POSTANOWIENIE - Interpretacja - PDI/415-24/05/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 17.01.2006, sygn. PDI/415-24/05/06, Urząd Skarbowy w Tczewie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14a §1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz.U. z 2005r Nr 8, poz.60 z późn.zm.) po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 18.10.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej przez jednego z małżonków kwoty odsetek od wspólnie zaciągniętego kredytu na budowę domu z przeznaczeniem lokali na wynajem

stwierdzam, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

W dniu 18.10.2005r. zwróciła się Pani z pytaniem czy odsetki od zaciągniętego kredytu hipotecznego na budowę domu mieszkalnego z lokalami na wynajem stanowią koszt uzyskania przychodów w sytuacji gdy:

  • w zakresie działania pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej przez żonę jest m.in. wynajem nieruchomości i przychody uzyskiwane z wynajmowania lokali znajdujących się w wybudowanym budynku stanowią przychód prowadzonej działalności gospodarczej,
  • nieruchomość nie była budowana w ramach działalności gospodarczej i nie jest wpisana do ewidencji środków trwałych,
  • zawiadomienie o zakończeniu budowy z dnia 22.07.2005r.,
  • kredyt został udzielony małżonkom M. a wybudowana nieruchomość stanowi ustawową współwłasność małżonków.

Do niniejszego wniosku dołączyła Pani następujące dokumenty:

  1. decyzję PIBN o wyrażenie zgody na użytkowanie budynku mieszkalnego,
  2. umowę kredytową "Własny Kąt" nr .... zawartą w dniu 20.04.2004r. udzieloną na wybudowanie inwestycji.

Z przedstawionego przez Panią stanowiska wynika, że skoro zaciągnięty kredyt został przeznaczony na budowę nieruchomości, z której przychody stanowią źródło przychodów będących podstawą do opodatkowania w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, to w konsekwencji spłatę odsetek od kredytu można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Kredyt ten pozostaje w związku z osiąganymi przychodami.

Odnosząc się do w/w wniosku - tut. Organ podatkowy podnosi co następuje:

Aby wydatki mogły zostać uznane za koszt uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej muszą być spełnione przesłanki art.22 ust.1 ustawy dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (jednolity tekst: Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz 176 z późn. zm.).

W myśl tych przepisów kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art.23 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W katalogu wydatków, których nie zalicza się do kosztów uzyskania przychodów, zawartych w art.23 cytowanej wyżej ustawy wymienione zostały m.in.:

  • naliczone, lecz niezapłacone odsetki albo umorzone odsetki od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów) - ust.1 pkt 32 w/w ustawy,
  • odsetki, prowizje i różnice kursowe od pożyczek (kredytów) zwiększających koszty inwestycji w okresie realizacji tych inwestycji - ust.1pkt 33 w/w ustawy.

Przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w art.22n ust.2 zobowiązują podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów do prowadzenia ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Nie ma natomiast obowiązku ujmowania w wymienionej ewidencji użytkowanych w działalności środków trwałych w postaci budynku mieszkalnego, lokalu mieszkalnego i własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej w sytuacji kiedy ich wartość początkową ustala się jako iloczyn metrów kwadratowych wynajmowanej powierzchni i kwoty 988 zł (art.22n ust.3 w/w ustawy).

Podatnicy odpisów amortyzacyjnych od w/w środków trwałych mogą dokonywać w równych ratach co miesiąc, co kwartał lub jednorazowo na koniec roku podatkowego (art.22h ust.4 u.p.d.f.).

W razie gdy składnik majątku stanowi współwłasność podatnika, wartość początkową ustala się w takiej proporcji jego wartości, w jakiej pozostaje udział podatnika we własności tego składnika majątku. Zasada ta jednakże (art.22g ust.11 w/w ustawy) nie ma zastosowania do składników majątku stanowiących wspólność majątkową małżonków, chyba że małżonkowie wykorzystują składnik majątku w działalności gospodarczej prowadzonej odrębnie.

Na podstawie wydruku z podatkowej księgi przychodów i rozchodów za m-ce październik, listopad i grudzień 2005r., zawiadomienia o zakończeniu budowy i oświadczonej wartości budynku stwierdzono, że podjęła Pani decyzję o amortyzowaniu wynajmowanej nieruchomości od 100% wartości początkowej wyliczonej metodą uproszczoną raz w roku, a dochody z najmu w wymienionych miesiącach stanowią jedyny przychód z prowadzonej przez Panią pozarolniczej działalności gospodarczej.

Biorąc zatem pod uwagę treść przytoczonych regulacji prawnych oraz przedstawiony stan faktyczny należy stwierdzić iż opłacane odsetki od kredytu udzielonego na budowę budynku wynajmowanego w ramach prowadzonej działalności pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami z pozarolniczej działalności gospodarczej - a zatem od momentu przekazania środka trwałego do używania stanowią koszt uzyskania przychodu.

W tym przypadku fakt, że kredyt został zaciągnięty przez małżonków na własne cele mieszkaniowe jest bez znaczenia.

Urząd Skarbowy w Tczewie