P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1433/NL/LF/II/415/4111-106/06/MK

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 18.08.2006, sygn. 1433/NL/LF/II/415/4111-106/06/MK, Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art.14a §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz.60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Mokotów stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest prawidłowe.


U z a s a d n i e n i e


1. Stan faktyczny we wniosku jest następujący:
Posiada Pani rachunek maklerski w X S.A. Na rachunku tym zdeponowane są należące do Pani papiery wartościowe. Poza umową rachunku maklerskiego zawarła Pani z biurem maklerskim umowę o zarządzanie portfelem należących do Pani i zdeponowanych na tym rachunku papierów wartościowych. Poza kosztami utrzymania rachunku w biurze maklerskim jest Pani dodatkowo obciążana przez biuro maklerskie kosztami umowy o zarządzanie pakietem posiadanych przez Panią papierów wartościowych. Koszty powyższe są wyliczane w oparciu o średni stan środków na rachunku w danym miesiącu. Biuro maklerskie pobiera należną prowizję bezpośrednio z rachunku.
Po zakończeniu roku podatkowego 2005 otrzymała Pani z biura maklerskiego deklarację PIT-8C, w której został wykazany dochód zrealizowany w ciągu roku podatkowego na transakcjach obrotu papierami wartościowymi. Po stronie kosztów biuro maklerskie nie uwzględniło kosztów pobieranej przez biuro miesięcznej prowizji związanej z zarządzaniem portfelem papierów wartościowych. Na Pani życzenie otrzymała Pani od biura maklerskiego faktury dokumentujące poniesione koszty. Koszty te uwzględniła Pani w poz.20 deklaracji PIT-38. Tym samym koszty te pomniejszyły zrealizowany w ciągu roku przychód.

2.Stanowisko wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego.
Zdaniem Pani ponoszone koszty związane z zarządzaniem papierami wartościowymi zdeponowanymi na rachunku maklerskim stanowią koszt uzyskania przychodu ze zbycia papierów wartościowych zgromadzonych na tym rachunku. Koszt ten jest bezpośrednio związany z uzyskanym przychodem. W wyniku skutecznego obracania papierami wartościowymi realizuje zysk stanowiący równocześnie przychód podlegający opodatkowaniu. Dochód ten jednak uzyskuje Pani dzięki sprawnemu i właściwemu obrotowi papierami przez biuro maklerskie. Koszt zarządzania posiadanym portfelem papierów wartościowych jest bezpośrednio związany z ich wartością, ponieważ ustalany jest w oparciu o aktualny stan rachunku. Im wyższa wartość posiadanych papierów wartościowych związana z zyskownymi transakcjami ich sprzedaży i nabycia tym wyższe wynagrodzenie pobiera biuro maklerskie. Związek poniesionego kosztu z uzyskanym przychodem jest bezpośredni. Zgodnie z zasadą wyrażoną w art.22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu uzyskania przychodu za wyjątkiem kosztów specyficznie wymienionych w art.23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Katalog kosztów nie stanowiących kosztów uzyskania przychodu, wymieniony w art.23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera natomiast zakazu rozpoznania jako kosztu uzyskania przychodu kosztów zarządzania walorami zgromadzonymi na rachunku w biurze maklerskim. Tym samym, koszt taki jako uzasadniony, dotyczący danego roku podatkowego i bezpośrednio związany z uzyskanym przychodem pomniejsza dla celów obliczenia podatku przychód uzyskany ze zbycia papierów wartościowych.Na potwierdzenie powyższego przytacza Pani pismo Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Finansów z dnia 18.03.2004r.(sygnatura PB 5/RD-033-2-106/04). W piśmie tym, wydanym w celu zapewnienia jednolitego stosowania prawa w zakresie opodatkowania dochodów z odpłatnego zbycia papierów wartościowych i pochodnych instrumentów finansowych, znajduje się następujące sformułowanie:"Koszty te (tzn. koszty uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia papierów wartościowych) można podzielić na dwie grupy:1) bezpośrednio przypisane do danej transakcji <...>2) koszty poniesione przez podatnika w roku podatkowym związane z obsługą rachunku przez biuro maklerskie, w celu uzyskania przychodu (koszty: prowizji, w tym prowizji kupna i sprzedaży, poniesionych w roku związanych z prowadzeniem lub założeniem rachunku, koszty transferu, zdeponowania papierów itp.)".Zdaniem Pani Ministerstwo Finansów, w powyższej interpretacji, wyraźnie skonstruowało otwarty katalog kosztów uzyskania przychodów ze zbycia papierów wartościowych wskazując jednak głównie na koszty ponoszone na rzecz biura maklerskiego. Sytuacja faktyczna opisana powyżej odpowiada więc szerokiej definicji opisanej przez Ministerstwo Finansów.


3.Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż posiada Pani rachunek maklerski w biurze maklerskim, na którym zdeponowane są należące do Pani papiery wartościowe. Poza umową rachunku maklerskiego zawarła Pani z biurem maklerskim umowę o zarządzanie portfelem należących do Pani i zdeponowanych na tym rachunku papierów wartościowych. Poza kosztami utrzymania rachunku w biurze maklerskim jest Pani dodatkowo obciążana przez biuro maklerskie kosztami umowy o zarządzanie pakietem posiadanych przez Panią papierów wartościowych. Koszty powyższe są wyliczane w oparciu o średni stan środków na rachunku w danym miesiącu. Biuro maklerskie pobiera należną prowizję bezpośrednio z rachunku.
Zgodnie z przepisem art.30b ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.u. z 2000r. Nr 14, poz.176 ze zm.) od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19 % uzyskanego dochodu.

Zgodnie z brzmieniem art.30b ust.2 dochodem ze zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych jest:1) różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub ust. 1g, lub art. 23 ust. 1 pkt 38, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14,2) różnica między sumą przychodów uzyskanych z realizacji praw wynikających z papierów wartościowych, o których mowa w art. 3 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 38a,3) różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 38a.Zgodnie z art.22 ust.1 powyższej ustawy kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art.23. W świetle przepisu art.23 ust.1 pkt 38 nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych, w tym dochodu z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także umorzenia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych.Wykładnia gramatyczna użytego przez ustawodawcę pojęcia "koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów" oznacza, że podatnik ma możliwość odliczenia dla celów podatkowych wszelkich wydatków, pod warunkiem, że wykaże iż ich poniesienie ma lub może mieć bezpośredni wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. W praktyce przy ustaleniu kosztów uzyskania przychodów każdy wydatek poza wyraźnie wskazanymi w art.23 ustawy wymaga indywidualnej oceny pod kątem bezpośredniego związku z tymi przychodami i racjonalności działania dla osiągnięcia tego przychodu. W art.23 ustawodawca nie wymienia kosztów ponoszonych przez Panią z tytułu zarządzania pakietem posiadanych papierów wartościowych, prowizji od dokonanych transakcji jak również opłat za prowadzenie rachunku. Zatem wydatki te nie zostały wyłączone z katalogu kosztów uzyskania przychodów.W związku z powyższym organ podatkowy uznał stanowisko w sprawie za prawidłowe.Interpretacja powyższa dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę w świetle stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia.

Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów