Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 8,poz.60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu ... - Interpretacja - 1473/WP/415/469/1/06/JK

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 22.03.2006, sygn. 1473/WP/415/469/1/06/JK, Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 8,poz.60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 9 stycznia 2006 r.(data wpływu : 13 stycznia 2006 r.) żądającego udzielenia pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( t.j. z 2000r. Dz. U. Nr. 14 poz. 176 z późn. zm.) w zakresie dotyczącym opodatkowania przychodów osób zagranicznych.
Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest prawidłowe.


Uzasadnienie


Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny :
W firmie .... pracuje dwóch dyrektorów koreańskich oraz czterech pracowników koreańskich. Dwóch dyrektorów koreańskich oraz czterech pracowników mają podpisaną umowę z firmą macierzystą ... której siedziba znajduje się w Korei, od momentu zatrudnienia w tej firmie. Dwóch koreańskich dyrektorów i czterech pracowników zostało oddelegowanych do firmy zależnej przez firmę macierzystą na podstawie umów oddelegowujących. Nasza firma podpisała umowę (umowa zlecenie) z trzema pracownikami. Posiadają oni zezwolenie na pracę wydane przez Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie od dnia 01.06.2005r oraz wizy (z ograniczonym czasem pobytu). W załączniku: kopia zezwolenia na pracę oraz wzór umowy zlecenia. Koreańscy pracownicy zostaną w Polsce dłużej niż 183 dni w roku. Rodziny koreańskich pracowników zostają w Korei, więc wypłaty zostają wysyłane do rodzin w Korei od macierzystej firmy w Korei. Gdy macierzysta firma wKorei wypłaca należne wynagrodzenie, potrąca podatek dochodowy od wynagrodzeń tych pracowników z tytułu zawartych umów o pracę i odprowadza go do koreańskiego Urzędu Skarbowego (Korea Południowa). Następnie macierzysta firma w Korei obciąży firmę kwotą wypłat brutto, gdyż wypłaty nie były wypłacane przez .... Nasza firma zapłaci kwotę wypłat (którą obciąży nas firma macierzysta) do firmy macierzystej i zaliczy tę kwotę jako koszt uzyskania przychodu naszej firmy
W związku z przedstawionym wyżej stanem faktycznym Spółka zadała następujące pytanie -jak wysoki jest podatek dochodowy od osób fizycznych dla pracowników koreańskich?
Spółka stoi na stanowisku, że Polska nie jest miejscem stałego zamieszkania dla pracowników koreańskich, więc zgodnie z art. 29 u.p.d.o.f. podatek ten wynosi 20%.
Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko zaprezentowane we wniosku jest prawidłowe.Stosownie do art. 3 ust. 2a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, póz. 176 ze zm.) osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów z pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie stosunku służbowego lub stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia, oraz od innych dochodów osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy podatkowej podatek dochodowy od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez osoby, o których mowa w art. 3 ust. 2a, przychodów z działalności określonej w art. 13 pkt 2 i 6-9 oraz z odsetek, praw autorskich lub praw pokrewnych, z praw do projektów wynalazczych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również ze sprzedaży tych praw, z należności za udostępnienie tajemnicy receptury lub procesu produkcyjnego, za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, handlowego lub naukowego, w tym także środka transportu, oraz za informacje związane ze zdobytym doświadczeniem w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej (know-how) - pobiera się w formie ryczałtu w wysokości 20% przychodu.Płatnik, wypłacając ww. należności, na podstawie art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zobowiązany jest do poboru 20-procentowego zryczałtowanego podatku dochodowego.

Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu