W dniu 09.08.2006 r. do tut. Organu podatkowego wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji odnośnie zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa po... - Interpretacja - I-1/415/475/31/2006/AD

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 18.10.2006, sygn. I-1/415/475/31/2006/AD, Urząd Skarbowy Łódź-Śródmieście

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W dniu 09.08.2006 r. do tut. Organu podatkowego wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji odnośnie zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w przedstawionej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W złożonym piśmie podatnik informuje, iż jest wspólnikiem w spółce, która zajmuje produkcją i handlem wyrobami chemii budowlanej. Spółka planuje zorganizować cykl tygodniowych szkoleń (konferencji) dotyczących najnowszych technologii stosowanych w produktach Spółki, sposobów wykonywania robót budowlanych przy pomocy jej produktów.

Podatnik zaznaczył, iż szkolenia odbędą się poza granicami Polski, być może w krajach basenu Morza Śródziemnego lub Austrii.

Ponadto podatnik informuje, iż na szkolenia zostaną zaproszone firmy związane z handlem wyrobami budowlanymi, zarówno kontrahenci Spółki jak i inne podmioty. Jednocześnie podatnik zaznacza, iż firmy te będą mogły wysłać na szkolenia swoich pracowników lub pracowników swoich kontrahentów. Osoby uczestniczące w szkoleniach będą związane z branżą budowlaną, a wiadomości uzyskane w trakcie szkoleń będą pomocne w wykonywanej przez nich pracy. W ramach organizacji szkoleń (konferencji) Spółka zapewnia uczestnikom przelot w obie strony, noclegi, wyżywienie oraz pakiet szkoleń

W złożonym piśmie podatnik zwraca się z zapytaniem, czy wszystkie koszty związane z organizacją takich szkoleń (konferencji) będą dla Spółki stanowiły koszt uzyskania przychodów. A w szczególności, czy Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki jakie poniesie na zakup biletów lotniczych dla uczestników szkoleń.

Zdaniem podatnika zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy. Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem sądowym możliwość zaliczenia konkretnego wydatku do kosztów uzyskania przychodów uzależniona jest od poniesionego wydatku z działalnością. Musi zatem istnieć bezpośredni lub chociażby potencjalny (pośredni) związek przyczynowy między wydatkiem a uzyskanym przychodem.

Ponadto zdaniem podatnika należy właściwie udokumentować poniesienie wydatku, przy czym przesłanki te muszą być spełnione łącznie.

Podatnik stwierdza, iż warunkiem zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodów jest wykazanie, że:

  • wydatek został poniesiony rzeczywiście przez podatnika,
  • poniesiony wydatek pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością,
  • wydatek poniesiony jest w celu uzyskania przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów.

Ponadto podatnik zaznacza, że jako kryterium kwalifikacji wydatków należy wziąć pod uwagę jego celowość, tj. potencjalną możliwość przyczynienia się wydatku do osiągnięcia przychodu. Podatnik podkreśla, iż okoliczności te należy oceniać indywidualnie, rozważając racjonalność wydatków, tzn. ich adekwatność do rzeczywistych potrzeb i zakresu prowadzonej działalności oraz konieczność ich poniesienia dla osiągnięcia przychodu.

W ocenie podatnika zasadne jest zakwalifikowanie w całości do kosztów uzyskania przychodów Spółki wydatków na organizację szkoleń.

Podatnik zaznacza, iż celem planowanych szkoleń jest podniesienie poziomu wiedzy zawodowej uczestników szkolenia, bowiem tematy dotyczyć będą informacji o produktach Spółki, które to informacje niezbędne są do prawidłowego poinformowania kupujących o właściwościach towaru oraz do prawidłowego wykonywania prac budowlanych przy użyciu tych towarów.

Podatnik informuje, iż szkolenia te są w oczywisty sposób związane z prowadzoną przez Spółkę działalnością gospodarczą, są również racjonalnie uzasadnione, bowiem dzięki nim uzasadnione jest oczekiwanie, że zmniejszy się ilość reklamacji oraz zwiększy sie popyt.

Poniesienie tego wydatku nie gwarantuje zdaniem podatnika uzyskania przychodu, jednakże pośrednio pozwala racjonalnie przyjąć, ze dzięki lepszej znajomości właściwości produktów Spółki wśród sprzedawców i wykonawców, zwiększy się zapotrzebowanie na jej produkty.

