Stan faktyczny - Interpretacja - II US pb IB / 415 - 52 / 123a/43 / 06 / KSz

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 19.06.2006, sygn. II US pb IB / 415 - 52 / 123a/43 / 06 / KSz, Drugi Urząd Skarbowy w Białymstoku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stan faktyczny

Z pisma podatnika wynika, że jest mundurowym emerytem i po przejściu na wcześniejszą emeryturę przez cały rok 2005 pobierał świadczenie pieniężne wynikające z art. 117 ustawy o Policji. Poza tym świadczeniem podatnik nie miał żadnego innego dochodu i nie podejmował w tym okresie żadnej pracy. W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Białymstoku podatnik otrzymał odpowiedź, że w jego sytuacji, nie musi składać deklaracji podatkowej za 2005 rok, z uwagi na to, że świadczenie to nie jest traktowane jako dochód. Do wniosku zostało dołączone zaświadczeniez Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku w celu odliczenia ubezpieczenia zdrowotnego w rozliczeniu rocznym za 2005 r.
W związku z wyżej przedstawionym stanem faktycznym podatnik zwraca się z prośbą o:
- potwierdzenie powyższego, a w przypadku odmiennej interpretacji o pisemną wykładnię przepisów obligujących podatnika do złożenia takiej deklaracji.

Stanowisko podatnika

Zdaniem podatnika nie mając dochodu, a otrzymując jedynie w/w świadczenie pieniężne podatnik nie ma obowiązku rozliczania się poprzez złożenie deklaracji podatkowej za 2005 r. /zeznania rocznego/.

Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych(Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2005 roku, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Zatem wszelkie dochody podatnika nie wymienione enumeratywnie w katalogu zwolnień przedmiotowych podlegają opodatkowaniu.

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy przychodami, (...), są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

W stanie faktycznym będącym przedmiotem zapytania mamy do czynienia z przychodem wypłacanym podatnikowi w 2005 roku na podstawie art. 117 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 roku - Policji (tekst jednolity w Dz. U. z 2002 r., Nr 7, poz. 58 z późn. zm.), zgodnie z którym policjantowi w służbie stałej, zwolnionemu ze służby na podstawie art. 41 ust. 1 pkt 1 oraz ust. 2pkt 4, wypłaca się co miesiąc przez okres roku po zwolnieniu ze służby świadczenie pieniężnew wysokości odpowiadającej uposażeniu zasadniczemu wraz z dodatkami o charakterze stałym, pobieranymi na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym.

Do opodatkowania przychodu, o którym wyżej mowa, stosujemy zasady zawarte w art. 30 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z ust. 1 pkt 4a tego artykułu od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dochodów (przychodów) z tytułu świadczeń pieniężnych otrzymywanych po zwolnieniu ze służby przez funkcjonariuszy służb mundurowych oraz żołnierzy, w związku ze zwolnieniem tych osób ze służby stałej na podstawie odrębnych ustaw, przez okres roku co miesiąc lub za okres roku jednorazowo albo co miesiąc przez okres trzech miesięcy -- pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 20% należności.

Zryczałtowany podatek dochodowy, o którym wyżej mowa, pobiera w ciągu roku płatnik,a następnie odprowadza ten podatek na rachunek właściwego urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego, przesyłając równocześnie deklarację PIT-8A /art. 41 ust. 4w związku z art. 42 ust. 1 ustawy/.

W związku z powyższym podatnik otrzymuje przedmiotowe świadczenie pieniężne pomniejszoneo zryczałtowany podatek dochodowy.

Istotnym jest, że dochodów (przychodów), o których mowa w ust. 1 art. 30, nie łączy sięz dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27, czyli na zasadach ogólnych zgodnie z obowiązującą w danym roku skalą podatkową /ust. 8 art. 30 ustawy/, co tym samym oznacza, że dochodów tych nie wykazuje się w rocznym zeznaniu podatkowym.

Na gruncie stanu faktycznego będącego przedmiotem zapytania powyższe oznacza, że w związkuz tym, że w 2005 roku podatnik otrzymywał wyłącznie świadczenie wypłacane na podstawieart. 117 ustawy o Policji, opodatkowane w ciągu roku zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych, - nie wystąpił w jego przypadku obowiązek złożenia zeznania rocznegoza 2005 r. Podkreślić w tym miejscu należy, iż błędne jest twierdzenie podatnika jakoby brak obowiązku składania w jego sytuacji zeznania rocznego wynikał z tego, że przedmiotowe świadczenie nie jest traktowane jako dochód; świadczenie to jest bowiem dochodem w rozumieniu powołanych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podlegającym opodatkowaniu na zasadach opisanych w niniejszej interpretacji, a brak obowiązku składania zeznania rocznego wynika z innego - wyżej przedstawionego - powodu.

Mając powyższe na uwadze stanowisko podatnika w kwestii braku obowiązku składania zeznania rocznego w zaistniałej sytuacji jest prawidłowe, a jego uzasadnienie przedstawiono w niniejszej interpretacji.

Drugi Urząd Skarbowy w Białymstoku