Wnioskiem z dnia 17 maja 2006r. (wpływ 22.05.2006r.) Spółka zwróciła się o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania pra... - Interpretacja - US.PD/415-10/ER/06

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 07.08.2006, sygn. US.PD/415-10/ER/06, Warmińsko-Mazurski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Wnioskiem z dnia 17 maja 2006r. (wpływ 22.05.2006r.) Spółka zwróciła się o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż pracownicy Spółki zatrudnieni na stanowisku kierowcy i konwojenta wykonują swoje obowiązki wynikające z umowy o pracę i odbywają podróże służbowe poza stałym miejscem pracy lub miejscowością (na terenie kraju), w której znajduje się siedziba pracodawcy, trwające ponad 8 godzin. Ponadto Spółka oświadczyła, iż Państwowa Inspekcja Pracy po przeprowadzeniu kontroli zaleciła w protokole pokontrolnym naliczanie i wypłacanie diet pracownikom odbywającym podróże służbowe trwające ponad 8 godzin.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego Spółka ma wątpliwość, czy wydatki wypłacane pracownikom z tytułu zwrotu kosztów podróży służbowych oraz diet, będą korzystały ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Spółki, powyższe wydatki nie będą uznawane za element wynagrodzenia, lecz będą korzystały ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy.

Ustosunkowując się do zapytania przedstawionego przez Spółkę, Naczelnik Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie wyjaśnia:

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. nr 14, poz. 176 ze zm.), zwolnieniu od podatku dochodowego podlegają diety i inne należności za czas podróży służbowej pracownika - do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub w przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju, z zastrzeżeniem ust. 13.

W obowiązujących przepisach prawnych obowiązek wypłacania należności na pokrycie kosztów podróży służbowych uregulowana została jedynie w przepisach ustawy z dnia 26 czerwca 1974r. Kodeks pracy (Dz. U. z 1998r. Nr 21, poz. 94 ze zm.). W świetle art. 77(5) ustawy Kodeks pracy, w/w należności przysługują pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub poza stałym miejscem pracy.

Warunki wypłacania należności z tytułu podróży służbowej pracownikowi zatrudnionemu u innego pracodawcy niż państwowa lub samorządowa jednostka sfery budżetowej, określa się w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie wynagradzania albo w umowie o pracę, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu wynagradzania. Natomiast w przypadku, gdy układ zbiorowy, regulamin pracy lub umowa o pracę nie określa w/w warunków, wówczas sposób rozliczenia należności z tytułu krajowych podróży służbowych reguluje rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz. U. Nr 236, poz. 1990 ze zm.).

Zgodnie z § 3 w/w rozporządzenia, z tytułu podróży odbywanej w terminie i miejscu określonym przez pracodawcę pracownikowi przysługują diety oraz zwrot kosztów:

  1. przejazdów;
  2. noclegów;
  3. dojazdów środkami komunikacji miejscowej;
  4. innych udokumentowanych wydatków, określonych przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb.

Podstawę formalną podróży służbowej stanowi polecenie wyjazdu, będące jednocześnie dokumentem, na podstawie którego ewidencjonuje się i rozlicza podróż służbową.

Zatem, uwzględniając okoliczności przedstawione we wniosku oraz przytoczone przepisy prawa, Naczelnik Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie stwierdza, iż wypłata pracownikom diet oraz zwrot innych kosztów z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju, po spełnieniu wszystkich w/w warunków korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Warmińsko-Mazurski Urząd Skarbowy