Podatnik podkreśla przy tym, iż koszt organizacji szkoleń poza granicami Polski, w obrębie Morza Śródziemnego, jedynie nieznacznie przekracza koszt organizacji takich samych szkoleń na terytorium kraju. Przy tym, co nie jest bez znaczenia z uwagi na konieczność zapewnienia wysokiej frekwencji (niezbędnej do osiągnięcia celów szkoleń) niewspółmiernie zwiększa się atrakcyjność szkoleń (poprzez możliwość wyjazdu poza granice kraju). Jednocześnie jest to tym bardziej dla podatnika istotne, iż potencjalni uczestnicy szkoleń są zapraszani na podobne zajęcia przez konkurentów Spółki.

Zdaniem podatnika Spółka może zaliczyć w całości do kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione na organizację szkoleń (konferencji), w tym wydatki na zakup biletów lotniczych dla uczestników.

Ustosunkowując sie do przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego i prawnego tut. Organ podatkowy stwierdza co następuje.

Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 22 ust.1 ustawy z dnia 26.07.1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy.

Aby zatem wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu winien, w myśl powołanego przepisu spełniać łącznie następujące warunki:

  • pozostawać w związku przyczynowym z przychodem lub ze źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu,
  • nie znajdować się na liście kosztów nieuznanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
  • być właściwie udokumentowany.

Podatnik kwalifikując poniesione wydatki do kosztów uzyskania przychodów powinien kierować się podstawową zasadą związku przyczynowo - skutkowego pomiędzy poniesionym kosztem, a możliwością osiągnięcia z tego tytułu przychodu, bo to na nim w ostateczności spoczywa ciężar udowodnienia tego faktu. Ustawodawca wyraźnie wiąże koszty uzyskania przychodów z celem ich poniesienia, jakim jest osiągnięcie przychodu.

Również według utrwalonego w orzecznictwie poglądu możliwość zaliczenia konkretnego wydatku do kategorii kosztów uzyskania przychodów uzależniona jest między innymi od łącznego spełnienia następujących przesłanek, a mianowicie: uzyskania przychodu, istnienia związku przyczynowego między poniesionym wydatkiem a uzyskanym przychodem oraz od właściwego udokumentowania wydatku.

Ponadto, orzecznictwo sądowe wskazuje, że przy ustalaniu kosztów uzyskania przychodów każdy wydatek, poza wyraźnie wymienionymi w ustawie wymaga indywidualnej oceny pod kątem związku z przychodem i racjonalności działania dla osiągnięcia tego przychodu.

Generalnie zaś można przyjąć, iż kosztami uzyskania przychodu są wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów.

Konieczne jest też właściwe udokumentowanie wydatku. Uznanie danego wydatku za koszt uzyskania przychodów jest możliwe tylko wtedy, gdy z prawidłowo i rzetelnie udokumentowanych zdarzeń wynika ponad wszelką wątpliwość, iż jest to wydatek celowy i racjonalnie uzasadniony. Zatem to podatnik zobowiązany jest wykazać nie tylko fakt poniesienia danego wydatku, ale także jego celowość i racjonalność. Przy ustalaniu kosztów uzyskania przychodów, nie można uznać za koszt wydatków, których charakter budzi wątpliwości.

Należy podkreślić, że to podatnik prowadzący działalność gospodarczą sam decyduje o rozmiarze, rodzaju i formie ponoszonych wydatków. Szkolenia organizowane przez Spółkę dla swoich kontrahentów jak i dla innych podmiotów są niewątpliwie związane z prowadzoną działalnością gospodarczą i co do zasady powinny być zakwalifikowane jako koszty uzyskania przychodów.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego Spółka planuje zorganizować cykl tygodniowych szkoleń dotyczących najnowszych technologii stosowanych w produktach Spółki, sposobów wykonywania robót budowlanych przy pomocy jej produktów.

Zatem, mając na uwadze cytowane wyżej przepisy oraz przedstawiony stan faktyczny, zdaniem tut. Organu podatkowego, przedmiotowy wydatek poniesiony przez Spółkę stanowi koszt uzyskania przychodów. Jednakże ostatecznie to wspólnicy Spółki, kwalifikując w/w wydatek jako koszt uzyskania przychodów zobowiązani są wykazać nie tylko fakt poniesienia tego wydatku, ale także jego celowość i racjonalność w związku z prowadzoną działalnością.

W świetle przytoczonych przepisów stanowisko zaprezentowane przez podatnika w rozpatrywanym wniosku należy uznać - za prawidłowe.

Urząd Skarbowy Łódź-Śródmieście