Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie, działając na podstawie art. 14 a § 1 i § 4, art. 217 § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja p... - Interpretacja - IA-415/113/2006

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 22.09.2006, sygn. IA-415/113/2006, Urząd Skarbowy Łódź-Polesie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie, działając na podstawie art. 14 a § 1 i § 4, art. 217 § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 21.06.2006r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie


  • uznania za koszty uzyskania przychodów ze źródła jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, podatku od nieruchomości, w sytuacji gdy część nieruchomości zostanie Panu udostępniona przez członków rodziny na podstawie umowy użyczenia,
  • możliwości amortyzowania części nieruchomości, która to nieruchomość, byłaby na podstawie zawartych umów użyczenia z członkami rodziny, będącymi współwłaścicielami nieruchomości, wykorzystywana na potrzeby prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej,


- zgodnie z przepisami ustawy z dnia 26 lipca 1991 r.o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym przez Pana wniosku z dnia 21.06.2006r. (data doręczenia do tutejszego organu podatkowego: 22.06.2006r.).


Pismem z dnia 21.06.2006r. (data doręczenia do tutejszego organu podatkowego:22.06.2006r.), które zostało przez Pana uzupełnione w dniach: 16.08.2006r., 18.08.2006r. i 18.09.2006r. zwrócił się Pan do Naczelnika Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie z wnioskiem dotyczącym udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie uznania za koszty uzyskania przychodów ze źródła jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, podatku od nieruchomości, w sytuacji gdy część nieruchomości zostanie Panu udostępniona przez członków rodziny na podstawie umowy użyczenia.
Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, że w miesiącu czerwcu 1983 roku nabył Pan na podstawie umowy kupna sprzedaży udział (1/2) w nieruchomości zlokalizowanej w ....... przy ul.
Z opisu przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika,że w roku 2006 przedmiotowa nieruchomość stanowi współwłasność w częściach ułamkowych trzech osób, tj. Pana, Pana małżonki - Pani .......... oraz Pana syna z pierwszego małżeństwa - Pana .........
W skład powyższej nieruchomości wchodzą:


  • działka gruntu,
  • budynek mieszkalny wybudowany w 1938 roku,
  • budynek gospodarczy.


Z budynku mieszkalnego na podstawie sporządzonej w dniu 11 października 1983r. umowy ustanowienia odrębnej własności lokali wydzielono dwa lokale mieszkalne o numerach 1 i 2, stanowiące odrębny przedmiot własności.Z dołączonej przez Pana kserokopii wypisu z Ewidencji Gruntów sporządzonej w dniu 23.05.2003r. przez Miejski Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w ........ wynika, że jest Pan właścicielem lokalu nr 1(stanowiącego odrębną własność) oraz współwłaścicielem o udziale 1/2 w częściach wspólnych budynków i prawie własności działki gruntu nieruchomości zlokalizowanej w ........ przy ul.
Współwłaścicielami lokalu nr 2 o udziale 1/2 (stanowiącego odrębną własność) są:


  • Pani ..........,
  • Pan ...........


Osoby te, są również współwłaścicielami o udziale 1/4 w częściach wspólnych budynków i prawie własności działki gruntu nieruchomości zlokalizowanej w ......... przy ul.Pan ........... został współwłaścicielem odrębnej własności lokalu nr 2, jak również współwłaścicielem nieruchomości zlokalizowanej w ........ przy ul. - w drodze nabytego w roku 1988 spadku.
Pani ........... została współwłaścicielem odrębnej własności lokalu nr 2, jak również współwłaścicielem nieruchomości zlokalizowanej w ....... przy ul. - na podstawie zawartej w roku 2002 umowy zamiany spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego (była jego właścicielem) na udziały w w/w lokalu nr 2 i nieruchomości zlokalizowanej w ......... przy ul.
W swoim wniosku oświadczył Pan, że z małżonką pozostaje Pan we wspólności ustawowej, jednakże do wspólności tej nie wchodzą: prawo własności lokalu nr 1, udział we współwłasności lokalu nr 2 oraz udziały we współwłasności nieruchomości zlokalizowanej w ....... przy ul.
Powyższe prawa rzeczowe stanowią majątek odrębny małżonków.
W dalszej części wniosku poinformował Pan tutejszy organ podatkowy, że prowadzi Pan pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie szycia odzieży.
Opodatkowany Pan jest w formie zasad ogólnych i w związku z tym faktem prowadzi Pan podatkową księgę przychodów i rozchodów oraz ewidencję środków trwałych.
Zamierza Pan rozszerzyć prowadzoną działalność gospodarczą o usługi hotelowe, które to usługi wg Polskiej Klasyfikacji Działalności zostały sklasyfikowane pod numerem 55.23.Z, jako pozostałe miejsca krótkotrwałego zakwaterowania, gdzie indziej niesklasyfikowane.
Na potrzeby działalności hotelowej planuje Pan przeznaczyć część (ok. 46 m kw.) w/w lokalu nr 1,stanowiącego odrębną własność, którego jest Pan właścicielem oraz na podstawie umów użyczenia zawartych z żoną i synem, część (ok. 46 m kw.) w/w lokalu nr 2, stanowiącego odrębną własność, którego współwłaścicielami są członkowie Pana rodziny.
Nadmienił Pan,że zmiana przeznaczenia lokali mieszkalnych została zgłoszona do Urzędu Miasta ......... i w związku z tym faktem będzie Pan ,,płacił odpowiednio wyższy podatek od nieruchomości".
Na tle powyższych okoliczności faktycznych zwrócił się Pan do Naczelnika Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie z następującym pytaniem:


    Czy będzie kosztem uzyskania przychodów podatek od nieruchomości, wykorzystywanej na potrzeby prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej, jeżeli fakt ten został zgłoszony do Urzędu Miasta ......., a w umowach użyczenia będzie klauzula,że podatek od nieruchomości w części przypadającej na działalność gospodarczą odprowadzać będzie biorący w używanie nieruchomość?"


Ponadto z treści Pana wniosku wynika, że ma Pan wątpliwości, czy w przedmiotowym stanie faktycznym istnieje możliwość dokonywania odpisów amortyzacyjnych od części nieruchomości, której współwłaścicielami są członkowie Pana rodziny, tj. żona i syn.
Przedstawiając własne stanowisko w sprawie stwierdził Pan, że podatek od nieruchomości użytkowanej na podstawie umów użyczenia w związku z prowadzoną przez Pana działalnością gospodarczą będzie kosztem uzyskania przychodów.
Uważa Pan również, że na podstawie zawartych umów użyczenia części nieruchomości, będzie Panu przysługiwało prawo do dokonywania odpisów amortyzacyjnych wziętej w używanie nieruchomości.
Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie, po sprawdzeniu,że zostały spełnione warunki określone w art. 14a § 1 i § 2 wyżej powołanej ustawy Ordynacja podatkowa, udziela poniższej interpretacji.
Zgodnie z przepisami art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.
Powyższe oznacza, że kosztem uzyskania przychodów nie są wszystkie wydatki podatnika, ale tylko takie wydatki ( niewymienione w art. 23 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), których poniesienie pozostaje w związku przyczynowo-skutkowym z uzyskaniem bądź zwiększeniem przychodu, czyli takie, które wpływają lub co najmniej w danych okolicznościach powinny wpłynąć na uzyskanie przychodu z danego źródła.
Zatem kosztem uzyskania przychodów są uzasadnione racjonalnie i gospodarczo nakłady oraz wydatki związane z działalnością gospodarczą podatnika, który przez ich poniesienie zmierza do osiągnięcia przychodów z tego źródła.
Umowa użyczenia jest jedną z umów nazwanych, obok najmu i dzierżawy, regulujących zasady używania rzeczy.
Zgodnie z art. 710 ustawy z dnia 23.04.1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964r. Nr 16, poz. 93 ze zm.) użyczenie jest umową, przez którą użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu przez czas oznaczony lub nie oznaczony na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy.
Istotą tej umowy jest jej bezpłatny charakter, co oznacza, że biorący w używanie nie ma obowiązku dokonywania żadnych świadczeń i opłat na rzecz dającego do bezpłatnego używania.
Biorąc pod uwagę treść art. 710-719 Kodeksu cywilnego, regulującego prawa i obowiązki stron umowy użyczenia, użytkującego obciążają koszty zwykłego używania rzeczy i utrzymania jej w stanie niepogorszonym.Strony umowy mogą zatem nałożyć na użytkującego obowiązek regulowania określonych należności, tj. opłaty za energię elektryczną,wywóz nieczystości, zużycie wody, itp.
Za koszty uzyskania przychodów po stronie używającego należy uznać koszty poniesione na drobne remonty, czy odnowienie użytkowanej nieruchomości lub jej części.
Kosztami uzyskania przychodów z tytułu nieodpłatnego używania nieruchomości lub jej części będą zatem faktycznie poniesione wydatki na utrzymanie tej nieruchomości w celu zachowania jej w stanie niepogorszonym oraz związane z bieżącą eksploatacją obiektu.
Odrębnym zagadnieniem jest możliwość obciążenia osoby użytkującej nieodpłatnie nieruchomość lub jej część obowiązkiem regulowania podatku od nieruchomości.
Owa ,,bezpłatność" musi dotyczyć wszystkich elementów umowy, umowa użyczenia nie może zatem nakładać na biorącego do używania rzecz obowiązku żadnych świadczeń na rzecz dającego do bezpłatnego użytkowania.
Nie można uznać za umowę nieodpłatną takiej, która zobowiązywałaby użytkującego do ponoszenia wydatków m.in. na ubezpieczenie majątku, podatku od gruntów,budynków i budowli, bowiem świadczenia te nie stanowią wydatków związanych ze ,,zwykłymi kosztami utrzymania rzeczy", o których stanowią przepisy Kodeksu cywilnego.
Należności publicznoprawne ciążą z mocy prawa na podatnikach, którzy znaleźli się w sytuacji, z którą ustawa wiąże powstanie obowiązku podatkowego, względnie wobec których została przez upoważniony organ wydana decyzja ustalająca powstanie takiego obowiązku.
Cechą charakterystyczną zobowiązań publicznoprawnych jest to, iż nie mogą one być przenoszone na inne osoby w drodze umowy, są zatem zawsze ściśle związane z osobą podatnika - właściciela.
Przy umowie użyczenia nieruchomości lub jej części nie należy więc obciążać obowiązkiem zapłaty podatku od nieruchomości osoby biorącej rzecz w używanie.
Wyłączenie to dotyczy także sytuacji, w której obowiązek zapłaty podatku przez używającego zostałby ograniczony do tej części podatku, która przypada proporcjonalnie na używaną przez niego część nieruchomości.
Zgodnie z art. 22a ust. 1 wyżej wymienionej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c (rzeczy i prawa nie podlegające amortyzacji), stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:


  1. budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
  2. maszyny, urządzenia i środki transportu,
  3. inne przedmioty


- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1 (umowy leasingu), zwane środkami trwałymi.
Z powyższego przepisu jednoznacznie wynika,że amortyzacji nie podlegają lokale stanowiące odrębną własność, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą, jeżeli zostały oddane do używania na podstawie umowy użyczenia.
Konkludując, stwierdzić należy, że jeżeli przyszłości zapłaci Pan podatek od nieruchomości, która to nieruchomość na podstawie zawartych (zdarzenie przyszłe) przez Pana umów użyczenia z członkami rodziny, tylko w części będzie wykorzystywana na potrzeby prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej, podatek ten nie będzie kosztem uzyskania przychodów w rozumieniu art. 22 ust. 1 wyżej powołanej ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, a sama nieruchomość w świetle art. 22a ust. 1 przedmiotowej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie będzie mogła być przez Pana uznana za środek trwały.
Zgodnie z art. 14 a § 1 wyżej wymienionej ustawy - Ordynacja podatkowa, niniejsze postanowienie zawiera interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dla określonego we wniosku stanu faktycznego i w stanie prawnym obowiązującym w dniu jej udzielenia.
Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia na podstawie art. 14 b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa.

Urząd Skarbowy Łódź-Polesie