POSTANOWIENIE - Interpretacja - ZD/41535/06/MDK

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 10.11.2006, sygn. ZD/41535/06/MDK, Urząd Skarbowy w Pucku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pucku, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. z 2005r. Dz. U. 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku Pani, z dnia 05 września 2006r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w kwestii: Czy podatnik będący osobą fizyczną#8722;polskim rezydentem podatkowym, prowadzący działalność gospodarczą w zakresie robót ogólnobudowlanych i realizujący roboty budowlane w kraju oraz na terytorium Danii, może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów związanych z tą działalnością, wydatki z tytułu składek członkowskich na rzecz duńskiego zrzeszenia firm budowlanych, w sytuacji, gdy członkostwo w tym zrzeszeniu, a tym samym uiszczanie składek na jego rzecz, warunkują#8722; w świetle prawodawstwa duńskiego#8722; możliwość zawierania kontraktów na wykonywanie robót budowlanych na rynku duńskim? stosownie do stanu prawnego w dacie złożenia wniosku#8722;

stwierdza, iż stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe, w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

    Stan faktyczny

W dniu 05 września 2006r. wpłynął do tut. organu wniosek Pani z dnia 05 września 2006r. o wydanie interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z treści wniosku wynika, iż prowadzi Pani pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie robót ogólnobudowlanych, opodatkowaną w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, na zasadach ogólnych, wg stawki 19% (podatek liniowy). W toku prowadzonej działalności zawiera Pani kontrakty na wykonywanie robót budowlanych w Danii (mając miejsce zamieszkania w Polsce), w związku z czym - wg przepisów duńskich jest Pani zobowiązana do członkostwa w duńskim zrzeszeniu firm budowlanych i opłacenia składki członkowskiej na rzecz zrzeszenia, bowiem członkostwo w tym zrzeszeniu, a tym samym opłacanie składek na jego rzecz, warunkują, w świetle prawodawstwa duńskiego, możliwość zawierania kontraktów na wykonywanie robót budowlanych na rynku duńskim.

Na tle tak zaprezentowanego stanu faktycznego sprawy sformułowała Pani następujące pytanie: Czy podatnik będący osobą fizyczną#8722;polskim rezydentem podatkowym, prowadzący działalność gospodarczą w zakresie robót ogólnobudowlanych i realizujący roboty budowlane w kraju oraz na terytorium Danii, może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów związanych z tą działalnością, wydatki z tytułu składek członkowskich na rzecz duńskiego zrzeszenia firm budowlanych, w sytuacji, gdy członkostwo w tym zrzeszeniu, a tym samym uiszczanie składek na jego rzecz, warunkują#8722; w świetle prawodawstwa duńskiego#8722; możliwość zawierania kontraktów na wykonywanie robót budowlanych na rynku duńskim?

W treści wniosku wyraziła Pani własne stanowisko w odniesieniu do powyższego pytania, stwierdzając, iż Pani zdaniem kwotę uiszczonej składki na rzecz duńskiego zrzeszenia firm budowlanych można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

    Stan prawny

W oparciu o art. 3 ust 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (T. j. Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) - dalej: ustawa, osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Na mocy art. 9 ust. 2 ustawy, dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24-25 nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy, kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski z dnia poniesienia kosztu. Jeżeli koszty wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich zarachowania i dniem zapłaty występują różne kursy walut, koszty te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu sprzedaży walut z dnia zapłaty, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał ponoszący koszt, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zarachowania kosztów.

Aby dany wydatek mógł zostać uznany za koszt, w rozumieniu art.22 ust. ustawy, winien zatem spełniać następujące warunki: a) być faktycznie poniesionym przez podatnika; b) pozostawać w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą; c) być odpowiednio udokumentowany, bowiem ciężar dowodzenia istnienia przesłanek wymienionych w lit. a) i b) obciąża podatnika; d) nie znajdować się w grupie wydatków nie uznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ustawy.

Stosownie do art. 23 ust. 1 pkt 30 ustawy, do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się składek na rzecz organizacji, do których przynależność podatnika nie jest obowiązkowa, z wyjątkiem: a) wpłat podatników prowadzących działalność gospodarczą w dziedzinie turystyki, wypoczynku, sportu i rekreacji na rzecz Polskiej Organizacji Turystycznej; b) składek na rzecz organizacji zrzeszających przedsiębiorców i pracodawców, działających na podstawie odrębnych ustaw - do wysokości łącznie nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty odpowiadającej 0,15% kwoty wynagrodzeń wypłaconych w poprzednim roku podatkowym, stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne; jeżeli przedsiębiorca nie wypłacał tych wynagrodzeń, kwota składek zaliczana do kosztów uzyskania przychodów w roku podatkowym nie może przekroczyć kwoty odpowiadającej kwocie 114 zł.

    Ocena prawna stanu faktycznego.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego przez Pana w złożonym wniosku w oparciu o stan prawny, należy uznać, iż stanowisko Pani zawarte we wniosku, w którym stwierdziła Pani, iż jej zdaniem uiszczona na rzecz duńskiego zrzeszenia firm budowlanych można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów jest prawidłowe.

Regulacja art. 23 ust. 1 pkt 30 ustawy wyklucza możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów składek na rzecz organizacji, do których przynależność podatnika nie jest obowiązkowa. Z przepisu tego, zatem, a contrario wywieść należy, iż składki na rzecz organizacji, do której przynależność podatnika jest obowiązkowa #8722; stanowią koszt uzyskania przychodu. Należy jednak podkreślić, iż wydatek tego rodzaju winien spełniać dodatkowo pozostałe, powołane w pkt.2 niniejszego postanowienia przesłanki warunkujące możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów, których mianowicie: a) być faktycznie poniesionym przez podatnika; b) pozostawać w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą; c) być odpowiednio udokumentowany, bowiem ciężar dowodzenia istnienia przesłanek wymienionych w lit. a) i b) obciąża podatnika (art.22 ustawy).

Ponieważ opłacona przez Panią składka, jak wskazano we wniosku ma związek z obowiązkową przynależnością do duńskiego zrzeszenia firm budowlanych, które warunkuje możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie wykonywania robót budowlanych na terenie Danii#8722; o ile spełnia pozostałe wymienione wyżej warunki do uznania za koszt uzyskania przychodów#8722; stanowi w całości koszt uzyskania przychodów z działalności gospodarczej.

Mając na uwadze powyższe, tut. organ orzekł jak w sentencji niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy w Pucku