wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

W myśl przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych skutki podatkowe dla udziałowców spółki z o.o., zbywających posiadane udziały na rzecz innego podmiotu, uregulowane zostały w przepisach art. 10 ust. 1 pkt 7 oraz art. 17 ust. 1 pkt 6.

Powołane wyżej przepisy określają źródła przychodów z kapitałów pieniężnych i praw majątkowych oraz z ich odpłatnego zbycia (sprzedaży).

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) wyżej powołanej ustawy za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne choćby nie zostały faktycznie otrzymane przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.

Natomiast jak wynika z treści ust. 2 przepisu art. 17 przy ustaleniu wartości przychodu o którym mowa w ust. 1 pkt 6, stosuje się odpowiednio art. 19.

Przy ustalaniu dochodu z powyższego tytułu należy uwzględnić uregulowania wynikające z art. 22 ust. 1f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczące kosztów uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia udziałów. W myśl powołanego przepisu w przypadku odpłatnego zbycia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny, na dzień zbycia tych udziałów (akcji) albo wkładów, koszt uzyskania przychodów ustala się w wysokości:
1. nominalnej wartości objętych udziałów (akcji) albo wkładów z dnia ich objęcia jeżeli te udziały (akcje) albo wkłady zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część,
2. wartości przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, wynikającej z ksiąg przedsiębiorstwa, określonej na dzień objęcia tych udziałów (akcji) albo wkładów, nie wyższej jednak niż ich wartość nominalna z dnia objęcia.

W przedmiotowej sprawie przy ustalaniu kasztów uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w spółce z o.o. zastosowanie znajduje art. 22 ust. 1f pkt 1.

Uzyskany dochód podlega opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 30b ust. 1 cytowanej ustawy o podatku dochodowym, który stanowi, iż od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną, podatek dochodowy wynosi 19 % uzyskanego dochodu.

Zgodnie z art. 30b ust. 5 ustawy o podatku dochodowym dochodów, o których mowa nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 oraz 30c tejże ustawy, a po zakończeniu roku podatkowego zgodnie z art. 30b ust. 6 podatnik jest zobowiązany do złożenia odrębnego zeznania podatkowego (PIT-38) w terminie do 30 kwietnia następnego roku podatkowego.

W/w interpretacja odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 14a § 4, w związku z art. 236 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie