POSTANOWIENIE - Interpretacja - PO V/415-15/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21.07.2006, sygn. PO V/415-15/06, Urząd Skarbowy w Zamościu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a, art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa /tekst jednolity Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz.60 z późn.zm./ po rozpatrzeniu wniosku z dnia 09.06.2006r. w sprawie zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego postanawiam :
ocenić stanowisko Strony w zakresie opodatkowania zbytych udziałów własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lokalu nabytych w drodze działu spadku ze spłatą oraz nabytych w drodze spadku jako nieprawidłowe
ocenić stanowisko Strony w zakresie opodatkowania zbytych udziałów własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego nabytych w wyniku działu spadku i zniesienia współwłasności bez spłat i dopłat jako prawidłowe

UZASADNIENIE

W dniu 09.06.2006r. Podatniczka złożyła wniosek o wydanie pisemnej interpretacji w indywidualnej sprawie w zakresie opodatkowania podatkiem dochodowym od zbytej nieruchomości nabytej w #188; części w drodze spadku i #190; części w wyniku działu spadku i zniesienia współwłasności.

Z przedłożonych dokumentów wynika, że Postanowieniem Sądu Rejonowego Wydział Cywilny z dnia 26.10.2005r. Podatniczka nabyła spadek (spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego) po zmarłej siostrze w #188; części. W dniu 01.03.2006r. aktem notarialnym umową o dział spadku i zniesienia współwłasności Podatniczka nabyła na wyłączną własność spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.
Działu spadku i zniesienia współwłasności dokonano ze spłatą na rzecz jednego ze spadkobierców.

Według unormowania zawartego w art. 10 ust. 1 pkt. 8 lit.b ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych /jedn.tekst z 2000r. Nr 14 poz.176 z późn.zm./, źródłem przychodu, jest odpłatne zbycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, jeżeli jest ono dokonywane w ściśle określonym terminie tj przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jego nabycie.
Przychody te podlegają opodatkowaniu, gdy sprzedaż:
1/ nie występuje w wykonywaniu działalności gospodarczej,
2/ przedmiot sprzedaży nie jest nabyty w drodze spadku lub darowizny.
Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d w/w ustawy o podatku dochodowym, wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych w całości, jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny.
Przedmiotowym zwolnieniem nie zostały objęte przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych nabytych uprzednio w drodze działu spadku. Nie można bowiem utożsamiać nabycia w drodze działu spadku z nabyciem w drodze spadku, o którym mowa w/w art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. d. Z instytucją działu spadku mamy do czynienia w sytuacji, w której spadek przypada kilku spadkobiercom. Może on nastąpić na mocy umowy między wszystkimi spadkobiercami bądź na mocy orzeczenia sądu, na żądanie któregokolwiek ze spadkobierców. Nie zmienia to faktu, iż dział spadku jest zawsze konsekwencją wcześniejszego nabycia spadku.Nabycie nieruchomości i praw majątkowych w drodze działu spadku w części przekraczającej udział spadkowy, nie stanowi nabycia w drodze spadku. W konsekwencji przychody uzyskane ze sprzedaży przedmiotowych nieruchomości i praw majątkowych nie korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit d w części przekraczającej udział spadkowy.
Zwolnieniem objęte będą wyłącznie przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości lub praw majątkowych, które odpowiadają udziałowi w spadku.
Użyte w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. b w/w ustawy o podatku dochodowym pojęcie nabycie nie zostało zdefiniowane w przepisach ustawy podatkowej na własne jej potrzeby, ustawa nie określa szczególnych sposobów nabycia, czy wyjątków od jej potocznego rozumienia. Dlatego też należy przyjąć, że chodzi tu o każde nabycie rzeczy w sensie potocznym, językowym. Skoro w wyniku umowy o dział spadku i znoszącej współwłasność podatniczka otrzymała spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu na wyłączną własność, doszło do nabycia, z jakim mamy do czynienia przy typowej umowie kupna-sprzedaży,zamiany itp. Z tych względów momentem nabycia określonym w/w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym jest dzień umowy o dział spadku i zniesienia współwłasności czyli 01.03.2006r.
Wobec powyższego przychód ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w #188; części nabyty w drodze spadku będzie zwolniony od podatku dochodowego zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit.d w/w ustawy o podatku dochodowym, natomiast #190; części będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem dochodowym, gdyż w przypadku Podatniczki sprzedaż nastąpiła przed upływem pięciu lat od nabycia i są to udziały nabyte w części przekraczającej udział nabyty w drodze spadku. Nie można utożsamiać nabycia w drodze działu spadku z nabyciem w drodze spadku. Spadek i dział spadku to dwie różne formy nabycia.
Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę i stanu prawnego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących.Zgodnie z art.14b § 1 i 2 w/w ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja niniejsza nie jest wiążąca dla podatnika, jest jednak wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5 tego artykułu.

Urząd Skarbowy w Zamościu